Sözelde son 1 ay ne yapılmalı?

YigitXS

Hectopat
Yer
Türkiye Cumhuriyeti
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba sözelim. En az 50 net yapmam lazım şu an 40-42 net arası yapıyorum.

Edebiyatta divan edebiyatında,
Tarihte Osmanlı yükseliş dönemindeyim.

Ama coğrafya ve felsefede nereye çalışacağım bilmiyorum.

Coğrafyada TYT coğrafya ve dünya haritası bildiğim için 7-8 net yapıyorum aşağı yukarı.

Tavsiyeniz var mı?

Coğrafyada harita ağırlıklı çalışmanı tavsiye ederim artık ÖSYM harita ağırlıklı sorulara sınavlarda epeyce yer veriyor.Bunun yanında genel olarak coğrafyada ezberden çok mantık üzerine çalış çünkü ezber kısmı üniversite sınavı için işe yaramıyor(coğrafya için) olayların işleyişini neden sonuç ile incele 1 olayın mantığını kavrarsan diğerleri hakkında da bağdaştırıp kendi kendine yorumlar katabiliyorsun bilmediğin konularda dahi. Tarih konusunda çok ayrıntılarda durursan epeyce vakit kaybedersin tarih kampları var youtube üzerinde o kanallardan bir tanesini bulup anlatan kişinin özellikle üstünde durduğu ve belirttiği konuları not alsan çok iyi edersin ve bunları sınava kadar haftada bir kez baştan sona tekrar etsen tarih için yeterli olacaktır. Edebiyat konusunda yapılacak çok bir şey yok tamamı ile ezbere dayalı bir ders çünkü ve senin zamanın kesinlikle 1 ayda bitirmeye yetecek gibi değil hele ki divan edebiyatında isen orada da belli başlı yazarları,eserleri,bu eserlerin içeriklerini(konusu,teması,baş kahramanları),edebiyat dönemlerinin genel özelliklerini,edebiyat akımlarının özelliklerini öğren yani atıyorum gidip de 1 tane eser vermiş bilinmedik bir sanatçı ile uğraşma. Ben 2021 de 5300 küsür olarak kapatmıştım sözelde çok fazla kasma olayların mantığını öğren.(edebiyat hariç)

Coğrafyada harita ağırlıklı çalışmanı tavsiye ederim artık ÖSYM harita ağırlıklı sorulara sınavlarda epeyce yer veriyor. Bunun yanında genel olarak coğrafyada ezberden çok mantık üzerine çalış çünkü ezber kısmı üniversite sınavı için işe yaramıyor(coğrafya için) olayların işleyişini neden sonuç ile incele 1 olayın mantığını kavrarsan diğerleri hakkında da bağdaştırıp kendi kendine yorumlar katabiliyorsun bilmediğin konularda dahi. Tarih konusunda çok ayrıntılarda durursan epeyce vakit kaybedersin tarih kampları var YouTube üzerinde o kanallardan bir tanesini bulup anlatan kişinin özellikle üstünde durduğu ve belirttiği konuları not alsan çok iyi edersin ve bunları sınava kadar haftada bir kez baştan sona tekrar etsen tarih için yeterli olacaktır. Edebiyat konusunda yapılacak çok bir şey yok tamamı ile ezbere dayalı bir ders çünkü ve senin zamanın kesinlikle 1 ayda bitirmeye yetecek gibi değil hele ki divan edebiyatında isen orada da belli başlı yazarları, eserleri, bu eserlerin içeriklerini(konusu, teması, baş kahramanları),edebiyat dönemlerinin genel özelliklerini, edebiyat akımlarının özelliklerini öğren yani atıyorum gidip de 1 tane eser vermiş bilinmedik bir sanatçı ile uğraşma. Ben 2021 de 5300 küsur olarak kapatmıştım sözelde çok fazla kasma olayların mantığını öğren.(edebiyat hariç)

Türkiye haritası çalışmalı mıyım coğrafya da?

Tamam. Edebiyatta herkes cumhuriyet zor diyor ama ben en çok tanzimat ve milli edebiyattan korkuyorum. Bunlar zor mu?

Hocam cumhuriyet dönemi daha zor. Cumhuriyet döneminden hangi sorunun gelebileceğini kestirmek zor. Cumhuriyet dönemine kadar benzer sorular soruyorlar. 50 net AYT ise sözel için az hocam yani TYT iyiyse kurtarır yine. Tarih ve coğrafyanın bu saatten sonra kurtaracağını sanmıyorum onun yerine edebiyata asılmak daha mantıklı olacaktır. Bende sözelden gireceğim, AYT 65 yapıyorum hedefim 70-75 net yapmak olacak çünkü OBP kıralacak benim.

Tavsiyem; edebiyata asıl ve felsefe kalıp sorularının çözümlerine bak.

Hocam cumhuriyet dönemi daha zor. Cumhuriyet döneminden hangi sorunun gelebileceğini kestirmek zor. Cumhuriyet dönemine kadar benzer sorular soruyorlar. 50 net AYT ise sözel için az hocam yani TYT iyiyse kurtarır yine. Tarih ve coğrafyanın bu saatten sonra kurtaracağını sanmıyorum onun yerine edebiyata asılmak daha mantıklı olacaktır. Bende sözelden gireceğim, AYT 65 yapıyorum hedefim 70-75 net yapmak olacak çünkü OBP kıralacak benim.

Tavsiyem; edebiyata asıl ve felsefe kalıp sorularının çözümlerine bak.
Hedefim 50k benim.

Tamam. Edebiyatta herkes cumhuriyet zor diyor ama ben en çok tanzimat ve milli edebiyattan korkuyorum. Bunlar zor mu?
Tanzimat ve milli edebiyat çok kısa ve kolay konular korkmanı gerektirecek hiçbir durum yok. Cumhuriyet evet zor cumhuriyetin yanında akımlar da zor fakat akım kısmından çok soru gelmiyor. Cumhuriyetin zor olmasının sebebi çok fazla yazar olması ve hâlâ bu edebiyatın günümüzde sürmesinden dolayı yeni eklenen yazarlar olması yani sana 5 sene önce piyasaya çıkmış bir yazar da sorabilir tabi bunlar epey detay sorular max 1 tane gelir genel olarak cumhuriyet uzun bir konu çalışmak uzun sürecektir.

Tanzimat ve milli edebiyat çok kısa ve kolay konular korkmanı gerektirecek hiçbir durum yok. Cumhuriyet evet zor cumhuriyetin yanında akımlar da zor fakat akım kısmından çok soru gelmiyor. Cumhuriyetin zor olmasının sebebi çok fazla yazar olması ve hâlâ bu edebiyatın günümüzde sürmesinden dolayı yeni eklenen yazarlar olması yani sana 5 sene önce piyasaya çıkmış bir yazar da sorabilir tabii bunlar epey detay sorular Max 1 tane gelir genel olarak cumhuriyet uzun bir konu çalışmak uzun sürecektir.

Hiç cumhuriyet çalışmadan 20 net yapma şansım var mı cumhuriyet dışındaki konuları çok iyi öğrensem?

Hiç cumhuriyet çalışmadan 20 net yapma şansım var mı cumhuriyet dışındaki konuları çok iyi öğrensem?
Evet,cumhuriyet harici tüm konularda soru kaçırmam diyorsan şansın var. Özellikle Divan edebiyatından fazlaca soru geliyor belki cumhuriyetten daha fazla gelme şansı bile mevcut, bunun dışında paragraf çözme konusunda da soru kaçırmam diyorsan cumhuriyet harici konuları dahil edersek 18-19-20-21 nete kadar yapabilirsin

Yeni konular

Geri
Yukarı