Scotish fold beslerken nelere dikkat edilmesi gerek?

LegendStyle

Hectopat
Merhaba. Hayatımda ilk defa kedim olacak. Kedi için nelere dikkat etmem gerek mama olarak ne yer aşıların durumu falan filan nasıl öğrenirim? Bana detaylıca açıklayabilir misiniz?

İlk anda aklıma gelenleri sıralıyorum. Önem sırasına göre değil, karışık olacak;

1- Genel muayene ve kısa-orta-uzun vadeli aşı planlamaları için ilk günden soluğu veterinerde alın. Mümkünse sürekli gidebileceğiniz bir veteriner olsun. (Alıştıkları veterinere gitmeleri genelde daha az stres yüklüyor bünyelerine. Ama şöyle bir durum da var, gittiğiniz veterinerde haddinden fazla gerginleşip yüksek seste tıslamalara..vs başlıyorsa başka veterineri deneyin. Bazen veterinerlerin yaklaşımları da etkili olabiliyor. Doğru şekilde yaklaşan veterinerlere karşı tutumları 180 derece değişiyor)

2- Her ne kadar bütün evcil hayvanlar için geçerli olsa da, oyun sürenizi kesinlikle aksatmayın. Hem ruhsal, hem fiziksel sağlıkları için olmazsa olmazdır. Sizinle arasındaki bağ her zaman kuvvetli kalsın. Bu iskoç arkadaşlar ilgi meraklısı değil gibi görünürler, cool takılırlar ama oyuncu taraflarını biraz kaşıdığınız zaman coşmaya başlarlar hemen :)

3- Malt ve multivitamin vermeniz kritik. Özellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabilen eklem problemlerinin önüne geçmek için küçük yaşlardan itibaren önce kitten multivitamininden başlayıp, sonra normal multivitamine geçerek desteklemeniz doğru bir karar olur. Malt zaten mide ve bağırsak sağlığı için ciddi anlamda faydalı. Ufak bir araştırmayla zaten her yerde bulabileceğiniz bilgiler bunlar. Şahsen her zaman Gimcat markasını kullandım, çok da faydasını gördüm. Rahatlıkla tavsiye ederim.

4- Kedinizin annesini ve babasını mutlaka bilin. Bu meşhur eklem probleminin ana sebebi iki Scottish Fold'un çiftleştirilmesidir. Anne ve babanın farklı cinsler olduğundan emin olun. İkisi de Scottish Fold ise hiç o sorumluluğa girmeyin. Yanlış çiftleştirmelerin önüne geçmek adına güzel bir adım atmış olursunuz aynı zamanda.

5- Mama olarak önce veterinerinizden bilgi alın. Marka açısından da ProPlan markasını rahatlıkla öneririm. Mama işleri bütçeyle çok alakalıdır. Ama mamanın kalitesi de aynı zamanda kedinizin yaşam kalitesine doğrudan etki eden en önemli etkenlerden. Bütçenizi olabildiğince zorlayarak en iyi mamayı alın. Bir canlının sorumluluğunu maliyet olarak da alıyorsunuz neticede aynı zamanda. Aylık ve senelik muhtemel giderlerinizi kesinleştirmeniz hem sizin, hem de kedi için çok faydalı olur. Zaman ve maliyet yükünün altına giremeyecekseniz sahiplenmeyi tekrar düşünmenizde fayda var.

6- Eve alışma konusu çok uzun ve detaylı olabiliyor. Eve geldiğinde bir süre kendi haline bırakın, ev sahibi evini tanısın :) Alışma anlamında sancılı bir süreç geçiriyor gibi olursa, ona ayırdığınız vakti biraz daha artırıp, eğlenceli vakit geçirmesini sağlarsanız zaten yavru olduğu için gerginliği üzerinden hızlıca atacaktır.

7- Anne sütünden kesilmeden kesinlikle almayın. Annesinden erken koparıldıkları zaman can sıkıcı sonuçları olabiliyor. Bırakın sağlıklı ve doğal bir şekilde uzaklaşsınlar anneden.

Şimdiden birlikte keyifli, sağlıklı ve uzun ömürler dilerim :)

İlk anda aklıma gelenleri sıralıyorum. Önem sırasına göre değil, karışık olacak;

1- genel muayene ve kısa-orta-uzun vadeli aşı planlamaları için ilk günden soluğu veterinerde alın. Mümkünse sürekli gidebileceğiniz bir veteriner olsun. (alıştıkları veterinere gitmeleri genelde daha az stres yüklüyor bünyelerine. Ama şöyle bir durum da var, gittiğiniz veterinerde haddinden fazla gerginleşip yüksek seste tıslamalara. Vs başlıyorsa başka veterineri deneyin. Bazen veterinerlerin yaklaşımları da etkili olabiliyor. Doğru şekilde yaklaşan veterinerlere karşı tutumları 180 derece değişiyor)

