Spor Salonuna Giderken Kaç Günde Bir Dinlenilmeli?

wontagadra

Hectopat
Ben her gün salona gidiyorum 2 gün çalışma bir gün dinlenme yapıyorum. Dinlenme günlerimde evde durmuyorum. Yine salona gidip 30 dk koşu bandında devam ediyorum 10 dk aralıklarla. Yani salona gitmediğim gün yok. Bu şekilde sağlıklı mı? Sizce ne kadar süre dinlenmeliyim?

Başta her gün yapılması daha iyi (1 ay falan) hele yani başladıysanız alışmanıza göre değişir. Zorlamalı bölgesele geçene kadar her gün gidebilirsiniz. Bölgesele geçince arada dinlenmek daha mantıklı. Kendim bizzat 18 ay civarı gitmiş biri olarak başta bölgeselde de her gün gittim, sonra önerilerle ve tatilin bitmesiyle haftada 4 gün şekilde gitmeye başladım ve kesinlikle çok daha faydalı oldu.
Kondisyon ve yağ yakmaya yönelik egzersizleri her gün de yapabilirsin, onda sorun olmaz. Ben de gittiğim dönemde her gün 2-3 saat civarı basketbol oynuyordum (atış falan değil baya maç yapıyorduk). Bir sıkıntı olmuyor, hele yemek konusunda abur cubur yemiyordum ama diğer yemeklerde protein dışındaki şeylere çok bakmıyordum. Her gün basketbol oynadığım için zaten tükettiğim şeyleri hemen kullanıyordum/yakıyordum.

Bu halimi gerçekten çok özlüyorum. Covid yüzünden salon öncesiyle birlikte 6 yıl civarı sürmüş sporum kesildi ve daha başlayamadım. O kadar çalıştıktan sonra yaptığı şey bu kadar ezici bir şey yüzünden zorla engellenip kesilince insanın bir daha yapası gelmiyor.

Bir kas grubunun tam toparlanması için minimum 72 saat gerekli. Özellikle sağlam çalıştıysan. Mesela göğüs çalıştın 3-4 gün geçmeden tekrar çalışırsan overtraining yapmış olursun yani faydadan çok zarar sağlarsın. Kasın büyümesi idman sırasında olmaz toparlanma yani dinlenme sürecinde olur bunu unutmayın

Normalde bir kas grubunu çalıştırdığınızda o kas grubunun 3 gün dinlendirilmesi lazım. Full body önermeme sebeplerimden birisi bu.

Katılıyorum mecbur kalmadıkça yani bir haftada Max 2 gün falan gidebiliyosanız ancak Full body uygundur bir de yeni başlayanların vücudunun spora adapte olabilmesi için. Haftada 4-5 gün gidecek zamanınız varsa Full body yapmayın. En mantıklısı split veya ppl şeklinde çalışmaktır

Katılıyorum mecbur kalmadıkça yani bir haftada Max 2 gün falan gidebiliyosanız ancak Full body uygundur bir de yeni başlayanların vücudunun spora adapte olabilmesi için. Haftada 4-5 gün gidecek zamanınız varsa Full body yapmayın. En mantıklısı split veya ppl şeklinde çalışmaktır
Bence de full body yeni başlayanlar için uygun gibi, ilk hafta gidilir bence. Onun dışında ise 2 haftadan fazladır spora gitmiyorsan 1 hafta yapılır. Bence.

Bir kas grubunun tam toparlanması için minimum 72 saat gerekli. Özellikle sağlam çalıştıysan. Mesela göğüs çalıştın 3-4 gün geçmeden tekrar çalışırsan overtraining yapmış olursun yani faydadan çok zarar sağlarsın. Kasın büyümesi idman sırasında olmaz toparlanma yani dinlenme sürecinde olur bunu unutmayın

Hocam Ege Fitness, Ağır Sağlam falan fullbody daha iyi diyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı