Telefona RAT girdi

Türkiye'de iOS ile Android arasında bilgili olarak seçim yapmak için iOS işletim sistemine sahip telefonu alacak bir para gerekiyor. Zaten ikisine de verilecek para olsaydı millet Xioami gibi markaları ucuz diye almazdı. Fakat iOS'un güvenlik konusunda iyi olduğu da doğru.

Yav arkadaşım fakat işte sözde gibi bir şey.
Bence sözde de olmaması lazım.

Türkiye'de iOS ile Android arasında bilgili olarak seçim yapmak için iOS işletim sistemine sahip telefonu alacak bir para gerekiyor. Zaten ikisine de verilecek para olsaydı millet Xiaomi gibi markaları ucuz diye almazdı. Fakat IOS'un güvenlik konusunda iyi olduğu da doğru.

Bence sözde de olmaması lazım.

iOS işletim sistemli cihazların en sevdiğim yanı tek cihaz olmaları, kasma takılma olmuyor çünkü tamamen optimize edilmiş oluyorlar, çoğu Android cihazda Instagram gibi sosyal medya uygulamalarında stabilite kaybı olabiliyor, ve bu çok rahatsız edici bir noktaya ulaşabiliyor, neyse ki benim cihazımda (Oppo Reno 4 Lite) bir sorun gözlemlemiş değilim, genel olarak işimi görüyor şarjı günü çıkarıyor.

Arkadaşım telefonuma ve bilgisayara RAT attığını söylüyor. İnanmıyordum fakat dün izlediğim şeyleri falan söyledi, şimdi telefona hard reset, bilgisayarı Windows'dan sıfırladım. Kaspersky veyahut tüm diğer AV yazilimlariyla telefonumu taratinca hiçbir sıkıntı yoktu ama FUD olabileceğinden korktum. Ondan ötürü bilgisayarımda ESET Nod 32 yüklüydü ki güncel tutuyorum. Fakat girmiş olabilicegini düşündüm, Google Drive fotoğraflarımı kaydediyorum ve hard reset sonrası Google hesabımı tekrardan açmıştım. Virüs sizce oradan tekrar bulaşır mı? Eğer bulasirsa da Allah aşkına bir yöntem söyleyin. AV hiçbir işe yaramıyor, eğer gerçekten varsa.
Siber güvenliğe şikayet et.

Arkadaşım telefonuma ve bilgisayara RAT attığını söylüyor. İnanmıyordum fakat dün izlediğim şeyleri falan söyledi, şimdi telefona hard reset, bilgisayarı Windows'dan sıfırladım. Kaspersky veyahut tüm diğer AV yazilimlariyla telefonumu taratinca hiçbir sıkıntı yoktu ama FUD olabileceğinden korktum. Ondan ötürü bilgisayarımda ESET Nod 32 yüklüydü ki güncel tutuyorum. Fakat girmiş olabilicegini düşündüm, Google Drive fotoğraflarımı kaydediyorum ve hard reset sonrası Google hesabımı tekrardan açmıştım. Virüs sizce oradan tekrar bulaşır mı? Eğer bulasirsa da Allah aşkına bir yöntem söyleyin. AV hiçbir işe yaramıyor, eğer gerçekten varsa.
Welcome to My Activity girdiğiniz uygulamaya kadar her şeyi kaydediyor gayet normal.

Welcome to My Activity girdiğiniz uygulamaya kadar her şeyi kaydediyor gayet normal.
1694009861545.png

Etmeyebilir.

Mesajları screenshot alıp polise şikayet et. Özel hayatın gizliliğine müdahale ediyor. Uzaklaştırma çıkart hakkında, evine evrak gidince eli ayağına dolaşmaya başlar. Bir daha cesaret edemez. Aynı Wi-Fi'ya bağlandıysan MAC adresini filan biliyor olabilir telefonunu değiştir bence yeni telefon al.

Cihazınıza bizzat kendisi virüs bulaştırdığını kabul ediyorsa CIMER üzerinden TCK MADDE 244'ü baz alarak "arkadaşınızı" ihbar edebilirsiniz. Daha sonra yaptığı işlemi geri almazsa şikayetinizin %100 arkasında durarak geri virüsü almasını sağlayabilirsiniz. Bu yöntem bütün yasal haklarınızı kullanarak karşı koymaktı ve bir de önlem olarak alabileceğiniz bazı çözümler mevcut:

Telefonu zaten formatladığınızı söylüyorsunuz, bu durumda işletim sistemine bulaşmış bir zararlı olsa bile silinmiştir. Bunun üstüne kullandığınız kullanmadığınız bütün sosyal medya vb. hesaplarınıza 2AD koruması koyun ve şifreyi değiştirip bütün oturumları kapatın. Telefonunuza bulunan dosyalar klasörüne girip yabancı bir şey var mı diye kontrol edin. Sistem klasörlerine erişebiliyorsanız aynısını orası içinde yapın.

İlgili kanun bkz;

Madde 244 Sistemi Engelleme, Verileri Yok Etme veya Değiştirme Suçu

Yeni konular

Geri
Yukarı