Siri ile evi yönetmek

cengoover

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 5600 3.5GHz 32MB Önbellek 6 Çekirdek
MSI B450M-A PRO MAX 4133MHz(OC) DDR4
GSKILL 8GB Ripjaws V Siyah 3200MHz CL16 DDR4 2x
MSI GeForce RTX 4060 GAMING X NV EDITION 8GB GDDR6 DLSS 3 128 Bit Ekran Kartı
MSI 500GB SPATIUM M450 Gen4x4 M.2 2280 SSD (3600MB Okuma / 2300MB Yazma)
Meslek
İdari Müdür
Merhaba arkadaşlar,

Hedefim, sesli komutlar kullanarak ışıkları açıp kapatmak ve televizyonu kontrol etmek gibi temel işlemleri gerçekleştirmek .Bunula ilgili hazır otomasyonlara ulaşacağım bir yer varsa paylaşırsanız sevinirim.

Kullanmak istediğim cihazlar:

• Akıllı ampuller: [Akıllı ampul markası ve modeli]
  • Akıllı TV: [Akıllı TV markası ve modeli]
  • Apple cihazı: [iPhone veya iPad modeli]
Hedeflerim:

• Sesli komutlar kullanarak ışıkları açıp kapatmak.
  • Sesli komutlar kullanarak TV'yi açıp kapatmak.
  • Sesli komutlar kullanarak TV'nin ses seviyesini ve kanalını kontrol etmek.
Sorularım:

• Siri'yi kullanarak akıllı ampulleri ve TV'yi nasıl kontrol edebilirim?
  • Bu işlemi gerçekleştirmek için hangi uygulamalara ihtiyacım var?
  • Otomasyonlar oluşturarak bu işlemleri daha da kolaylaştırabilir miyim?
  • Herhangi bir sorunla karşılaşırsam ne yapmalıyım?
Bu konuda daha önce deneyimli olan arkadaşlardan yardım ve öneriler rica ediyorum. Herhangi bir sorunuz veya yorumunuz varsa bekliyorum.

Teşekkürler!

Merhaba arkadaşlar,

Hedefim, sesli komutlar kullanarak ışıkları açıp kapatmak ve televizyonu kontrol etmek gibi temel işlemleri gerçekleştirmek. Bunula ilgili hazır otomasyonlara ulaşacağım bir yer varsa paylaşırsanız sevinirim.

kullanmak istediğim cihazlar:

• akıllı ampuller: [Akıllı ampul markası ve modeli]
  • akıllı TV: [Akıllı TV markası ve modeli]
hedeflerim:

• sesli komutlar kullanarak ışıkları açıp kapatmak.
  • sesli komutlar kullanarak TV'yi açıp kapatmak.
  • sesli komutlar kullanarak TV'nin ses seviyesini ve kanalını kontrol etmek.
sorularım:

• bu işlemi gerçekleştirmek için hangi uygulamalara ihtiyacım var?
  • otomasyonlar oluşturarak bu işlemleri daha da kolaylaştırabilir miyim?
  • herhangi bir sorunla karşılaşırsam ne yapmalıyım?
Bu konuda daha önce deneyimli olan arkadaşlardan yardım ve öneriler rica ediyorum. Herhangi bir sorunuz veya yorumunuz varsa bekliyorum.

teşekkürler!

1715422605232.png

Modlar mute atmazsa sevinirim.

Konuyla ilgili olmayan şeyler yüzünden ceza yemek istemiyorum, ama bahsettiğiniz özellikleri içeren cihazlar aşırı derecede pahalı. Birinden miras kalmadıkça veya milyoner değilseniz, bu tür gereksiz özelliklere sahip olmak mantıklı değil.

Merhaba arkadaşlar,

Hedefim, sesli komutlar kullanarak ışıkları açıp kapatmak ve televizyonu kontrol etmek gibi temel işlemleri gerçekleştirmek. Bunula ilgili hazır otomasyonlara ulaşacağım bir yer varsa paylaşırsanız sevinirim.

kullanmak istediğim cihazlar:

• akıllı ampuller: [Akıllı ampul markası ve modeli]
  • akıllı TV: [Akıllı TV markası ve modeli]
hedeflerim:

• sesli komutlar kullanarak ışıkları açıp kapatmak.
  • sesli komutlar kullanarak TV'yi açıp kapatmak.
  • sesli komutlar kullanarak TV'nin ses seviyesini ve kanalını kontrol etmek.
sorularım:

• bu işlemi gerçekleştirmek için hangi uygulamalara ihtiyacım var?
  • otomasyonlar oluşturarak bu işlemleri daha da kolaylaştırabilir miyim?
  • herhangi bir sorunla karşılaşırsam ne yapmalıyım?

teşekkürler!

Ama bunun gibi basit seylerde var Siri ile ac kapat yaptirabildigin veya kontrol edebildigin.

Siri'yi kullanarak akıllı ampulleri ve TV'yi nasıl kontrol edebilirim?

Siri ile yönetmek istediğin aksesuarların HomeKit desteklemeli. Tabii Home Assistant gibi daha kompleks uygulamalar da var ama bu işin içinde değilsen kurman bir hayli zor.