2- her ne kadar bütün evcil hayvanlar için geçerli olsa da, oyun sürenizi kesinlikle aksatmayın. Hem ruhsal, hem fiziksel sağlıkları için olmazsa olmazdır. Sizinle arasındaki bağ her zaman kuvvetli kalsın. Bu iskoç arkadaşlar ilgi meraklısı değil gibi görünürler, cool takılırlar ama oyuncu taraflarını biraz kaşıdığınız zaman coşmaya başlarlar hemen :)

3- malt ve multivitamin vermeniz kritik. Özellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabilen eklem problemlerinin önüne geçmek için küçük yaşlardan itibaren önce kitten multivitamininden başlayıp, sonra normal multivitamine geçerek desteklemeniz doğru bir karar olur. Malt zaten mide ve bağırsak sağlığı için ciddi anlamda faydalı. Ufak bir araştırmayla zaten her yerde bulabileceğiniz bilgiler bunlar. Şahsen her zaman gimcat markasını kullandım, çok da faydasını gördüm. Rahatlıkla tavsiye ederim.

4- kedinizin annesini ve babasını mutlaka bilin. Bu meşhur eklem probleminin ana sebebi iki scottish Fold'un çiftleştirilmesidir. Anne ve babanın farklı cinsler olduğundan emin olun. İkisi de scottish fold ise hiç o sorumluluğa girmeyin. Yanlış çiftleştirmelerin önüne geçmek adına güzel bir adım atmış olursunuz aynı zamanda.

5- mama olarak önce veterinerinizden bilgi alın. Marka açısından da proplan markasını rahatlıkla öneririm. Mama işleri bütçeyle çok alakalıdır. Ama mamanın kalitesi de aynı zamanda kedinizin yaşam kalitesine doğrudan etki eden en önemli etkenlerden. Bütçenizi olabildiğince zorlayarak en iyi mamayı alın. Bir canlının sorumluluğunu maliyet olarak da alıyorsunuz neticede aynı zamanda. Aylık ve senelik muhtemel giderlerinizi kesinleştirmeniz hem sizin, hem de kedi için çok faydalı olur. Zaman ve maliyet yükünün altına giremeyecekseniz sahiplenmeyi tekrar düşünmenizde fayda var.

6- eve alışma konusu çok uzun ve detaylı olabiliyor. Eve geldiğinde bir süre kendi haline bırakın, ev sahibi evini tanısın :) alışma anlamında sancılı bir süreç geçiriyor gibi olursa, ona ayırdığınız vakti biraz daha artırıp, eğlenceli vakit geçirmesini sağlarsanız zaten yavru olduğu için gerginliği üzerinden hızlıca atacaktır.

7- anne sütünden kesilmeden kesinlikle almayın. Annesinden erken koparıldıkları zaman can sıkıcı sonuçları olabiliyor. Bırakın sağlıklı ve doğal bir şekilde uzaklaşsınlar anneden.

Şimdiden birlikte keyifli, sağlıklı ve uzun ömürler dilerim :)

Hocam söyledikleriniz için teşekkür ederim çocukluğumdan beri kedi isterim ancak ailedekiler pek sıcak bakmıyordu bir şekilde ikna edebildim ki annemde istiyordu mama fiyatları ve kaliteleri beni şüpheye düşürüyor kediye günde hangi saatlerde kaç kez verilmeli sadece aylık yetecek kadar almayı düşünüyorum 1 kg 1 ay için iyi mi aklıma gelen sorular bunlar.

Hocam söyledikleriniz için teşekkür ederim çocukluğumdan beri kedi isterim ancak ailedekiler pek sıcak bakmıyordu bir şekilde ikna edebildim ki annemde istiyordu mama fiyatları ve kaliteleri beni şüpheye düşürüyor kediye günde hangi saatlerde kaç kez verilmeli sadece aylık yetecek kadar almayı düşünüyorum 1 kg 1 ay için iyi mi aklıma gelen sorular bunlar.

Bir de bir sıkıntı falan filan olduğu zaman size buradan sorsam sizin için olur mu?

Bir de bir sıkıntı falan filan olduğu zaman size buradan sorsam sizin için olur mu?
Mamaları 10kg veya üzeri almak, aylık şekilde planlama yapmaktan her zaman daha ekonomik oluyor. Sadece bayatlamamaları için ekstra özen göstermeniz gerekli.

Dediğim gibi, ekonomik olarak sizi zorlayacaksa bence tekrar düşünmenizde fayda var. Kedinin yaşam kalitesi, boğazından geçen besinlerin kalitesiyle genelde doğru orantılı oluyor.

Mamaların ne zaman, ne kadar verilmesi gerektiği paketlerinin üzerinde yazıyor. Günlük o gramajların içinde kalırsanız iyi olur. O gramajlar uzun test süreçlerinden geçerek ortaya çıkıyor çünkü.

