İnceleme Sekiro ve zorluğu

Playboi

Hectopat
Yer
Detroit
Daha fazla  
Öncelikle bu oyun felaket zor arkadaşlar. Bu yazımın da amacı genel olarak incelemeden ziyade oyunu almayı düşünen insanların (malum oyun pahalı diğer FromSoftware oyunları gibi) almadan önce bilmesi gereken birkaç şeyi dile getireceğim.
Tüm soulsları, Elden Ring'i ve Sekiro'yu sonunda bitirmiş biri olarak söyleyebilirim ki bu oyun souls like oyunlar arasındaki en zoru kesinlikle. Öncelikle diğer souls oyunlarında olduğu gibi hayvan gibi grind yapıp kasılamıyorsunuz. Yapabileceğiniz birkaç şey var ancak bunlar inanın ana bosslarda oyuna çok ufak etkiler ediyor. Bu oyun genel olarak bir yerde takıldıysanız daha iyi olmanızın gerektiği bir oyun, başka çözümü yok denecek kadar minimal.
Konuya girecek olursam bu oyun öyle böyle zor değil arkadaşlar. Bu zorluk öyle bir zorluk ki random haritada gezinirken en sıradan düşmanlar bile sizi 2 3 kişi yakaladı mı ve eğer birazcık dikkatsiz iseniz, sizi kolaylıkla öldürebiliyor. Öyle ki bu oyunda her an ama baak her an dikkatli olmak zorundasınız. Sıradan düşmanlar bile tehlikeli.
Bosslara gelecek olursak bu oyunun zorluğu öyle bir zorluk ki bir bossu 10 15 kere deneyip sonunda kestikten sonra "daha bundan onlarcası var ve gittikçe zorlaşacaklar" deyip tribe giriyorsunuz, moraliniz bozuluyor. En azından bende öyle oldu. Demem o ki Sekiro kesinlikle işten eve gelip 1-2 saat oyun oynamak için ekranın başına oturan insanlar için değil. Adamı dert sahibi yapıyor resmen. Kısacası almadan önce iyi düşünün. "bir oyun ne kadar zor olabilir ulan?" demeyin. Elbet 1 kere bitirip 2.ye başlayınca daha kolay ve katlanılabilir oluyor ancak özellikle daha önce böyle zor bir oyun veya herhangi bir souls like oyunu oynamadıysanız Sekiro sizin için oyunluktan çıkıyor. Özellikle benim gibi her şeye gereksiz hırs yapan bir insansanız bu oyunu hayatta başarılması gereken bir hedef gibi görmeye başlayabilirsiniz, bu da eziyet olur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Nasıl oynanması gerektiğini çözünce aslında diğer Souls'lara göre daha kolay oluyor bence. Sekiro herkesin alıştığı düzene başkaldırı adeta. Bu oyunda düşmanın canını bitirmeye değil "duruş"unu bozmaya odaklanmalısınız. Adamı kesmeye çalışmayın, saldırılarını doğru şekilde savuşturmaya çalışın😉

Souls oyunlarına Sekiro ile başlamak istedim. Keşke başka bir şey ile başlasaymışım. Oynarken eziyet ve acıdan başka bir şey hissedemedim.

Hocam, bende Sekiro ile başladım, cok sevdim o kadar ölmeme rağmen, başarma hissini cok güzel veriyor, zorluğu, oynanisi, atmosferi, ben cok sevdim.

Nasıl oynanması gerektiğini çözünce aslında diğer Souls'lara göre daha kolay oluyor bence. Sekiro herkesin alıştığı düzene başkaldırı adeta. Bu oyunda düşmanın canını bitirmeye değil "duruş"unu bozmaya odaklanmalısınız. Adamı kesmeye çalışmayın, saldırılarını doğru şekilde savuşturmaya çalışın😉

Oyunu bitirdim hocam zaten oyundaki bossların hemen hemen tamamının can bitmeden posture bitiyor.

Souls oyunlarına Sekiro ile başlamak istedim. Keşke başka bir şey ile başlasaymışım. Oynarken eziyet ve acıdan başka bir şey hissedemedim.
Sizin gibi olan insan çok hocam. Benim de arkadaşım steam indirimlerinde benimle almıştı, oyunu zorlandığı için bıraktı 150tl çöpe gitti.

Sekiro'yu aldım oyunun mekanikleri fiziği falan iyi gibi. Her ne kadar ölsem de oyunun kaliteli olduğunu hissedebiliyorsun. Eğer dodgeleme mantığını çözersem benim için çok güzel olacak. Şimdilik sadece geriye doğru zıplıyorum. Yanlara dash atmayı çoğu zaman yapamıyorum tam anlayamadım. Bir de oyun beni şu yönden çok gıcık etti. Şikayetçi olduğum konunun çözümü için ne bir mod var ne de başka bir şey. Cheat Engine ile çözülüyormuş fakat indirmek istemiyorum. Oyunda kamera otomatik merkezi hedef alıyor. Ben Witcher'daki gibi GTA'daki gibi olan kamera moduna alıştığım için hareketlerim ile fare kombinasyonunu yapamıyorum. Normalde yürürken etrafa bakan biriyim ama burada fareyi nereye çevirirsem karakter oraya yürüyor. Eğer etrafa bakmak istersem ise W ya basarken sağa bakacaksam ve aynı yöne doğru devam etmek istiyorsam bu sefer a ya basmalıyım ki düz devam etsin. En sinir olduğum şey. Kaç yıllık oyun eski bir oyunda değil. Bu otomatik merkezlemeyi kapatma seçeneği niye koymuşlar anlamadım. Kimse modlamamışta bunu o kadar soran var Reddit'te Steam'de fakat kimse yapmamış. Bu arada oyunu sev ya da sevme oyun kaliteli olduğunu belli ediyor. 144TL ideal bir fiyat. 140TL'ye bu kalitede tek tük oyun bulursun.

Oyunu bitirdim hocam zaten oyundaki bossların hemen hemen tamamının can bitmeden posture bitiyor.

Sizin gibi olan insan çok hocam. Benim de arkadaşım steam indirimlerinde benimle almıştı, oyunu zorlandığı için bıraktı 150tl çöpe gitti.
Hocam bende bıraktım fakat bir ara tekrar şans vereceğim. Sadece çok sakin ve huzurlu olacağım günü bekliyorum :D

Yeni konular

Geri
Yukarı