Çözüldü SSD'ye Yüklenen Windows Silinebilir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Baldi

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Eski bilgisayarımda HDD bozuldu, SSD alacağım. Yeni SSD'ye Windows yükleyip deneyeceğim. Sorum şu: bu işlemi yaptıktan sonra başarısız olursam bu SSD'yi yeni alacağım bilgisayara taktığımda sorun olur mu? Ve içine Windows yükledikten sonra temelli silip tekrar depolama olarak yeni bilgisayarımda kullanabilir miyim?

Ve önerebileceğiniz uygun fiyatlı SSD var mı? Bunun çok hızlı olmasına gerek yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Sorduğunuz soruyu pek anlamadım ama anladığım kadarıyla cevaplamaya çalışacağım.

• SSD'ye Windows kurabilirsiniz. Başarısız olmaktan kastınız acemi olduğunuzdan dolayı yapamamak ise Technopat YouTube kanalındaki rehberleri izleyerek kolaylıkla Windows kurulumu yapabilirsiniz.
  • Yeni bilgisayar dediğiniz cihazda Windows kurulu ise yani SSD'yi sadece depolama olarak kullanmayı düşünüyorsanız Windows üzerinden SSD'yi biçimlendirerek boş bir depolama diski oluşturabilirsiniz.
  • Eğer eski bilgisayarda kuramayıp yeni bilgisayarda da Windows'u SSD'ye kurmayı deneyecekseniz de Windows kurulum ekranında SSD'yi biçimlendirip aynı şekilde boş disk ile yolunuza devam edebilirsiniz.
SSD önerisine gelecek olursak pek model ve fiyatlar hakkında bilgim yok. Fakat en azından ne kadar depolamaya sahip olmasını istediğinizi, SATA mı yoksa PCIe mi istediğinizi yada sadece bütçenizi belirtirseniz arkadaşlar yardımcı olacaktır.
Sorduğunuz soruyu pek anlamadım ama anladığım kadarıyla cevaplamaya çalışacağım.

• SSD'ye Windows kurabilirsiniz. Başarısız olmaktan kastınız acemi olduğunuzdan dolayı yapamamak ise Technopat YouTube kanalındaki rehberleri izleyerek kolaylıkla Windows kurulumu yapabilirsiniz.
  • Yeni bilgisayar dediğiniz cihazda Windows kurulu ise yani SSD'yi sadece depolama olarak kullanmayı düşünüyorsanız Windows üzerinden SSD'yi biçimlendirerek boş bir depolama diski oluşturabilirsiniz.
  • Eğer eski bilgisayarda kuramayıp yeni bilgisayarda da Windows'u SSD'ye kurmayı deneyecekseniz de Windows kurulum ekranında SSD'yi biçimlendirip aynı şekilde boş disk ile yolunuza devam edebilirsiniz.
SSD önerisine gelecek olursak pek model ve fiyatlar hakkında bilgim yok. Fakat en azından ne kadar depolamaya sahip olmasını istediğinizi, SATA mı yoksa PCIe mi istediğinizi yada sadece bütçenizi belirtirseniz arkadaşlar yardımcı olacaktır.

Çözüm
SSD'yi başka bilgisayara taktığınızda tekrar Windows kurun ve kurulum esnasında disk ekranı geldiğinde önce mevcut diski silin ve ona kurulum yapın. Bu şekilde sorun olmaz.

Şöyle özetleyeyim. Şu an X modelde eski bir bilgisayarım var ve hard diski bozuldu. Buna SATA 3 SSD alacağım. Eğer bu şekilde çalışırsa bunu bu aldığım SSD ile beraber satacağım.
Ama bu şekilde yine çalışmaz ekstra bir problem çıkarsa da bu yeni aldığım SSD'yi yeni alacağım y model bilgisayara takmayı düşünüyorum.
SSD'ye Windows kurup X modelde denedikten sonra olmadı, y model bilgisayarda da pcle SSD var bu yeni aldığım SATA 3 SSD'yi 2. Depo olarak y modelde kullanabilir miyim diyorum?
Windows kurmayı biliyorum ama aklımda soru işareti ID bu ama sanırım sorun olmuyor diğer y modele takarken biçimlendirdiğim de yine ilk alınmış gibi kullanabilirim yorumlarınızdan anladığım bu.

Evet kullanabilirsiniz, niye kullanamayasınız ki? Uygun fiyatlı SATA SSD demişsiniz. Samsung 860 EVO biraz pahalı kaçabilir fakat en iyisidir. Daha uygun fiyatlı derseniz de Crucial BX500 olabilir. Şu an çalışmayan bilgisayara takıp Windows kurarsınız, eğer sorun HDD ise SSD'ye yeni kurduğunuz Windows ile devam edersiniz. Yeni bilgisayarınıza geçirmek istiyorsanız, o yeni bilgisayarda kendi PCIe SSD'niz içindeki işletim sistemini açarsınız. Sonra SATA SSD'yi biçimlendirip istediğiniz gibi depo olarak kullanırsınız.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı