Satranç ve taktik öğrenmek için site tavsiyesi

lemom

Decapat
Daha fazla  
Merhaba bir arkadaşımla satranç oynayacağım ama çok güçlü. Bir zekilik yapıp taktik çalmam lazm. Bana hangi piyonu nereye oynayacağımı söyleyecek site falan var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ulaşamazsınız. Çünkü o seviyedeki adamların tecrübesi sizinle eşit olsa bile daha zekiler.

Zekayı küçümsemeyin, profesyonel satrançta basit insanlar göremezsiniz. Yağız Kaan Erdoğmuş'u bilirsiniz. Bu yaşına rağmen bu kadar başarılı olmasının sebebi tecrübe mi? Hayır. Yaşı küçük zaten. Zeki olduğu için bu noktaya ulaşabilmiş biri.
Tamam sen böyle devam et. İki saat burada laf anlatmayacağım. Zekayı falanda küçümsemiyorum. Satranç ile zekanın alakası yok. Zekanın da başarıyla alakası yok. Bu kadar basit.
"Magnus niye Bill Gates kadar zengin değil? O da zeki değil mi?" demek gibi bir saçmalıkla aynı sizin dediğiniz.
Magnus zeki ama zekasından daha çok ezbere sahip birisi. Eğer zekiyse ve para kazanma amacı güdüyorsa Bill Gates kadar zengin olabilirdi. Para kazanma amacı gütmesine rağmen de zengin değilse yeterince zeki değil demektir. Ki ezberlemekte zeka gerektirir. Eğer bu yönden bakacaksak evet Magnus zeki çünkü 2004 maçını bile hatırlayabiliyor.

Satranç ile zekanın alakası yok.
Ezber yönü ayrı bu arada. Ezberlemekte zeka gerektirir.

Ezber yönü ayrı bu arada. Ezberlemekte zeka gerektirir.
Çalışmak zekanın önüne geçer. eğer iki kişi aynı miktarda çalışmış ise daha zeki olanın da avantajlı olacağı bir gerçek. İnternette birisi yazmış bende bu söze katılıyorum ve bunu anlatmaya çalışıyorum.

Satranç ile zekanın alakası yok.

Maalesef var. Tüm hayatınızı hamle ve varyant hesaplamaya verseniz bile Carlsen, Caruana, Nakamura seviyesine birini yenemezsiniz.

Zekanın da başarıyla alakası yok. Bu kadar basit.

Bu söylediğiniz açıkça yanlış zaten. Üzerine tartışmaya gerek yok. Yetenekli ve zeki insanların başarıya ulaşma ihtimali ortalama insanlara göre her zaman daha fazladır.

Konunun çok dışına çıktık ama tartışmaya değer bir sorundu. İyi akşamlar.

Bu söylediğiniz açıkça yanlış zaten.

Hemen dediğini çürüteyim

Araştır bu adamı zekanın başarı ile alakası varmıymış gör

Araştır bu adamı zekanın başarı ile alakası varmıymış gör

Tesla'dan daha zeki ama Tesla daha başarılı

Yetenekli ve zeki insanların başarıya ulaşma ihtimali ortalama insanlara göre her zaman daha fazladır.
Evet öyle bu dediğine katılıyorum zaten ama doğrudan alakası yoktur.

Ben yapardım da sevmem böyle şeyleri.:Darkadaşı bunu yeniyor bu arkadaşımız yenemediği için burada imdat diye bağrıyor.:D

Maalesef var. Tüm hayatınızı hamle ve varyant hesaplamaya verseniz bile Carlsen, Caruana, Nakamura seviyesine birini yenemezsiniz.

Bu söylediğiniz açıkça yanlış zaten. Üzerine tartışmaya gerek yok. Yetenekli ve zeki insanların başarıya ulaşma ihtimali ortalama insanlara göre her zaman daha fazladır.

Konunun çok dışına çıktık ama tartışmaya değer bir sorundu. İyi akşamlar.

Carlsen'in çocukluğunu biliyor mu acaba?:)

Hemen dediğini çürüteyim

Araştır bu adamı zekanın başarı ile alakası var mıymış gör

Çürütmekten çok desteklemek gibi oldu.

1699111343378.png

1699111351743.png

Tesla'dan daha zeki ama Tesla daha başarılı

Tesla ortalama bir insan mıydı peki? Hayır.

Neticede ikisi de dahi. İkisi de başarılı. Daha zeki olan daha başarılı olacak diye bir kaide yok. Yaşam şartları ve bir dünya değişken var.

Neticede ikisi de dahi. İkisi de başarılı. Daha zeki olan daha başarılı olacak diye bir kaide yok. Yaşam şartları ve bir dünya değişken var.
Tamam bende bundan bahsediyorum. Daha zeki diye daha başarılı olmak zorunda değil.
Carlsen'in çocukluğunu biliyor mu acaba?
Evet biliyorum ve zeki olduğunu da biliyorum. Ama bu ezber yapmadığı anlamına gelmiyor.

Daha zeki diye daha başarılı olmak zorunda değil.

Mesajı düzgün okuduğunuzdan şüpheliyim.

Yetenekli ve zeki insanların başarıya ulaşma ihtimali ortalama insanlara göre her zaman daha fazladır.

İhtimal daha fazladır. Garanti değildir tabii ki.

Zeki biri satrançta kötü olabilir. Ancak zeki olmayan biri satrançta çok çok iyi (dünya çapında) olamaz.

Tamam bende bundan bahsediyorum. Daha zeki diye daha başarılı olmak zorunda değil.

Evet biliyorum ve zeki olduğunu da biliyorum. Ama bu ezber yapmadığı anlamına gelmiyor.

Bazı dahi oyuncular apofeni görerek oynar bu oyunu. Bu adamlar carlsen, nakamura, kasparov, leko vs çok iyi oyuncular var tabii ki de. Daha çocukken ustadırlar. Daha 8-10 yaşındayken 20 masaya karşı simulasyon oynarlar. Sen buna ezber diyebilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı