Sosyal anksiyeteden kurtulma yolunu bulmuş olabilirim

Crypto Guard

Hectopat
Makaleler
2
Yaklaşık bir yıl boyunca kendi üzerimde deneyler yaptım, özellikle sosyal anksiyeteyi anlamaya yönelik. Kendimi bir deney kobayı gibi kullandım ve yaklaşık altı ay boyunca evime kapandım. Bu süre zarfında sosyal anksiyete belirgin bir şekilde yaşamaya başladım. Bu süreçte aşağıdaki belirtileri deneyimledim ve bunları kayıt altına aldım:

• Göz temasından kaçınma.
  • Toplu alanlarda stres (metro gibi kalabalık yerlerde)
  • Konuşma güçlüğü.
  • Yabancılara karşı ön yargı.
  • Yürürken arkaya bakma gibi davranışlar.
Daha sonra bu belirtileri anlamak için birkaç hafta boyunca nedenlerini düşünmeye başladım. Tüm bu belirtilerin, evde kapalı kaldığım süre boyunca hiçbir tehlike veya uyarıcıyla karşılaşmamamdan kaynaklandığını fark ettim. Kendi konfor alanımda, sıcak yatağımda ve yiyeceğimle birlikteydim. Kısacası, herhangi bir tehdit olmadığı için stres yapmam gereken bir şey yoktu, bu nedenle bu belirtiler ortaya çıkmıştı.

Daha sonra kendimi dışarıdaki tehlikelere karşı uyarılmaya başladım. Korku filmleri izledim ve aşırı uyarıcı etkilere maruz kalmak için renkli ve heyecan verici görseller inceledim.

Birkaç hafta sonra yukarıda bahsettiğim belirtilerin azaldığını ve eskisi kadar etkilenmediğimi fark ettim.

Yaklaşık iki ay sonra, bu belirtilere neredeyse hiç maruz kalmadığımı gördüm.

not:
1. bu süreçte (yasal) yapay uyarıcılar kullanmadım, çünkü bu deney, doğal uyarıcılara odaklanmayı amaçlıyordu.
2. bu kişisel bir süreçtir ve her insan için farklı sonuçlar doğurabilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu yaptigin zaten normalde de uygulaniyor, maruz kalma terapisi. :)
Orada korktuğun şeylere maruz kalırken, ben burada genellikle yanıp sönen ışıklara baktım. Kısacası, vücudun anlık olarak uyarıldığı şeyleri izledim. Korku kısmı çok daha azdı.

Artı olarak bu süreçte insanlarla konuşmadım yine kapalı ortamdaydım yani korku üzerine gitmedim.

Yaklaşık bir yıl boyunca kendi üzerimde deneyler yaptım, özellikle sosyal anksiyeteyi anlamaya yönelik. Kendimi bir deney kobayı gibi kullandım ve yaklaşık altı ay boyunca evime kapandım. Bu süre zarfında sosyal anksiyete belirgin bir şekilde yaşamaya başladım. Bu süreçte aşağıdaki belirtileri deneyimledim ve bunları kayıt altına aldım:

• Göz temasından kaçınma.
  • Toplu alanlarda stres (metro gibi kalabalık yerlerde)
  • Konuşma güçlüğü.
  • Yabancılara karşı ön yargı.
  • Yürürken arkaya bakma gibi davranışlar.
Daha sonra bu belirtileri anlamak için birkaç hafta boyunca nedenlerini düşünmeye başladım. Tüm bu belirtilerin, evde kapalı kaldığım süre boyunca hiçbir tehlike veya uyarıcıyla karşılaşmamamdan kaynaklandığını fark ettim. Kendi konfor alanımda, sıcak yatağımda ve yiyeceğimle birlikteydim. Kısacası, herhangi bir tehdit olmadığı için stres yapmam gereken bir şey yoktu, bu nedenle bu belirtiler ortaya çıkmıştı.

Daha sonra kendimi dışarıdaki tehlikelere karşı uyarılmaya başladım. Korku filmleri izledim ve aşırı uyarıcı etkilere maruz kalmak için renkli ve heyecan verici görseller inceledim.

Birkaç hafta sonra yukarıda bahsettiğim belirtilerin azaldığını ve eskisi kadar etkilenmediğimi fark ettim.

Yaklaşık iki ay sonra, bu belirtilere neredeyse hiç maruz kalmadığımı gördüm.

not:
1. bu süreçte (yasal) yapay uyarıcılar kullanmadım, çünkü bu deney, doğal uyarıcılara odaklanmayı amaçlıyordu.
2. bu kişisel bir süreçtir ve her insan için farklı sonuçlar doğurabilir.
Bir şey daha eklemek istiyorum; eğer uzun süre boyunca uyarılmaya başlarsanız, bu sefer anksiyeteye benzer ancak çok daha yoğun ve korkunç tepkiler yaşanabilir, bu benim için daha zorlu bir dönemdi.

Bu dönemde kaydettiğim aşırı durumlar şunlardı:
  • Yoğun korku
  • En ufak seste irkilme
  • En ufak bir gölgeye sıçrama tepkisi verme
  • Aşırı yüksek duygusal dalgalanmalar, hem aşırı üzüntü hem de aşırı mutluluk yaşama

Son düzenleme:
Maruz kalma yapabilirsin daha hızlı sonuç alırsın fakat kendini zorlamadan. Bar gibi mekanlarda sosyalleşmek daha kolay oluyor insanların kafası iyi olduğu için kolay pratik yaparsın.

Çok sıkışık sanki o ortamlar hocam, bunalıyorum toplu alanlarda da öyle çok hızlı yürüyorum elimde olmadan bu hayat bizi yordu da bir köşeye attı kayboldum şimdi sorunlarla uğraşıyoruz bende ki neden kaynaklı bilmiyorum korku filmi izlemek vs. deneyeceğim.Kimseyle konuşma hevesi yok bana bakıyor tüm gözler hissi..

Çok sıkışık sanki o ortamlar hocam, bunalıyorum toplu alanlarda da öyle çok hızlı yürüyorum elimde olmadan bu hayat bizi yordu da bir köşeye attı kayboldum şimdi sorunlarla uğraşıyoruz bende ki neden kaynaklı bilmiyorum korku filmi izlemek vs. deneyeceğim.Kimseyle konuşma hevesi yok bana bakıyor tüm gözler hissi..
Dediğim gibi eve alışımmışsın. Aynısını baya yoğun deneyim ettim.

Geri
Yukarı