Telefonu %100 şarj etmenin pil'e etkisi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

564300

Decipat
Screenshot_20230804_223052_Samsung Internet.jpg

Pil 100%'e dolduruldukça pil kimyasal olarak daha çok bozunur 80% seviyesine göre şarj etmeye. Telefona biçilen ömür boyunca(500 döngü veya yaklaşık 2 yıl) pil gücünün çoğunluğunu koruyabilir ama sonrasında pil eskisi gibi şarj tutamaz. Yazıldığı gibi olsaydı "85% pil koruma modu" eklenmezdi telefonlara. Genellikle 3. sene sonunda pil artık "kritik" seviyeyi aşacak, günde belki 2-3 kere şarj etmeniz gerekecek.

Son düzenleme:
Pilin 100% seviyesine kadar şarj olmasının hehangi bir olumsuz etkisi yoktur.
Tabi efendim.

Neyse, orada belirttiği şey cihazın bozulmamasıdır, ama herhangi bir olumsuz etkisi yoktur demesi çok yanlış. Bozulmaz, ama zarar görür.

@564300

Pilin şarj döngüsü olur. 0'dan 100'e atıyorum 100 kere şarj edilebilirse 0'dan 80'e 1000 kereden fazla şarj edilebilir. %20 daha az şarj ederek 10 katı daha fazla kullanım ömrü elde edersin. Sonuç olarak cihaz çalışır, ama zarar görür mü görür.

Bir şarj bildirim uygulaması vardı. Orada yüzde 100 olunca mı yoksa gerçekten dolunca mı uyarı verilsin diye bir seçenek vardı. Benim anladığım kadarıyla telefon yüzde 100 şarj olduğunda aslında tam olarak yüzde 100 şarj olmuyor. Çünkü telefon üreticileri buna bu şekilde bir çözüm bulmuş olabilirler diye düşünüyorum.

Yine de Samsung kullanıyorum ve yüzde 80 e kadar dolsun olarak ayarladım. Bunun sebebi o şarj uygulamasını yüklemeye gerek kalmadan telefon dolduğunda şarjı kesmesi için. Böylece yüzde 100 mü olmuş diye düşünmeme gerek kalmıyor. Gece bile koysanız sabaha kadar hiçbir şey olmaz.

Pilin şarj döngüsü olur. 0'dan 100'e atıyorum 100 kere şarj edilebilirse 0'dan 80'e 1000 kereden fazla şarj edilebilir. %20 daha az şarj ederek 10 katı daha fazla kullanım ömrü elde edersin. Sonuç olarak cihaz çalışır, ama zarar görür mü görür.

10 katı derken bir tık abartmışsınız belki birkaç tık olabilir. Cihazı 20-100 arası kullandıkça üstüne titremenin bir anlamı yok yeter ki 0'a kadar bitirmesin pili. Hiç kullanmasan cihazı şarjı sabit 60 da kalsa pil yine ölecek sonuçta zaman öldürüyor bunları.
Kullanın telefonu normal şekilde 20-100 arası şarj ettikçe bir şey olmaz.

10 katı derken bir tık abartmışsınız belki birkaç tık olabilir. Cihazı 20-100 arası kullandıkça üstüne titremenin bir anlamı yok yeter ki 0'a kadar bitirmesin pili. Hiç kullanmasan cihazı şarjı sabit 60 da kalsa pil yine ölecek sonuçta zaman öldürüyor bunları.
Kullanın telefonu normal şekilde 20-100 arası şarj ettikçe bir şey olmaz.
Bi' tık abartmışım, haklısınız. Doğrusu kabaca 5 katı ediyor.

Screenshot_2023-08-04-23-09-18-495_com.digibites.accubattery-edit.jpg

Bir şarj bildirim uygulaması vardı. Orada yüzde 100 olunca mı yoksa gerçekten dolunca mı uyarı verilsin diye bir seçenek vardı. Benim anladığım kadarıyla telefon yüzde 100 şarj olduğunda aslında tam olarak yüzde 100 şarj olmuyor. Çünkü telefon üreticileri buna bu şekilde bir çözüm bulmuş olabilirler diye düşünüyorum.

Yine de Samsung kullanıyorum ve yüzde 80'e kadar dolsun olarak ayarladım. Bunun sebebi o şarj uygulamasını yüklemeye gerek kalmadan telefon dolduğunda şarjı kesmesi için. Böylece yüzde 100 mü olmuş diye düşünmeme gerek kalmıyor. Gece bile koysanız sabaha kadar hiçbir şey olmaz.

Ben Samsung'un kendi uygulamasını kullanıyorum Bixby Routines çok iyi.

Bi' tık abartmışım, haklısınız. Doğrusu kabaca 5 katı ediyor.

Eki Görüntüle 1890094
Hocam pili aşındıran 20 nin altına inmesi 20 den 80 e ve 20 den 100 e olarka veri olsa aslında kayda değer bir kayıp olmadığını görürüz. Bana kalırsa bu %85 şarj özellik olsun diye konulmuş gereksiz. Hem pil daha çabuk bitince daha çok devir yapıyor aslında.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı