Tek prize 6'lı priz ve 6'lı prizin üstüne uzatmalı 3'lü priz takmak tehlikeli mi?

DragoNaaK

Centipat
Daha fazla  
Öncelikle uzatmalı 3'lü prizi nadiren kullanıyorum. Telefon şarj etmek veya şarjlı pilleri şarj etmek için 3'lü priz kullanılmıyor diyebilirim. Diğer 6'lı prizde ise 850W RTX 4070 Ti'lı bilgisayarım var, GTX 1650'li laptopum var, laptop soğutucum var, Xbox Series S'im var, bir de IPS 1080p 270Hz monitörüm var.

6'lı prizin arkasında 3500W Max yazıyor. Sizce yangın çıkar mı? Sıkıntı olmazsa 6'lı prizin girdiği yuvaya enerji takibi yapabilen akıllı tek priz alsam sıkıntı olur mu? Şimdiden teşekkürler.

IMG_20230503_164944.jpg
IMG_20230503_165304.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle uzatmalı 3'lü prizi nadiren kullanıyorum. Telefon şarj etmek veya şarjlı pilleri şarj etmek için 3'lü priz kullanılmıyor diyebilirim. Diğer 6'lı prizde ise 850W RTX 4070 Ti'lı bilgisayarım var, GTX 1650'li laptopum var, laptop soğutucum var, Xbox Series S'im var, bir de IPS 1080p 270Hz monitörüm var.

6'lı prizin arkasında 3500W Max yazıyor. Sizce yangın çıkar mı? Sıkıntı olmazsa 6'lı prizin girdiği yuvaya enerji takibi yapabilen akıllı tek priz alsam sıkıntı olur mu? Şimdiden teşekkürler.

Eki Görüntüle 1764769Eki Görüntüle 1764771

Sağlıklı olmaz 3 tane ek olmuş oluyor

Sağlıklı olması için en azından tüm prizlerin belli güvenlik standardını taşıdıklarına emin olmalısınız. Bir elektrik hattına ne kadar abanırsanız o kadar ısındırırsınız. Eğer tüm bağlı cihazlar aynı anda çalışmıyorsa yine bir yere kadar idare eder. Ama bu işler için 8 10 soketli akım korumalı kaliteli bir priz almanızı öneririm. Şahsen ben de sizinkine benzer bir şekilde kullanıyorum. Ama tüm prizlerim akım korumalı ve kaliteli modeller. O nedenle içim rahat. Bağlı cihazlardan da sadece kasa ve 2 monitör fazla güç çekiyor. Diğer şeyler hep 12 veya 5v adaptörler vs.

Ama 3'lü prizi zaten çok nadir kullanıyorum, en fazla kullanacağım masamın içindeki RGB LED'ler. Onlar da çok W yemiyor zaten. Peki şu anki haliyle bir şey olur mu?

Olmaz ama her an olabilir öyle söyleyeyim ben size akım korumalı priz alırsanız daha iyi olur

Ana prizin ne kadar W'lık bir güç kapasitesi olduğunu bilmeden yorum yapamam. Ama hepsinin tek prizden alması tehlikelidir. Kablo belli bir güç çekiminden sonra eriyebilir. Erimeden ötürü yangında çıkarabilir. Tabii bu malzeme kalitesine görede değişebilir.

Olmaz ama her an olabilir öyle söyleyeyim ben size akım korumalı priz alırsanız daha iyi olur
Vestel'deki elektrikçilerle görüştüm akım korumalı almaya gerek yok diyorlar, zaten prize direkt girdiği için maksimum sigorta atar diyorlar ve ben bir sitede oturuyorum.
Ana prizin ne kadar W'lık bir güç kapasitesi olduğunu bilmeden yorum yapamam. Ama hepsinin tek prizden alması tehlikelidir. Kablo belli bir güç çekiminden sonra eriyebilir. Erimeden ötürü yangında çıkarabilir. Tabii bu malzeme kalitesine görede değişebilir.
Kablo yok ki, o 3'lü priz de zaten kullanılmıyor, kullandığımdaysa max 150W çeker. 6'lı priz direkt tekli prizin içine giriyor.

Eki Görüntüle 1764769Eki Görüntüle 1764771

Taktığın ek prizler eğer sabit kalacaksa ve kaliteliyse hiçbir sorun olmaz ama ek prizler çıkacak gibi olursa yani yarım takılmış gibi olursa akım yüzünden ortaya yangın çıkar. Ek prizlerin sorunu bu zaten.

Vestel'deki elektrikçilerle görüştüm akım korumalı almaya gerek yok diyorlar, zaten prize direkt girdiği için maksimum sigorta atar diyorlar ve ben bir sitede oturuyorum.

Kablo yok ki, o 3'lü priz de zaten kullanılmıyor, kullandığımdaysa Max 150W çeker. 6'lı priz direkt tekli prizin içine giriyor.

Siz iişinizi garantiye alın sitede oturuyorsanız sigorta atınca sanırsam güvenliği arayıp açtırmanız gerekiyor bizim burada böyle daha doğrusu

Yeni konular

Geri
Yukarı