Sharkoon TG5 Pro kasaya DeepCool LT720 360mm sıvı soğutma sığar mı?

PROXGAMER

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, Sharkoon TG5 Pro kasaya 360mm sıvı soğutma sığar mı? Katalogtan baktığımda, kasanın içinin uzunluğu resimlerde de görüldüğü gibi 40cm, takacağım sıvı soğutucu ise 40, 2cm uzunluğu olan DeepCool LT720 360mm sıvı soğutucu. Aradaki 2mm fark problem yaratır mı? Esneme payı var mıdır? Sonuçta 0.2 cm çok küçük bir değer egzoz fanının üst kısmından biraz kasayı esnetmeyi düşünüyorum. Yardımcı olur musunuz?

Dosya Ekleri

• 60586a01a13f7.jpeg
    60586a01a13f7.jpeg
    71,2 KB · Görüntüleme: 42
  • Screenshot_4.png
    Screenshot_4.png
    1,4 MB · Görüntüleme: 35
Son düzenleyen: Moderatör:
Kablolar evet biraz tuhaf olmus, vida yerlerine gelmiş. O kisma dediğim gibi radyatörün borularının olduğu yeri takarsın, kabloları da boruların arasına, arkasına dagitirsin böylece biraz geniş olacağı icin kirilma durumu olmayacak. Biraz uğraştırır seni gibi duruyor ama olur mu bana sorarsan olur eninde sonunda.

İşlemcin ne hocam peki?

Hocam işlemcim 5700X farkındayım bu işlemci için 360mm sıvı soğutucu çok gereksiz fakat AM5 platformunu takip ediyorum gerekse Intel tarafını özellikle 360mm soğutucular kullanılıyor hatta bir yerden sonra 420mm soğutucular kullanılmaya başlıyor. CPB açık iken sıcaklık değerleri daha da artıyor. Render işleriyle gelecekte uğraşabilirim ve işlemcimin soğuk çalışmasını istiyorum. Bilgisayarım 7/24 açık, ufakta olsa overclock düşünüyorum. Şu anda stok değerlerde 3.4GHz de kullanmaktayım soğutucu ile birlikte sıvı soğutucuyu aldıktan sonra 4.5GHz overclock düşünüyorum. Anakartım B450 MOSFET'leri pek sağlam değil soğutucu olmadığı için muhtemelen 85-95 derecelere çıkabilir işlemcimin silikonun kötü olduğunu varsayarsam 1.25-1.35 volt değerlerine kadar çıkmam gerekebilir. Sıcaklıklar yükseleceği için ve gelecekte muhtemelen AM5 platformuna geçeceğim için fiyat performans olarak gözüme takılan iyi bir soğutucu oldu. Bu sebepten dolayı almak istiyorum. Farklı bir öneriniz varsa okumaktan keyif alırım. Teşekkür ederim. Bir de özellikle dolar kurunun artmasını beklediğim için bu soğutucu altın değerinde olabilir ilerleyen süreçte.

Kasanın desteği var fakat egzoz fanı ve ön paneldeki kablolar engeller gibi duruyor bende aldığımda desteği vardı takarken üst panele takamadım RAM'lere çarpıyordu ve sığmıyordu üst panele (farklı model bir soğutucu) sonrasında ön panele takmak zorunda kaldım.

Evet maalesef bende öyle düşüyorum. Ne yazık ki dikey montaj pompaya fazla yük bindiriyor ve sıcaklıkları 10 dereceye kadar arttırabiliyor diye bir yazı okumuştum. Ne kadar doğrudur bilemiyorum.

Hocam işlemcim 5700X farkındayım bu işlemci için 360mm sıvı soğutucu çok gereksiz fakat AM5 platformunu takip ediyorum gerekse Intel tarafını özellikle 360mm soğutucular kullanılıyor hatta bir yerden sonra 420mm soğutucular kullanılmaya başlıyor. CPB açık iken sıcaklık değerleri daha da artıyor. Render işleriyle gelecekte uğraşabilirim ve işlemcimin soğuk çalışmasını istiyorum. Bilgisayarım 7/24 açık, ufakta olsa overclock düşünüyorum. Şu anda stok değerlerde 3.4GHz de kullanmaktayım soğutucu ile birlikte sıvı soğutucuyu aldıktan sonra 4.5GHz overclock düşünüyorum. Anakartım B450 MOSFET'leri pek sağlam değil soğutucu olmadığı için muhtemelen 85-95 derecelere çıkabilir işlemcimin silikonun kötü olduğunu varsayarsam 1.25-1.35 volt değerlerine kadar çıkmam gerekebilir. Sıcaklıklar yükseleceği için ve gelecekte muhtemelen AM5 platformuna geçeceğim için fiyat performans olarak gözüme takılan iyi bir soğutucu oldu. Bu sebepten dolayı almak istiyorum. Farklı bir öneriniz varsa okumaktan keyif alırım. Teşekkür ederim. Bir de özellikle dolar kurunun artmasını beklediğim için bu soğutucu altın değerinde olabilir ilerleyen süreçte.
5600 vs varsa ileride de 7500F, 7600 gibi işlemcileri kullacaksan 240 mm de yeter diyecektim ama dediğin gibi 360lik daha iyi bir yatırım olur render gibi işlerle ugrasirsan. Güzel bir soğutucu hocam alabilirsin memnun eder her türlü.

Evet maalesef bende öyle düşüyorum. Ne yazık ki dikey montaj pompaya fazla yük bindiriyor ve sıcaklıkları 10 dereceye kadar arttırabiliyor diye bir yazı okumuştum. Ne kadar doğrudur bilemiyorum.
İlk defa öyle bir şey duyuyorum. Boruların radyatöre bağlandığı yer yukarıda kalacak şekilde montajlarsan bir sıkıntı çıkmayacaktır.

Ryzen 5 5600 kullanıyorum boşta bir kere 28 dereceleri gördüm normalde 36larda falan çalışıyor 240mm soğutucu kullanıyorum.

5600 vs varsa ileride de 7500F, 7600 gibi işlemcileri kullacaksan 240 mm de yeter diyecektim ama dediğin gibi 360'lik daha iyi bir yatırım olur render gibi işlerle ugrasirsan. Güzel bir soğutucu hocam alabilirsin memnun eder her türlü.

Ne yazık ki 5700X gibi bir işlemciyi yeni aldım sayılır. Tamamen AM5 platformuna geçeçek bir bütçem yoktu 1 ay önce. Fakat şu anda DDR4 32 GB RAM, M.2 SSD ve sıvı soğutma alacağım. AM5 için hala yeterli bütçem yok. 3080 Ti ekran kartım var beni bu setup umarım bir 5 yıl daha götürür.

Ön panele soğutucu takmak evet çok sağlıklı değil ama öyle bir mecburiyet olursa borular üstte kalacak şekilde takmak gerekiyor en azından. Ama kasanın bu hâliyle üst panel daha mantıklı duruyor, ramlere de degecegini sanmıyorum zira üst panel 14 cmlik fanlar için de uygun yani geniş. 12cmlik fan ve aşağı yukarı o genişlikte radyatör olacağı için ramler arkada kalmış olacak.

Ne yazık ki 5700X gibi bir işlemciyi yeni aldım sayılır. Tamamen AM5 platformuna geçeçek bir bütçem yoktu 1 ay önce. Fakat şu anda DDR4 32 GB RAM, M.2 SSD ve sıvı soğutma alacağım. AM5 için hala yeterli bütçem yok. 3080 Ti ekran kartım var beni bu setup umarım bir 5 yıl daha götürür.
Götürür hocam bence de. AM5 almak daha mantıklı sıfırdan almak için ama elde 5700X gibi bir işlemci varsa zaten çok lafa gerek yok oldukca güncel ve güzel bir işlemci. Ekran karti da aynı şekilde. Güle güle kullan hocam.

Ön panele soğutucu takmak evet çok sağlıklı değil ama öyle bir mecburiyet olursa borular üstte kalacak şekilde takmak gerekiyor en azından. Ama kasanın bu hâliyle üst panel daha mantıklı duruyor, RAM'lere de degecegini sanmıyorum zira üst panel 14 Cm'lik fanlar için de uygun yani geniş. 12Cm'lik fan ve aşağı yukarı o genişlikte radyatör olacağı için RAM'ler arkada kalmış olacak.

Götürür hocam bence de. AM5 almak daha mantıklı sıfırdan almak için ama elde 5700X gibi bir işlemci varsa zaten çok lafa gerek yok oldukca güncel ve güzel bir işlemci. Ekran karti da aynı şekilde. Güle güle kullan hocam.

Çok teşekkür ederim değerli yorumlarınız için çok sağ olun.

İlk defa öyle bir şey duyuyorum. Boruların radyatöre bağlandığı yer yukarıda kalacak şekilde montajlarsan bir sıkıntı çıkmayacaktır.

Ryzen 5 5600 kullanıyorum boşta bir kere 28 dereceleri gördüm normalde 36'larda falan çalışıyor 240mm soğutucu kullanıyorum.

Evet testler sonucu 5 derece bir fark oluştuğu gözlemlenmiş. Size de teşekkür ederim.

Phanteks G360A'ya LT720'yi zor sığdırdım. 360 olarak geçiyor ama 402mm radyatörü var. RAM'leri hafiften de olsa kastırıyor. CPU güç kablosunu da aynı şekilde. Ama sığdırdım vallaha.

Geri
Yukarı