Sormak istediklerinizi yazabilirsiniz, eğer bilgim varsa keyifle destek çıkarım :)

Mamaları 10kg veya üzeri almak, aylık şekilde planlama yapmaktan her zaman daha ekonomik oluyor. Sadece bayatlamamaları için ekstra özen göstermeniz gerekli.

Dediğim gibi, ekonomik olarak sizi zorlayacaksa bence tekrar düşünmenizde fayda var. Kedinin yaşam kalitesi, boğazından geçen besinlerin kalitesiyle genelde doğru orantılı oluyor.

Mamaların ne zaman, ne kadar verilmesi gerektiği paketlerinin üzerinde yazıyor. Günlük o gramajların içinde kalırsanız iyi olur. O gramajlar uzun test süreçlerinden geçerek ortaya çıkıyor çünkü.

Sormak istediklerinizi yazabilirsiniz, eğer bilgim varsa keyifle destek çıkarım :)

Fiyat önemli ama aynı zamanda değil benim için, hani bir marka alırım 2000 TL dediğiniz proplan alırım 1600 TL ama proplan da aynı işlevi görüyor boşu boşuna 400 vermek istemem şu anlık sormak istediğim bir şey yok ileride olursa yazarım teşekkürler :)

Fiyat önemli ama aynı zamanda değil benim için, hani bir marka alırım 2000 TL dediğiniz proplan alırım 1600 TL ama proplan da aynı işlevi görüyor boşu boşuna 400 vermek istemem şu anlık sormak istediğim bir şey yok ileride olursa yazarım teşekkürler :)
Son bir ek yapayım; kesinlikle ama kesinlikle lazer kullanmayın oyun için (eğer öyle bir düşünceniz varsa tabi). Her zaman fiziksel olarak yakalayabileceği, avlanma içgüdüsünü herhangi bir şekilde tatmin edebileceği oyunları/oyuncakları seçin.

@YJMalmsteen reis sana birkaç sorum var yardım edersen sevinirim.
1) bu türün hastalığı oluyor biliyorsundur hastalığı olduğunu nasıl anlarım 3 4 aylık kedi daha ileriki yıllardamı belli olur.
2) kedilerin dilinden anlamıyorum biraz anlatır mısın?
3) bir yerden bildiğime göre kedinin mamasını belirli rutinlerle belli miktar kadar verin diyorlar ama annem kabına doldurdu mamayı acıktıkça yesin diyor belli miktar mı vermeliyiz yoksa acıktıkça yesinmi.
Başka bir sorum yok reis.

@YJMalmsteen reis sana birkaç sorum var yardım edersen sevinirim.
1) bu türün hastalığı oluyor biliyorsundur hastalığı olduğunu nasıl anlarım 3 4 aylık kedi daha ileriki yıllardamı belli olur.
2) kedilerin dilinden anlamıyorum biraz anlatır mısın?
3) bir yerden bildiğime göre kedinin mamasını belirli rutinlerle belli miktar kadar verin diyorlar ama annem kabına doldurdu mamayı acıktıkça yesin diyor belli miktar mı vermeliyiz yoksa acıktıkça yesinmi.
Başka bir sorum yok reis.

1- Hepsinde var veya olacak diye bir kural yok. Doğru çiftleştirmeye ve kemik/eklem sağlığına özen gösterildiğinde gayet keyifli bir yaşam geçiriyorlar. Eklem ve kemik problemlerini anlamanın bir kaç tane kolay yolu var. Aklıma gelenleri hızlıca sıralıyorum; her zaman rahat zıpladığı yerlere zıplamıyorsa veya çekinmeye başladıysa, çeşitli sertlikte topallama, genel uyku düzeninin bozulması ve olağan uyku sürelerinin göze çarpacak seviyede artması. Genelde yavaş yavaş, yaşı ilerledikçe ortaya çıkıyor belirtiler.

2- Beraber vakit geçirdikçe o leb demeden leblebiyi anlamaya başlayacaksınız zaten :) İyi bir gözlemci olun ve hareketlerinden sonuç çıkartmaya gayret edin. Kısa süre sonra o derdini daha rahat anlatmaya, siz de onun söylemek istediklerini daha hızlı ve isabetli şekilde anlamaya başlıyorsunuz. Sözün özü, çözüm zaman ve emek.

3- Mama paketinin üzerinde yazan gramajı günde iki parça halinde veriyorum ben. Genelde veterinerler de bu şekilde öneriyor. İstediği zaman yemesi, sürekli dolu halde duran bir mama kabı orta ve uzun vadede kilo kontrolünü zorlaştırır ve sağlığı doğrudan negatif anlamda etkileyen istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir.

@YJMalmsteen reis kedinin gözünün bizdeki çapak noktası diyeyim orada koyu kırmızılık var enfeksiyon tarzı bir şey olabilir mi öyle büyük bir şey değil bir de kedi tuvaletini yaptıktan sonra kıçında kalıyor onu almam gerek sanırım ama kedi almama izin vermiyor kaçıp duruyor nasıl alabilirim?

Geri
Yukarı