Mi Box S'i Google Asistan'la bile zar zor yönetiyorum. Siri ile doğrudan yönetmen imkansız.

Samsung, Sony, LG gibi markalar HomeKit destekli televizyonlar satıyorlar. Kendi televizyonun model kodunu internette aratarak veya ayarlarını karıştırarak destekleyip desteklemediğini öğrenebilirsin.

Bu işlemi gerçekleştirmek için hangi uygulamalara ihtiyacım var?

Apple cihazındaki "Ev" uygulamasını kullanman gerekli. Cihazında yüklü olarak geliyor zaten.
Otomasyonlar oluşturarak bu işlemleri daha da kolaylaştırabilir miyim?

Evet otomasyonlar ile işlerini kolaylaştırabilirsin. Bunun için de Siri Kestirmeleri'ni kullanabilirsin. iOS 12 veya daha yeni sürüm yüklü cihazlarda yüklü olarak geliyor. Aksesuarlarını ekledikten sonra çok kolayca otomasyon oluşturabilirsin. Uygulama zaten seni yönlendiriyor.

Siri ile yönetmek istediğin aksesuarların homekit desteklemeli. Tabii Home assistant gibi daha kompleks uygulamalar da var ama bu işin içinde değilsen kurman bir hayli zor.

Mi Box S'i Google Asistan'la bile zar zor yönetiyorum. Siri ile doğrudan yönetmen imkansız.

Samsung, Sony, LG gibi markalar homekit destekli televizyonlar satıyorlar. Kendi televizyonun model kodunu internette aratarak veya ayarlarını karıştırarak destekleyip desteklemediğini öğrenebilirsin.

Apple cihazındaki "ev" uygulamasını kullanman gerekli. Cihazında yüklü olarak geliyor zaten.

Evet otomasyonlar ile işlerini kolaylaştırabilirsin. Bunun için de Siri kestirmeleri'ni kullanabilirsin. iOS 12 veya daha yeni sürüm yüklü cihazlarda yüklü olarak geliyor. Aksesuarlarını ekledikten sonra çok kolayca otomasyon oluşturabilirsin. Uygulama zaten seni yönlendiriyor.

Değerli bilgilerin için çok teşekkürler aydınlandım.

Merhaba anladığım kadarıyla akıllı eve giriş yapıyorsunuz çok fazla kafa karıştırmadan kendi kullandığım basit ve ucuz sistemi anlatayım size öncelikle ben kendi odamda prizleri ve ampulleri kontrol etmek için kullanıyorum kullandığım ürünlerin markası çoğumuzun aşina olduğu cata markası catanın ürünleri tuya veya Smart Life destekli Wi-Fi üzerinden bağlanılan cihazlar yani evinizde çok fazla Wi-Fi ağı varsa sinyal kirliliği oluşturabiliyor (ben hiç sorun yaşamadım) ben Smart Life uygulaması üzerinden kullanıyorum cihazları elektriğe taktığınız gibi zaten uygulamada gözüküyor ve 1 dakika içinde kurulum yapabiliyorsunuz sonrasında scene bölümünden tap to run kısmında kestirmeler oluşturuyorsunuz ve aşağıda Siri'ye ekle kısmından Siri'ye ekliyorsunuz sonrasında sesli komutlar ile kullanabilirsiniz.

Açıkçası giriş seviyesi bir sistem kurmak için öyle milyonlara gerek yok maksimum 1000 TL'ye halledilebilir ama derseniz birebir HomeKit uyumlu cihazlar kullanmak istiyorum bütün cihazlarımı tek bir uygulama üzerinden kontrol edeyim o zaman da meross markasını önerebilirim cata markasına göre biraz daha pahalıdır ama fiyat performans ürünleri olduğunu söyleyebilirim

Akıllı ampul: CATA, dediğim gibi çok daha ucuz ürünlerle giriş seviyesi bir sistem oluşturabilirsiniz bence Philips ürünleri biraz pahalı, şerit LED'leri de akıllı prizle kullanabilirsiniz.

TV: Gönlümden geçen tabii ki Apple TV 4K Pro Max bilmem kaç Gigabyte ama televizyonun fişini akıllı prize bağlayıp açıp kapatabilirsiniz bu da bir seçenek

Apple cihazı: Ben daha önce iPad 9. nesil ile kontrol ediyordum ama şu an HomePod mini aldım onunla kontrol ediyorum. MacBook hariç bütün cihazlarla kontrol ediliyor (MacBook'ta Smart Life uygulaması olmadığı için) hatta Apple Watch'unuz varsa parmak hareketlerine kestirmeler atayıp ışıkları açıp kapatabiliyorsunuz bu da havalı bir özellik

Dosya Ekleri

• IMG_0282.png
    IMG_0282.png
    583,4 KB · Görüntüleme: 5
  • IMG_0283.png
    IMG_0283.png
    290,3 KB · Görüntüleme: 6
  • IMG_0284.png
    IMG_0284.png
    782,7 KB · Görüntüleme: 6

Geri
Yukarı