Söylersen linç edileceğin bir fikir

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ölüm defterine sahip olup Yagami gibi dünyanın efendisi olmayı isterdim. Hayat görüşüm nihilizm olurdu ve bu defterde yer almayı hak eden insanların var olduğuna inanıyorum. Karşıma L gibi biri çıkarsa alırım ayağımın altına. 😃
Not: L adamdır ancak tutumunu değiştirip Light'ı dizginleyen bir kuvvet olmalıydı. Sonuçta Light daha genç ve tecrübesiz.

Hem Atatürkçü hem sağcı olunmaz.
Atatürkçü düşüncenin özü "Atatürk milliyetçiliği" olduğundan, milliyetçilik ise sağ görüş olduğundan; linç edilesi değil yanlış düşünce. Hem Atatürkçü olup hem solcu olunmaz diyelim o zaman; solculuğun özü vatan, millet, devlet gibi kavramların reddiyesine dayanır diye varsayalım...

Sağcılar milliyetçidir. Bildiğim kadarıyla Milliyetçilerin öncüleri atatürkçüdür yani Atatürk'ü sever. Bu nasıl oluyor peki?

Aslında tabirim biraz yanlış çünkü Atatürkçülükten kastım Kemalizm hem sağı hem solu kapsıyor. Mesela ben solda laikçiliği, inkılapçılığı, cumhuriyetçiliği, sağda ise milliyetçiliği destekleyip doğru buluyorum. Aslında milliyetçilik, sultanlığa karşı “halk egemenliği”ni vurgulaması ve “bağımsız ulus” ilkesi çerçevesinde anti-emperyalist bir yön barındırmasıyla kısmen “sol” bir yön de taşır. Ama ulus-devlet kurma aşamasında bilhassa iç siyasette ve kültürel alanda görülen milliyetçilik sağ bir ideolojiye denk düşer.

Sağcılar milliyetçidir. Bildiğim kadarıyla Milliyetçilerin öncüleri atatürkçüdür yani Atatürk'ü sever. Bu nasıl oluyor peki?

Buraya kadar tamamız. Benim anlamadığım sağcı adalet ve kalkınma partisi veya direkt yobaz, siyasal İslam destekçileri görüşlerinin esaslarında milliyetçilik de yer almasına rağmen ne Ataya ne de Ata'nın düşüncelerine saygısı olmayıp ilk fırsatta İslam'ı yüceltiyorlar? Bu iki şey arasında herhangi bir sorun olmamasına rağmen. Ben sağcıların önemli bir kısmının Atatürk'ü sevdiğine falan inanmıyorum. Bu yüzden hem sağcı hem Atatürkçü olunmaz diyorum.

Son düzenleme:
Buraya kadar tamamız. Benim anlamadığım sağcı adalet ve kalkınma partisi veya direkt yobaz, siyasal İslam destekçileri görüşlerinin esaslarında milliyetçilik de yer almasına rağmen ne Ataya ne de Ata'nın düşüncelerine saygısı olmayıp ilk fırsatta İslam'ı yüceltiyorlar? Bu iki şey arasında herhangi bir sorun olmamasına rağmen. Ben sağcıların önemli bir kısmının Atatürk'ü sevdiğine falan inanmıyorum. Bu yüzden hem sağcı hem Atatürkçü olunmaz diyorum.

Hastasını bilerek öldüren birkaç doktoru örnek göstererek "Bütün doktorlar katildir" demek ile aynı şey.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı