Çözüldü Sistem açıldıktan 1 dakika sonra kapandı ve açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

badboy79tr

Decapat
Daha fazla  
Ben kendi sistemimi topladım. Kendim seçtim parçaları, belki 2 senede tek tek aldım parçaları. En son ekran kartımın gelmesi ile topladım. Çünkü bana bir cesaret bir öz güven geldi PC toplama videoları izleye izleye. Tabii hiçbir mahalle bilgisayarcısına itmat etmediğim ve dahi bunca emek, çaba, para ile topladığım sistemi emanet etmek istemediğim de etkendir. Power tuşuna bastım. Tabii ARGB'ler falan yandı. Görüntü gelmedi. 1dk olmadan sistem kendini kapadı. Bir daha açılmadı. Sanırım sıvı soğutucuyu bağlayamadım. İşlemci de soğumadığı için hemen kendini kapamış olabilir. Çünkü radyatör fanları dönmedi. Sanırım radyatör ARGB'leri de yanmadı. Pompa ışıkları yandı. Pompa çalıştı mı bilmiyorum. Bu değilse tek tek kontrol lazım. Güç kaynağı yetmemiş olabilir ki sanmıyorum. RAM'ler zor yerine oturmuştu. RAM'lerde yanlışlık olabilir. İşlemciyi yanlış bağladım diyeceğim. Düşünmek bile istemiyorum. O zaman anakart çöp olur. Ekran kartı yerine oturdu mu emin değilim sağ taraftan güney köprüsü MOSFET'i biraz baskı yaptı sanki. Bakacağız. İnşallah kazasız belasız düzeltirim ama itimat etmediğim mahalle bilgisayacısının kapısını çalacağım gibi. Çünkü ne levon, ne hakan balcı beni sikine takmıyor. Birisine göndereyim baksın. Ne yapayım?

Parçalar şu şekilde:
Anakart: MSI pro z790-a wifi
İşlemci: Intel i7 14700kf
Ram: Gskill Trident Z 32gb(2x16gb)
Ekran kartı: MSI 3090 suprim x
Depolama: MSI spatium m480 1tb
Psu: MSI mpg a850g pcie
Sıvı soğutma: Arctic liquid freezer iii 420 argb
Kasa: Deepcool morpheus dıy

Hocam pek anlamam fakat basit bir hata yapma ihtimaliniz yüksek, RAM i 1 tanesini çıkartıp öyle deneyin, statik elektrigini bosaltip deneyin.

Ek olarak şunları belirtmek isterim ki sıvı soğutma kutusundan kullanım, kurulum kılavuzu çıkmadı. Hazır geldi. Yani radyatör fanları falan hepsi bağlıydı. Pompa tarafından argb bağlantısına benzer 3 pinli bir kablo dışında ( hazır olun) ne aio pump kablosu, ne cpu fan kablosu yoktu. Yok kardeşim ben ne yapayım. Radyatör kısmında da bağlanacak kablo yok. Hepsi hazır bağlı. Hortumların birinin içinden vermişler pompa tarafından tek bir 3 pinli kablo çıkarmışlar. Ya bu yeni çıktı piyasaya 3.seri bir bakın videoları var. 2. seriden farklı olarak kocaman bir pompa fanı var. O da mıktanıslı, pinli, kablosuz takılıyor. Onun dışında bir ucu 8 pinli diğer ucunda aio pump, CPU pump, bişey daha olan bir kablo çıktı kutudan ama işte o 8 pinli yere pompa fanı takılıyor. O kablo takılmıyor. Başka takacak yeri yok. Ben anlamadım. Nasıl anlatayım. İlk defa böyle bir sıvı soğutucu ile karşılaştım.
Ayrıca Kasa da reset kablosu yok. Sadece sistem power ve Hdd LED kablosu var. Bir tane de CPU kablosu ki o bilgi ekranının kablosu olsa gerek. Kasa Deepcool morpheus. Kullanım kılavuzu var. Baktım gerçekten başka kablo göstermiyor.

Sistem ağır; 3090 450w TDP 3x8 pinli pcie girişli, işlemci 200w TDP. Ama 850w lık 80+ Gold psu yetmez mi ki sistem kapansın. Sanmıyorum. Yeterli olması lazım.
Ramler tamam zor oturdu ama oturdu yuvalarına. Yanlış takmış olamam.
İşlemci üçgen üçgene denk gelecek şekilde aksi takdirde oturmaz. Ama şöyle birşey var. Anakartın işlemci tutucusunu tamamen söküp yerine sıvı soğutmanın verdiği metal işlemci tutucuyu taktım. Sıvı soğutmayı bağlamak için öyle icap ediyor. Çünkü pompa da o tutucunun üzerine takılıyor. Intel için öyle bir sistem yapmış Arctic.

Bilgisayarcıya götürdüm. Sorun çözüldü. Soğutucunun bir kablosunu takmayı unutmuşum. Sonra parçaların birbirini tanımasında biraz sorun çıkmış. Onları da halletmiş.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı