"Tanrı neden kötülüğün meydana gelmesine izin veriyor?" sorusuna felsefi bir yanıt

Sen okumamışsın yine de öğrenmek istersen kısacık cevap vereyim sizin kötülük zannettiğinizde vardır bir hayır, sizin hayır zannettiğinizde vardır bir şer. Yani insan oğlunun aklı ve feraseti yetersiz kalıyor.
He bana öğreteceksin yani.. Allah'ının aşkına.. Öğretsene ya.. Lütfen.. Yalvarırım..

Sen benimle dalga geçiyorsun, değil mi? Dalga geçiyorsan komik, geçmiyorsan daha da komik. İnanmadığım bir dinin argümamlarıyla bana cevap veriyorsun, sonra da "Sana istersen öğreteyim." diye laubali bir cevap veriyorsun. İyi o zaman, ben de sana Hristiyan felsefesiyle cevap versem olur mu? Bu arada gram umurumda değil "İncil'in değiştirildi." demen, çünkü ben de değiştirildiğine inanmıyorum. Hadi bakalım. Sonuçta bu da bir inanç.. Yargılayamazsın. Bu nasıl bir kafa anlamadım?

Bana inanmadığım bir dinin argümanlarıyla gelemezsin. Kabul etmem. Mantığa aykırı. Mantık çerçevesinde olan dini argümanları kabul ederim. O da Eşari, Maturidi, Meşşai gibi itikadi mezheplerin argümanları olur, ki senin Kelam ilminden gram anladığını düşünmüyorum. İstersen fazla zorlama..

Sen git işte, İbrahim-karınca kıssası, Hızır-çocuk kıssası, Eyüp-şeytan kıssası gibi akla mantığa uygun olmayan masallarla ilgilen.

Son düzenleme:
Buralar aynımı bilmiyorum ama, incildede kuran ın anlattıkları anlatılır o zaman sen Allahın evlat edindiğine nasıl inanınıyorsun diye sorayım. Değiştirlmedi ise. hadi kutsal ruh seni korusun. :D

Kendi yaptığınız yanlışlara kutsal bir varlığın müdahale etmesini bekliyorsunuz ve bunu da din üzerinden tartışarak yapıyorsunuz. Cidden komik...

Buralar aynımı bilmiyorum ama, incildede kuran ın anlattıkları anlatılır o zaman sen Allahın evlat edindiğine nasıl inanınıyorsun diye sorayım. Değiştirlmedi ise. hadi kutsal ruh seni korusun. :D
🤦‍♂️

Gel de kafanı duvardan duvara vurma 🤬

Hocam, aklından zorun var galiba. La diyorum ki, "Sorun da tam da bu." Bak nasıl da inanmadığın şeye karşı çıkıyorsun, bana da inanmadığım şeylerle gelme. Ben dindar bir insan değilim. İster Kur'an, ister Tevrat, ister İncil olsun, bana bunlarla gelme. Demek istediğim o, ama sen anlamamak için diretiyorsun ya da gerçekten anlamıyorsun.

Ama dini bir kenara da atmıyorum. Diyorum ki, "Yine de Eşari, Maturidi, Meşşai ekolü argümanları da kabul ederim. Mantığın işin içine girdiği ilimlere açığım."

Ama senin de Kelam ilmininden gram anladığını düşünmüyorum. O yüzden bu konu hakkında yorum yapmamanı tavsiye ediyorum.

Kendi yaptığınız yanlışlara kutsal bir varlığın müdahale etmesini bekliyorsunuz ve bunu da din üzerinden tartışarak yapıyorsunuz. Cidden komik...
🤦‍♂️

Çattık ya gece gece.. Hocam, sizin okuyup anlama da problemleriniz mi var? Sen önceki yorumlarımı okudun mu? Zaten ben de onu diyorum ya, "Dini inancın Tanrıyı bağlamaz." diye.

Herkes kötülüğe müdahele etmek ister, ama bu mümkün olmuyor. Kim bunu mümkün kılmayan.?
Mantık mantık savunduğugunuz şeyin bir mantığı var ne YOK neresinde bunun mantık. Hadi dini kitabı karıştırmıyorum. YOK un mantığını açıkla bana bence tek yola çıkarsın LA (yok) sonrasını sen kendin bulursun bulmak istiyorsan.

Tanrı mutlak iyi ise neden dünyada kötülüğün olmasına izin verir?

Bu soruya iki farklı yaklaşımla cevap verilebilir. Öncelikle bu soruyu sorun birisinin tam olarak neyi kastettiğini anlamak gerekir. Örneğin insanların işlediği kötülük kavramı. Eğer kastedilen buysa elbette tanrı bu tarz kötülüğün gerçekleşmesine izin veriyor. Çünkü bize özgür seçim hakkı tanımış oluyor. İyiyi ya da kötüyü seçebilme imkanı sunup dünyaya ve birbirimize karşı sorumluluk yüklüyor ve eğer sorumluluk sahibi olacaksak iyiyi ve kötüyü seçebilme yetimiz de olmak zorundadır.

İkinci yaklaşım ise zaman zaman meydana gelen doğal afetler. Tabii ki tanrı doğal afetlere de izin veriyor. Depremler, tsunamiler, salgın hastalıklar... Bu şekilde bu tür felaketler karşısında sabırla karşılık verip veremeyeceğimizi ölçer ve bu felakete maruz kalanlara yardım edip etmeyeceğimi sınar. Böylece sorumluluk duygusu kazanarak kendi karakterimizi oluştururuz.
Kötü, kötülük olduğu sürece bilinebilir.

🤦‍♂️

Gel de kafanı duvardan duvara vurma 🤬

Hocam, aklından zorun var galiba. La diyorum ki, "Sorun da tam da bu." Bak nasıl da inanmadığın şeye karşı çıkıyorsun, bana da inanmadığım şeylerle gelme. Ben dindar bir insan değilim. İster Kur'an, ister Tevrat, ister İncil olsun, bana bunlarla gelme. Demek istediğim O, ama sen anlamamak için diretiyorsun ya da gerçekten anlamıyorsun.

Ama dini bir kenara da atmıyorum. Diyorum ki, "Yine de Eşari, Maturidi, Meşai ekolü argümanları da kabul ederim. Mantığın işin içine girdiği ilimlere açığım."

Ama senin de Kelam ilmininden gram anladığını düşünmüyorum. O yüzden bu konu hakkında yorum yapmamanı tavsiye ediyorum.

🤦‍♂️

Çattık ya gece gece. Hocam, sizin okuyup anlama da problemleriniz mi var? Sen önceki yorumlarımı okudun mu? Zaten ben de onu diyorum ya, "Dini inancın Tanrı'yı bağlamaz." diye.

Sana mı cevap verdim ben de üstüne aliniyorsun? Asıl ben çattım gece gece. Ve sende okuma yok. Sana cevap veren kim göstersene? Bak bakam birisini etiketlenmiş miyim?.. İstediğim e de gülücük atarım. Herkes sizle aynı fikirde olmak zorunda aynen. Süper zeka...

Bir de sanki özellikle bir dinden inançtan bahsetmiştim gibi yazman yok mu o da ayrı bir zeka seviyesi...

Sana mı cevap verdim ben de üstüne aliniyorsun? Asıl ben çattım gece gece. Ve sende okuma yok. Sana cevap veren kim göstersene? Bak bakam birisini etiketlenmiş miyim?.. İstediğim e de gülücük atarım. Herkes sizle aynı fikirde olmak zorunda aynen. Süper zeka...

Bir de sanki özellikle bir dinden inançtan bahsetmiştim gibi yazman yok mu o da ayrı bir zeka seviyesi...
??????

İki yoruma da gülücük atıp, bu yorumu yaptıktan sonra üzerime alınmam normal değil mi sence?

Gözünü seveyim, baksana bi benim bakış açımdan. 🤦‍♂️

Neyse, bana cevap vermediysen gram umurumda değil.

Nesi komik?

Soz konusu kutsal varligin saat kacta ne yedigine karistigina inanan milyarlar var, sakat bebek dogmasina mudahale etmiyor olmasinin tartisilmasindaki komedi nedir?

Nesi komik?

Soz konusu kutsal varligin saat kacta ne yedigine karistigina inanan milyarlar var, sakat bebek dogmasina mudahale etmiyor olmasinin tartisilmasindaki komedi nedir?

Sakat doğmasının sebeplerinden birisi de yine insanlar. Komik çünkü insanlar sebep oluyor. Akraba evliliği yapmasınlar, evlilik öncesi DNA testi yaptırsınlar doktora gitsinler. Bu saçma cevaplarınız daha komik...

Mesajım silinmiş, tekrar yazayım dünyaya göktaşı meteor çarpsa hiçbirinizin umurunda olmaz, oturur böyle bilimsel açıklamasını yaparsınız ama kendinizin sebep olduğu şeylerde Tanrı'nın müdahale etmesini beklemeniz gayet de komik. Üstelik bunu 2024 yılında teknolojik ve bilimin geliştiği noktada hâlâ kutsal bir işaret bekliyor olmanız inananların beklemesinden daha komik. Sanki tiyatral bir gösteri gibi...

Yeni konular

Geri
Yukarı