Scottish fold genetik hastalığı nedir?

Teşekkür ediyorum yanıtlarınız için bir de sizce kediyi erkek mi tercih etmeliyim dişi mi? Erkek sahipler için dişi kedi öneriyorlar sanırım.
Hocam British alın her ne kadar tatlı olsalar da scotishlerde çok hastalık görünüyor. Alcağınız fiyatı da söylerseniz belki yardım edebilirim.
15 kilo mama karşılığında sahipleneceğim. Oda 800-1000 lira bir şey yapıyor sanırım. British kedide düşünüyordum ama karakterini incelediğimde sadece kendi istediği zaman ilgi aldığını söylüyor çoğu sahibi ben biraz sırnaşsın oyun oynattırayım istiyorum bir tekir yaramazlığı kadar olmasa da hafif oyuncu olsun diyorum.
Konu ile alakasız ama ben tekir kedi tercih ederdim, cins kediler bütün gün saksı gibi yatıyor eğlenceli değiller bence. Tekirlerin manyaklığı hareketliliği daha iyi geliyor bana.
Tekir bana çok agresif kaçar büyük ihtimalle ya. Tabii her kedinin karakteri farklı oluyor ama çoğunluğun yorumundan büyük ihtimalle ben tekire yetişemem.
Osteokondrodisplazi diye bir hastalık bu ırkta çok yaygın. Zamanla kıkırdak ve eklemleri iltihaplanıp hantallaşıyor hayvan. Ayrıca acı verici. Düzenli veteriner kontrolü gerekiyor ve tedavisi var diye hatırlıyorum. Ayrıca Britishlerde çok hastalığa müsait
Evet bu hastalıktan dolayı şüpheye düşmüştüm. Sahipleneceğim kişiye de sordum o anne baba scottish fold olursa sıkıntıları çok fazla oluyor ama british-scottish çiftleşmesinde %50-%50 ye düşüyor senin de vitamin, kontrol gibi desteğinle riski minimum seviyeye indirirsin dedi ama olurda en küçük ihtimalden bile eklem ağrısı çekerse sürekli yatarken görmek beni de üzer. Bir yandan da bu yavru her türlü sahiplendirilecek ilgilenmeyecek birine gideceğine ben alayım elimden geldiğince destek olurum diyorum.

Teşekkür ediyorum yanıtlarınız için bir de sizce kediyi erkek mi tercih etmeliyim dişi mi? Erkek sahipler için dişi kedi öneriyorlar sanırım.

15 kilo mama karşılığında sahipleneceğim. Oda 800-1000 lira bir şey yapıyor sanırım. British kedide düşünüyordum ama karakterini incelediğimde sadece kendi istediği zaman ilgi aldığını söylüyor çoğu sahibi ben biraz sırnaşsın oyun oynattırayım istiyorum bir tekir yaramazlığı kadar olmasa da hafif oyuncu olsun diyorum.

Tekir bana çok agresif kaçar büyük ihtimalle ya. Tabii her kedinin karakteri farklı oluyor ama çoğunluğun yorumundan büyük ihtimalle ben tekire yetişemem.

Evet bu hastalıktan dolayı şüpheye düşmüştüm. Sahipleneceğim kişiye de sordum o anne baba scottish fold olursa sıkıntıları çok fazla oluyor ama british-scottish çiftleşmesinde %50-%50 ye düşüyor senin de vitamin, kontrol gibi desteğinle riski minimum seviyeye indirirsin dedi ama olurda en küçük ihtimalden bile eklem ağrısı çekerse sürekli yatarken görmek beni de üzer. Bir yandan da bu yavru her türlü sahiplendirilecek ilgilenmeyecek birine gideceğine ben alayım elimden geldiğince destek olurum diyorum.
Hevesle alıp atacak birindense senin sahiplenmen daha iyi olur. Gidip gelip okşarsın stresini alıyor hemen.

Bunlarda benimkiler. Vallahi hocam siz genele bakmayın alacağınız kediyi görünüşüne göre değil sahiplenmeye göre alın. Ayrıca tüm ırklarda oynaması belirsizdir.

Dosya Ekleri

• IMG_5929.jpeg
    IMG_5929.jpeg
    120,1 KB · Görüntüleme: 9
  • 766b1984-9d9f-4285-aaf7-60e8d181f1a0.jpeg
    766b1984-9d9f-4285-aaf7-60e8d181f1a0.jpeg
    90,2 KB · Görüntüleme: 9
  • IMG_6416.jpeg
    IMG_6416.jpeg
    199,3 KB · Görüntüleme: 9
British kedim var gayet de hiperaktif evde hareket eden bir şey görürse yerinde duramıyor kendini sevdirmeye çalışıyor çoğunlukla bazen ortalıktan kayboluyor 1 saat sonra gelip yanımda oturuyor belki benimkine özel bir şeydir ama sürekli uyuduğunu çok görmedim.

Scottish kedi sahiplenen tanıdığım var. Çocuk 6-7 aylığa kadar gayet hareketli oyuncu iken şimdi biblo gibi sabah akşam yatıyor, asla oyun oynamıyor. Çok fazla eklem ağrıları çekiyor, kediyi kucağına aldığım zaman bile kaburgalarında sorun olduğu belli. Bence bütün scottishlerin kısırlaştırılması lazım. Şöyle düşünün siz genetik olarak çok sağlıksızsınız, sürekli acı çekiyorsunuz ve buna rağmen çocuk yapıp o çocuğun da sürekli acı çekmesini ister misiniz?

Karar size kalmış ancak yavruyken her yere koşup atlayan bir kedinin zamanla bibloya dönüşmesi çok üzücü olur. Tekirler evde her şeye zarar verir, sürekli koşar eder diye düşünüyorsanız yavruyken belli yerlere çıkmamasını alıştırın, ona sürekli oyuncak oynatın, sorun büyük oranda çözülür.

Geri
Yukarı