Tasarım için 70 bin TL'ye nasıl bir laptop alınmalı?

Bütçe
70.000

aixaei

Zeptopat
Daha fazla  
Merhaba bu üç laptop arasında kaldım.

İşlemci ve ekran kartı anlamında en güzeli HP Omen gibi duruyor ama panel ve renk doğruluğu benim için önemli tasarım ve video edit yapacağım için. Eğer onu alırsam yanına monitör de alamam.

Zephyrus hem taşıması kolay hem de ekranı güzel ama fan vs eksik kalır mı, ileride donma problemleri yaşar mıyım diye korkuyorum.

Başka bir seçenek de MSI katana 15 veya ASUS TUF alıp yanına monitör almak. Ama açıkçası verimlilik ve rahatlık açısından bu seçeneğe karşı biraz gönülsüzüm.

ROG STRIX ise genel anlamda çok övülen bir laptop ve görünüşü çok hoşuma gidiyor. Soğutması da iyi diyorlar. Panel kalitesi sanırım Omen'in düşündüğüm modeliyle aynı, hatta sanırım daha kötü. Bu konuda net bir fikrim yok ama genel olarak hoşuma gittiği için ekledim.

En çok hp omen ve zephyrus arasında kararsızım. Zephyrusun bahsettiğim ileride yaşatabileceği sorunlardan korkuyorum. Uzun süre kullanacağım laptopu.
Yardımınıza ve fikirlerinize ihtiyacım var. Yol gösterirseniz çok sevinirim. (not: Başka marka istemiyorum) şimdiden çok teşekkür ederim.

rog strix i7 4070
zephyrus g14 ryzen 9 4060
hp omen i9 4070

Alternatif.
msi katana15

Son düzenleme:
Zephyrus soğutması yetersiz kalır, bir de Zephyrus anakartlarında çok sorun görüyorum. ROG STRIX soğutması övülüyor malzeme kalitesi ile vs. ama ben soğutmada çok bir fark görmedim her laptop 95 derece gorüyor yükte zaten artık. Birde asus kullanıcısı olarak servisi çok kötü olmuş eski kalitesinden eser yok diyebilirim. Rakipleri çok geliştiğinden ROG'un bir esprisi kalmadı marka satıyor bence daha çok. Attıklarından en mantıklısı bence HP Omen.

Ben görüntü olarak yorumlayacağım sadece. 4070 altı kartları es geçtim. PCmag'da aynı modellerin bir üst/alt model işlemcililerinin renk gamut ölçümleri var.

MSI Katana'nın renk gamutu çok kötüymüş, sRGB değeri bile yerlerde. Harici ekran olmadan tasarım yapılmaz bu değerlerle.
Screenshot from 2024-05-14 15-35-08.png

HP'nin daha iyi görünüyor, en azından sRGB'si tam.
Screenshot from 2024-05-14 15-35-19.png

Fakat evde PC, iş yerinde Mac kullanan biri olarak uzun vadede bu işlerde hala en iyi Macbook Pro.

Zephyrus soğutması yetersiz kalır, bir de Zephyrus anakartlarında çok sorun görüyorum. ROG STRIX soğutması övülüyor malzeme kalitesi ile vs. ama ben soğutmada çok bir fark görmedim her laptop 95 derece gorüyor yükte zaten artık. Birde asus kullanıcısı olarak servisi çok kötü olmuş eski kalitesinden eser yok diyebilirim. Rakipleri çok geliştiğinden ROG'un bir esprisi kalmadı marka satıyor bence daha çok. Attıklarından en mantıklısı bence HP Omen.
Evet ben de bundan korkuyorum :( çok hafif olması ve görüntü kalitesiyle bana en uygun laptop zephyrus ama 1 sene sonra falan donma problemleri anakart yanması gibi sorunları yaşamaktan korkuyorum. Zephyrusun altına soğutucu fan alsam onunla kullansam nasıl olur acaba?

Ben görüntü olarak yorumlayacağım sadece. 4070 altı kartları es geçtim. PCmag'da aynı modellerin bir üst/alt model işlemcililerinin renk gamut ölçümleri var.

MSI Katana'nın renk gamutu çok kötüymüş, sRGB değeri bile yerlerde. Harici ekran olmadan tasarım yapılmaz bu değerlerle.
Eki Görüntüle 2195307

HP'nin daha iyi görünüyor, en azından sRGB'si tam.
Eki Görüntüle 2195312

Fakat evde PC, iş yerinde Mac kullanan biri olarak uzun vadede bu işlerde hala en iyi Macbook Pro.
Evet kesinlikle katana alırsam yanına monitör de alacağım. HP alırsam monitörsüz o bilgisayarın ekranıyla idare etmem gerekecek. sRGB değerlerinin tam olması acaba grafik tasarım çizim gibi işlerde yeterli olur mu? (En azından çok profesyonel işler yapmadıkça) yoksa ekranı daha iyi olan ama işlemcisi ve ekran kartı daha düşük bir modele mi bakmalıyım? Macbook almayı çok düşündüm (tüm teknolojik aletlerim apple ve ekosistem olarak çok iyi olurdu) ama macbook 3d tasarımda çok üzüyormuş. Ayrıca ram ve hafızanın yükseltilememesi ve oyun oynatmaması gibi dezavantajları da var. O yüzden tamamen eledim maalesef. Özellikle hafıza benim için önemli konu

Son düzenleme:
Evet kesinlikle katana alırsam yanına monitör de alacağım. HP alırsam monitörsüz o bilgisayarın ekranıyla idare etmem gerekecek. sRGB değerlerinin tam olması acaba grafik tasarım çizim gibi işlerde yeterli olur mu? (En azından çok profesyonel işler yapmadıkça) yoksa ekranı daha iyi olan ama işlemcisi ve ekran kartı daha düşük bir modele mi bakmalıyım? Macbook almayı çok düşündüm (tüm teknolojik aletlerim apple ve ekosistem olarak çok iyi olurdu) ama macbook 3d tasarımda çok üzüyormuş. Ayrıca ram ve hafızanın yükseltilememesi ve oyun oynatmaması gibi dezavantajları da var. O yüzden tamamen eledim maalesef. Özellikle hafıza benim için önemli konu
Oyun, 3d, video vs. bunların hepsini birarada yapmayı başarabilen tek bir alet bulman zor, hepsinden biraz yapanı alacaksın bu durumda. Bana kalırsa donanımı iyi olanı al ki uzun zaman kullanabilesin. Monitörü harici olarak ileride alma şansında var. sRGB zaten grafik tasarım işlerinde kulllanabileceğin bir renk gamutu sorun çekmezsin.

Geri
Yukarı