Sıfırdan ders çalışmaya nasıl başlanmalı?

İstatistiğe takılma. Eksiğin neyse mümkün olan en kısa ve kalıcı şekilde kapatıp denemelere odaklan. Şundan şu net hedefi vs doğru bir yaklaşım değil. Sen 30 yaparsın ortalama 40 olur anlamı olmaz. Sen yine 25 yaparsın ortalama 15 olur işler değişir. O yüzden eksiklerini konu konu belirleyip konu çalışmaya ve soru/deneme çözmeye odaklan. Gerisi gelir zaten.

İstatistiğe takılma. Eksiğin neyse mümkün olan en kısa ve kalıcı şekilde kapatıp denemelere odaklan. Şundan şu net hedefi vs doğru bir yaklaşım değil. Sen 30 yaparsın ortalama 40 olur anlamı olmaz. Sen yine 25 yaparsın ortalama 15 olur işler değişir. O yüzden eksiklerini konu konu belirleyip konu çalışmaya ve soru/deneme çözmeye odaklan. Gerisi gelir zaten.

Hocam durum hakkında konuşmak istiyorum. Pazar'dan beri başladım pazartesi çalıştım ve 44 dk videoyu izleyip sadece 1 sayfa çözdüm çünkü uykum gelmişti. Sonra 1 gün çalışmadım 1'inci gün geç kalktım ve halsizdim kafam çalışmıyordu sonra erken yatmayı deneyip uyku düzenimi geri düzelttim şu an toplama ve çıkarmayı bitirdim diyebilirim, - + değerleri ilk başta öğrenmiştim ama inanır mısın çıkartmadaki komşu olayı, toplamadaki elde var'ı bile unutmuşum. Onları 1 günde 3. sınıf konularını izleyip tamamen anladım, kolaydı ama bu kadar sürmesinin nedeni; parantez içi - + konusunda karıştırma oluyordu. Parantez vs. olmadığı zaman düz - ya da + birleşimine göre doğru çözüyordum yine parantezsiz aşağıdaki soru gibi. 2 gün bununla uğraştım 44 dk videoyu tekrar izledim, günde 2 saattan 3-4 saate çıkarttım tekrar da dahil, tekrar 45 Dk'ya çıkarmıştım. Soru çözümlerine baktım yine anlamadım tam anlıyor gibi oluyorum ama soru gelince karışıklık oluyor yine çözümüne bakıyorum yine anlamıyordum. "bir sayının birden fazla işareti olamaz" kısmını yine biliyordum aslında o 2 sonuca göre parantezin içindekiyle çarpmasını anlasaydım ve baştakinde solunda eksi varsa yine o örneğin +80 yerine yine 80- yani -80 olarak sayıldığını bilsem olacaktı. Ve bugün çözdüm diyebilirim. Örneğin bunda karıştırıyordum, size çok basit gelecektir ama;

80 - [-50 - (-30) + (-10) ] = 110

Mesela +'nın olduğu yerde aşağıda yaptığım gibi eksi olarak görmüyordum dışarıdaki +'yı içerideki - ile çarpmıyordum, böyle uğraştım ben. Aslında çarpıyordum ama baştakinde eğer önünde eksi yoksa artı olarak, sağında varsa boşta olan bir eksi olarak sayıyordum parantezin içerisindekiyle. Yine 30'u 50 ile topluyordum, ama genel sonuç yanlış çıkıyordu tabii.

+80 - [-50 - (-30) - (-10) ]

Yarın çarpma ve bölmeye geçeceğim. Bunda bu kadar anlamamak ve uğraşmak normal mi bilmiyorum, daha zor kısımlarda ne olacak acaba, daha çok şey var.

Özet olarak;

80 - [-50 - (-30) + (-10) ]

İlk baştaki sayının artılar yazılmadığını bildiğim için ilk baştaki sayıyı +80 olarak olup önündeki -'yi diğer sayının olduğunu sanıp parantez içindekiyle çarpmak idi. Aslında 80, -80 gibi 80- imiş. 50 ise -50, arada kalan - ise -30 ile aynı olup soldaki eksi ile parantez içindekiyle çarpıp -30'un +30 sayılması, 10'un ise yine -10 sayılmasıydı. Böyle olunca -50 ve -10 aynı bu yüzden toplama, -30 ise + sayıldığından çıkartma, buradaki sonuç ise büyüğü - olduğu için -30 kalıyor, sonunda ise 80 bir - olduğu için ve diğer sonuçta - olduğu için toplama olup 110 oluyor. Bunu bir anlayamamıştım. Benim kadar karıştıran var mıydı acaba?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı