Suriye Ordusu, Türk Ordusunu Durdurmak İçin Harekete Geçti

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Dünya tarihinde her zaman kendi çıkarları için, başkalarına bela olmuş terör örgütlerini destekleyenler, sonunda o destekledikleri örgütler tarafından ihanete uğramış-vurulmuşlardır. Kaldı ki ÖSO ve özellikle IŞİD'i desteklemenin herhangi bir bahanesi olamaz. Devletler bunu stratejik olarak doğru bulabilir ama ancak "insan"lar buna karşı çıkmadıkları için uygulamaya koyar. Halk-bireyler devletlerden ve sistemden hesap sormadığı için bugün bunlar yaşanıyor, bu noktalara geliniyor en baştan. Hesap sormamanın, soramamanın en büyük nedenide milliyetçilik denen 20.YY'dan kalma hastalıktır ama o apayrı bir konu...
Hmm... demek Öso'yu desteklemenin bir bahanesi olamaz. Fakat PKK'yı desteklemenin bir bahanesi oluyor ?

PKK yı İŞİD ile savaşıyor diye destekler isen Öso'yuda PKK ile savaşıyor diye desteklersin. Bu iki destek arasında ki fark tam olarak nedir ? veya bu iki örgüt arasında ki fark ?

Sizin zihniyetinize göre biz burada işgalci konumundayız anlaşılan çünkü dünya öyle düşünüyor. Fakat şunu unutmayın önemli olan dünyanın değil bizim ne düşündüğümüz. Çünkü sınır bizim sınırımız. Tehdit bize karşı tehdit

Sizin zihniyetiniz ile olaylara yaklaşacak olur isek bütün dünya bizi Kıbrıs'da işgalci konumunda görüyor. Mesela bizim dışımızda dünya haritalarını bakan herkes orayı Kıbrıs olarak görürken 2 parça halinde görüyoruz. O zaman sizin zihniyetinize göre bizim derhal Kıbrıs'dan çekilerek oradaki halkımızdan ve halkımızın oradaki haklarından vazgeçmemiz gerekiyor. Çünkü dünyanın gözünde işgalciyiz... Yanlış hocam, çok yanlış ...

200 yıl boyunca dünyayı sömürenler şimdi gelmiş bize mi işgalci diyor? Onca yerli halkı, masum çocukları katleden Amerika (İngiltere-Fransa) bize mi işgalci diyor? Gitsinler kendi b*klarını temizlesinler ondan sonra bize laf atsınlar. Ülkemin iç siyasetini sevmesem de dış siyasette sonuna kadar varım dolar ister 10 lira olsun ister 50 lira ülkem için doğru olan yapıldıkça benim gönlüm hoş ve rahat olur. Suriye ordusu da anca avuçlarındaki b*kları temizlerler.

Hmm... demek Öso'yu desteklemenin bir bahanesi olamaz. Fakat PKK'yı desteklemenin bir bahanesi oluyor ?

PKK yı İŞİD ile savaşıyor diye destekler isen Öso'yuda PKK ile savaşıyor diye desteklersin. Bu iki destek arasında ki fark tam olarak nedir ? veya bu iki örgüt arasında ki fark ?

Sizin zihniyetinize göre biz burada işgalci konumundayız anlaşılan çünkü dünya öyle düşünüyor. Fakat şunu unutmayın önemli olan dünyanın değil bizim ne düşündüğümüz. Çünkü sınır bizim sınırımız. Tehdit bize karşı tehdit

Sizin zihniyetiniz ile olaylara yaklaşacak olur isek bütün dünya bizi Kıbrıs'da işgalci konumunda görüyor. Mesela bizim dışımızda dünya haritalarını bakan herkes orayı Kıbrıs olarak görürken 2 parça halinde görüyoruz. O zaman sizin zihniyetinize göre bizim derhal Kıbrıs'dan çekilerek oradaki halkımızdan ve halkımızın oradaki haklarından vazgeçmemiz gerekiyor. Çünkü dünyanın gözünde işgalciyiz... Yanlış hocam, çok yanlış ...

Tartışmada çok basit çarpıtmalardan biridir bu, karşı tarafın söylemediği şeyi söylemiş gibi davranmak. Ben PKK ayrımı mı yaptım? Bahanesi var mı dedim? Olay çok basit bunu kendin de düşünebilirsin; Yardım ettiğin örgüt eğer sivil öldürüyorsa onu desteklemenin bir bahanesi olmaz olamaz. Devletlerin sistemin bahanesi olur ama ahlaklı bir insanın olmaz. Yine soruyorum; Yarın öbür gün bir devlet senin sınırlarına terör örgütleri var diye girerse "haklılar" diyip hoş karşılar mısın?

