Sistemden tiz bir ses geliyor

LittleTouch

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Yaklaşık 2 hafta önce bir sistem topladım. Her parça sıfır. Parçaları detaylı yazıyorum:

MSI B450M'a Pro Max anakart.
Ryzen 5 3600 işlemci + SilverStone KR02 kule tipi soğutucu.
MSI GTX1660 GAMING X ekran kartı.
Adata XPG 2x8GB 3200MHz RAM.
Adata SU630 240GB SSD.
Frisby 650Watt 80+ PSU.
Gametech mesh kasa.
Sorun şu arkadaşlar; stress testlerinde herhangi bir garip ses ya da sorun olmuyor. Kapanma da olmuyor. Sıcaklıklar işlemcinin ekran kartının vs. Max 65-70 derece. İşlemcide kule tipi fan kullanıyorum fakat oyuna girdiğimde stress testinde sorun çıkarmayan bilgisayar birden bugün daha detaylı anlamaya çalıştım, ekran kartından frekans sesi bir tiz ses yaratıyor ve duyulmayacak gibi değil. Sonrasında bilgisayar kapanıyor. Tekrar açılıyor. Sistem boştayken de sorun yok. Stress testindeyken de bu arada bahsettiğim fan sesi değil bildiğiniz frekans sesi, kısa devre yapıyor gibi. PSU'dan mı kaynaklı? Yoksa ekran kartından mı? Bu sorunla daha önce karşılaşan oldu mu? Sistem stock haliyle bu arada. Overclock vs. yapılmadı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ses bu arkadaşlar, aynısı. Anakart değiştireceğim inşallah sorun çözülür.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar merhaba. Yaklaşık 2 hafta önce bir sistem topladım. Her parça sıfır. Parçaları detaylı yazıyorum:

MSI B450M'a Pro Max anakart.
Ryzen 5 3600 işlemci + SilverStone KR02 kule tipi soğutucu.
MSI GTX1660 GAMING X ekran kartı.
Adata XPG 2x8GB 3200MHz RAM.
Adata SU630 240GB SSD.
Frisby 650Watt 80+ PSU.
Gametech mesh kasa.
Sorun şu arkadaşlar; stress testlerinde herhangi bir garip ses ya da sorun olmuyor. Kapanma da olmuyor. Sıcaklıklar işlemcinin ekran kartının vs. Max 65-70 derece. İşlemcide kule tipi fan kullanıyorum fakat oyuna girdiğimde stress testinde sorun çıkarmayan bilgisayar birden bugün daha detaylı anlamaya çalıştım, ekran kartından frekans sesi bir tiz ses yaratıyor ve duyulmayacak gibi değil. Sonrasında bilgisayar kapanıyor. Tekrar açılıyor. Sistem boştayken de sorun yok. Stress testindeyken de bu arada bahsettiğim fan sesi değil bildiğiniz frekans sesi, kısa devre yapıyor gibi. PSU'dan mı kaynaklı? Yoksa ekran kartından mı? Bu sorunla daha önce karşılaşan oldu mu? Sistem stock haliyle bu arada. Overclock vs. yapılmadı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ses bu arkadaşlar, aynısı. Anakart değiştireceğim inşallah sorun çözülür.
Tam emin değilim ama ben eski PSU da bu sorunu yaşıyordum. Fikrimce güç kaynağından geliyor bu ses.

Yorumlar için teşekkür ederim, PC'yi yeni topladığım için parçaları iade etme hakkım vardı. Daha detaylı farklı PSU'yla deneme şansım oldu. Oyunlarda ya da sistem boştayken restart atıyordu, bu sorun PSU'danmış. PSU'yu iade ettim ve High Power element 650 Watt 80+ Bronze aldım. Sorun çözüldü. Anakartı iade ettim bu frekans sesinden dolayı o ses gitti. Bir de ekran kartında Coil Whine sorunu vardı, onu da iade ettim şu an farklı bir sorun var. Kulaklığım USB girişli mikrofon kullanan bir uygulama ya da oyunda hoparlörden tiz bir ses geliyor. Ayarlardan mikrofonu devre dışı bıraktığımda ses kesiliyor. Farklı USB portları denedim, sonuç aynı. Bu ses sorunun dışında fareyi hareket ettirdiğimde bu sefer kasa içinden çok az da olsa bir frekans sesi geliyor. Kulaklık ve fareyi değiştirip deneme şansım olmad, en yakın zamanda deneyip sorunu çözemez isem farklı bir konu açacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı