Siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler mi, yönetim bilişim sistemleri mi?

Boğaziçinde okumadıktan sonra bu bölümlerin hiçbirinin önü açık değil. YBS belki kurtarır fakat Türkiye'de hak ettiği değeri gören bir bölüm değil.

Boğaziçinde okumadıktan sonra bu bölümlerin hiçbirinin önü açık değil. YBS belki kurtarır fakat Türkiye'de hak ettiği değeri gören bir bölüm değil.
İstanbul Üniversitesinde Siyaset Bilimi ve Uluslararası ilişkiler okumak istiyordum fakat herkes önü kapalı falan diyor ea da önü açık olan pek meslek yok sayısalda hiç yapamam fizik falan kafam basmıyor

İyice araştırdın mı kariyer olanaklarını, üniversiteleri, alman gereken dersleri falan? Hangisine daha çok ilgin var? Ben ybs'den yanayım.

İyice araştırdın mı kariyer olanaklarını, üniversiteleri, alman gereken dersleri falan? Hangisine daha çok ilgin var? Ben YBS'den yanayım.

Ben şu an 10. sınıftayım çok fazla araştırmadım ama ilgi olarak siyaset bilimleri ve uluslararası ilişkilere daha çok ilgim var YBS hakkında neredeyse hiç bilgim yok kariyer olanağı olarak sbua da 3 seçeneğimiz oluyor özel şirketlerde çalışmak kamu alanına girmek(dışişleri bakanlığı) veya akademik olarak ilerleyebiliyoruz özel şirketlerde çalışma bakımından alacağımız seçmeli derslerde çok büyük rol oynuyor İstanbul üniversitesinin ders programını inceledim seçeceğimiz derslere göre alanın ağırlığı belli oluyor istersek daha çok siyaset odaklı istemiyorsak daha çok uluslararası ilişkiler ticaret alanına yönelebiliyoruz çoğu şey öğrencinin eline bırakılmış şekilde daha önümde seçeceğim bölümü belirlemek için 1 yıl var.

Hukuk yaz, geç bence. Hem siyasetle ilgili hem de iş imkanı var.

Daha 10. sınıfsın. Kararın çok değişir, gerçek dünyayı gördükçe. Tercih zamanında ben hiç düşünmediğim bir bölümü yazmıştım, mantıklı bularak. Sana benzer şekilde siyaset okumak isteyen arkadaşım da İstanbul Hukuk yazdı, orada okuyor şimdi.

Daha 10. sınıfsın. Kararın çok değişir, gerçek dünyayı gördükçe. Tercih zamanında ben hiç düşünmediğim bir bölümü yazmıştım, mantıklı bularak. Sana benzer şekilde siyaset okumak isteyen arkadaşım da İstanbul Hukuk yazdı, orada okuyor şimdi.

Hocam benim yapamam dediğim tek meslek avukatlık avukatlık bana inanılmaz zor geliyor ve karakterimle de çok fazla uyuşmuyor birilerini savunmak falan hem siyaset hem de ticaret ilgimi çektiği için siyaset bilimleri ve uluslararası ilişkiler istiyorum

Hocam benim yapamam dediğim tek meslek avukatlık avukatlık bana inanılmaz zor geliyor ve karakterimle de çok fazla uyuşmuyor birilerini savunmak falan
Siyasetçiyle benzer karaktere sahip aslında.
Yapa yapa alışırsın belki, insanoğlu karmaşık bir varlık. Denemeden bilemiyor bazı şeyleri, ön görülerinde yanılabiliyor. Kabuğunu bu sayede kırarsın belki.

Bence bunlara çok takılma. Derslerine yoğunlaş. Tercih zamanı geldiğinde zaten -puanına göre de- bir bölüm şekillenir bence aklında.

Siyasetçiyle benzer karaktere sahip aslında.
Yapa yapa alışırsın belki, insanoğlu karmaşık bir varlık. Denemeden bilemiyor bazı şeyleri, ön görülerinde yanılabiliyor. Kabuğunu bu sayede kırarsın belki.

Bence bunlara çok takılma. Derslerine yoğunlaş. Tercih zamanı geldiğinde zaten -puanına göre de- bir bölüm şekillenir bence aklında.

Bana derslerime yoğunlaşmam için ciddi bir hedef lazım aslında ilkokuldan beri subay olmak istiyordum ancak bu yıl öğrendim ayağımda düz tabanlık var 6 ay askerlik yapabiliyorum ama kadrolu subay olamıyorum ondan dolayı yeni bir meslek bakıyorum kendime

Bu iki bölümden hangisinin önü daha açık iş imkanı vb. ?

TÜİK yükseköğretim istihdam göstergeleri raporuna göre olan verileri yazacağım:

Lisans mezunlarının kayıtlı istihdam oranı:
Yönetim bilişim sistemleri: %73,6
Siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler: %66,7

Gruplara göre lisans mezunlarının aylık ortalama kazançları:
Yönetim bilişim sistemleri: Yüksek (48. sırada)
Siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler: Orta (63. sırada)

Kısaca arada kalmana bile gerek yok, iki grupta da YBS daha önde. Kaldı ki YBS zaten teknik bir bölüm olduğu için kendini ne kadar geliştirirsen iş imkanı ve maaş açısından kendini o kadar ileriye taşıyabileceğin bir bölüm her açıdan daha avantajlı.

YBS bölümünde işe alımlarda şirketler sana hangi üniversiteden mezun olduğundan ziyade yaptığın projeleri, yazılım ile ilgili teknik bilgini sorarlar. Kendini geliştirdikten sonra güzel bir iş bulursun.

TÜİK yükseköğretim istihdam göstergeleri raporuna göre:

Lisans mezunlarının kayıtlı istihdam oranı:
Yönetim bilişim sistemleri: %73,6
Hukuk: %52,4

Gruplara göre lisans mezunlarının aylık ortalama kazançları:
Yönetim bilişim sistemleri: Yüksek (48. sırada)
Hukuk: Yüksek (51. sırada)

Yönetim bilişim sistemleri bölümü gerek iş istihdamı gerek kazanç bakımından hukuk bölümünden daha iyi durumda.

Geri
Yukarı