Çözüldü Sıfırlanan bilgisayarda depolama alanı eskisi kadar yüksek değil

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

HESAP3

Femtopat
Daha fazla  
Benim bilgisayarım klavyesi yazmamaya başladı. Daha sonra biz bunu teknik servise verdik aldığımızda depolaması 512 GB diyordu satılan yerde (Vatan). Sonra eve getirdiğimde 481 GB olduğunu gördüm. Önemsemedim. Teknik servise vermeden önce her şeyi yedeklemiştim ama bilgisayarımın hafızasını tamamen doldurmamıştım. Kullanıcılar klasörünü kopyaladım ve bir yere kaydettim sonra bilgisayar geri geldiğinde kullanıcılar klasörünü kes yapıştır yaptığım zaman yetersiz depolama uyarısı alıyordum ve depolama alanı 476 olmuştu. Bu sorunla alakası bilgisi olan yazabilir mi? Düzeltmek istiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Normal bir durum. Windows 1 GB'yi 1024 MB olarak alır yani binary olarak fakat üreticiler decimal olarak hesaplar, 1GB'yi 1000 MB gibi. Bakın benim diskim de 512 GB olarak satılıyor fakat Windows bunu küsuratlı aldığı için 476 GB görünüyor. Temelde byte olarak hesaplanır fakat daha anlaşılır olsun diye MB olarak söyledim.

1715605310962.png

Ekstra olarak Windows kurulum sırasında gizli disklere bölüyor. Örnek;

1715605359103.png

Formatladıktan sonra 477 veya 481 gibi olmasının sebebi arka planda bölünen disklerden dolayı.
Normal bir durum. Windows 1 GB'yi 1024 MB olarak alır yani binary olarak fakat üreticiler decimal olarak hesaplar, 1GB'yi 1000 MB gibi. Bakın benim diskim de 512 GB olarak satılıyor fakat Windows bunu küsuratlı aldığı için 476 GB görünüyor. Temelde byte olarak hesaplanır fakat daha anlaşılır olsun diye MB olarak söyledim.

1715605310962.png

1715605359103.png

Formatladıktan sonra 477 veya 481 gibi olmasının sebebi arka planda bölünen disklerden dolayı.

Çözüm

Eki Görüntüle 2194484

Eki Görüntüle 2194487

Peki dosyalarım yetersiz oluyor, yani yedeklerin 180 GB bile değildi ama şimdi geri yükleniyor. O konu hakkında bir bilgin var mı? Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Peki dosyalarım yetersiz oluyor, yani yedeklerin 180 GB bile değildi ama şimdi geri yükleniyor. O konu hakkında bir bilgin var mı? Teşekkürler.

Görsel atabilir misiniz? Fazla kopyalama olmuş olabilir.

Geri
Yukarı