@Ali Parlak Tarih bilen arkadaşlar iyi bilir. Tarih bilen derken bu işi arşivlerle belgelerle profesyonel yapan arkadaşlardan bahsediyorum. Benim dedem, annem tarihçilerdi. Bende arşivlerdeydim üniversiteye kadar. Osmanlının son 200 yılı bozgun ile geçti. Kazandıkları savaşları bile masada kaybettiler. Ordusu güçsüz müydü? Çoğunlukla değildi. Osmanlı neden kaybetti biliyor musun? Ekonomik bağımsızlığı yoktu. Buğdayı Rusyadan aldığı için savaşta ekmeksiz kaldı Osmanlı millet ağaç kabukları yiyordu I. Dünya Savaşında. O günleri gördü bu millet. Bu barış ortamının sağlanması için gerçek savaşlarda yüzbinlerce şehit verildi. Gelelim günümüze Türkiye'nin ekonomik özgürlüğü yoktur kardeşim. Bu tartışmaya açık bir konuda asla değildir. Bugün Amerika bir yaptırım uygularsa felç kalırız. Bak bundan 20 yıl önce kalmazdık. Ağır sanayi, önemli kurumlar özelleştirilmemişti. Tarımda kendi kendimize fazlasıyla yetebiliyorduk. Tank-palet fabrikamız vardı o zamanlar satılmamıştı. Öyle bir hale geldikki Allah'ın soğanını İran'dan aldık yahu. Bugün bir ambargoda elimiz ayağımız bağlı kalacak hale getirildik yıllardır ki bunu Rahip Brunson olayında anladık. Dolar 3.90 liradan 7 liraya yükseldi bir anda. Ne oldu o zaman? Haklıydıkta. Kim ne diyebildi? Elimizden bir şey geldi mi? Paşa paşa çıkardık adamı dolar/euro yükseldiğiyle ülke krize girdiğiyle kaldı. Ondan ötürü evet bu operasyon gereklidir çünkü zamanında izlenilmiş yanlış politikalar bizi buna mecbur etti. Operasyon yapılması gerekiyor. Fakat bugünleri olurda sağ salim atlatabilirsek aklımızı başımıza almamız gerekiyor. Hemde bir an önce. Şakası yok bu işlerin. Unutmayın askeri başarı, siyasi başarı ile desteklenmediği müddetçe bir hiçtir. Sen bugün girer Suriye'yi temizlersin. Ambargo yeriz ekonomi batar. Olaylar nereye varır tahmin dahi edemezsiniz. Bu Call Of Duty, PUBG falan değil gençler. Vururum kırarım, inletiriz, Füzemiz var. Bu işler öyle yürümüyor dünya siyasetinde.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tartışmada çok basit çarpıtmalardan biridir bu, karşı tarafın söylemediği şeyi söylemiş gibi davranmak. Ben PKK ayrımı mı yaptım? Bahanesi var mı dedim? Olay çok basit bunu kendin de düşünebilirsin; Yardım ettiğin örgüt eğer sivil öldürüyorsa onu desteklemenin bir bahanesi olmaz olamaz. Devletlerin sistemin bahanesi olur ama ahlaklı bir insanın olmaz. Yine soruyorum; Yarın öbür gün bir devlet senin sınırlarına terör örgütleri var diye girerse "haklılar" diyip hoş karşılar mısın?
Dünyayı ahlaklı insanlar yönetmiyor. Oyunu kuralına göre oynayacaksın. Ben söylediğinden değil zihniyetinden bahsettim. Yazdıklarımı tekrar okumanı rica ediyor bu tartışmayı bitiriyorum fazla uzamasına lüzum yok. Sizde söylemek istediklerinizi ve düşüncelerinizi belirttiniz keza bende.

Dünyayı ahlaklı insanlar yönetmiyor. Oyunu kuralına göre oynayacaksın. Ben söylediğinden değil zihniyetinden bahsettim. Yazdıklarımı tekrar okumanı rica ediyor bu tartışmayı bitiriyorum fazla uzamasına lüzum yok. Sizde söylemek istediklerinizi ve düşüncelerinizi belirttiniz keza bende.

Evet gerçekten çok doğru birşey söyledin. Dünyayı maalesef ahlaklı insanlar yönetmiyor.

Hiçbir şey hakkında hiçbir bilgin yok ve büyük ihtimalle çomarsın, ki bu da en kötüsü.
Bana söylememişsin fakat rahatsız oldum doğrusu, çomarlıktan kastın nedir? A partisini tutan kurt b partisini tutan çomar c partisini tutan aslan mı oluyor? Buna kim karar veriyor peki sen mi? Kendi görüşüne saygı duyulmasını istiyorsan başkalarının görüşlerine saygı duymalısın bunu seni incitmek, baltalamak için söylemiyorum sadece artık böyle söylemler iyice baydı şu günlerde bunları söylemeyi kesin.

Ya hadi kahvehaneleri sokağı falan geçtimde bari burada savunmayın arkadaş. Dolar 1.30 liraydı ya resmen. Yine yükseliyor dayadı merdiveni 6 liraya. Sırf şu sebepten bile savunulamaz bu adam nokta.

Bizim millet kadar gazla çalışan bol keseden konuşan başka bir millet yoktur heralde. Çocuk - gerçekten ergenlik döneminde bir çocuk olduğunu düşünüyorum- kalkmış yazmış ki gelirlerse gelsinler hatta gelmeleri daha iyi olur Şam'a kadar alırız. Bu çocuk hayatında muhtemelen ne silah kullanmış ne ölen birini görmüş ne de askerlik denen şeyi yaşamış. Oyundaki gibi tuşlarla kontrol edilen gayet basit hatta eğlenceli bir şey olduğunu düşünüyor savaşmanın. Ki o askerlerin yerinde olsa 1 günden fazla dayanamayacaktır.
Haklı sebeplerimiz varsa bedel ödeyerek de olsa hakkımızı almaya lafım yok. Ama tuzu kuru bir şekilde oraya da gireriz şunu da vururuz bunu da keseriz diyenleri görünce sinirlerime hakim olamıyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı