Temeli olmayan birinin üniversite sınavına çalışma süreci nasıl olmalı?

jackarmis

Kilopat
Herkese selam, iyi geceler. Lise mezunuyum ve 26 yaşındayım. Temelim 0, kelimenin tam anlamıyla 0. matematiğe dair bildiğim tek şey çarpım tablosu. Ama inanılmaz istikrarlı, istediğini koparan, sabırlı biriyim. Çok şükür durumum ve imkanlarım yerinde. Uzun lafın kısası tecrübeli arkadaşların tecrübelerine ve önerilerine ihtiyacım var. 26 yaşından sonra her şeye 0'dan başlanır mı? Hukuk okuyup avukat olmak istiyorum. Devlet kazanmama gerek yok, özel hukukta okuyabilirim.

Bu yaştan sonra değer mi? 0'dan her şeyi öğrenebilir miyim? Sadece Türkçe ve matematiği çözmek yeterli olacak mı? Nereden başlamalıyım?

Eğer soruya cevaplarınız evet ise düşüncelerinizi söylemekten ve beni yönlendirmekten çekinmeyin. Çünkü eğer bu başarılabilir bir şey ise en az 1 yıl 24 saat çalışarak bunu başarmak zorunda kalacağım. Veya 1 yıl yeter mi onu da bilmiyorum. Yani 4 yılda da okulu bitirsem 31 yaşından mezun olmuş olacağım. Her şeyi detaylıca yazmaya çalıştım. Kaçırdığım veya yönlendirmek adına merak ettikleriniz var ise sorabilirsiniz. Özellikle konu açmak için bu saati bekledim çünkü benim yaş grubumdaki insanların düşüncelerini daha çok duymak istiyorum. Mesajımı yeniliyorum, temelimin 0 olduğunu ve hiçbir şey bilmediğimi bilin. Ama bu işe başlarsam(nereden başlayacağıma dair hiçbir fikrim yok) bunu başarmak için 24 saatimi de vereceğimi bilin.

Not: Durumun iyiyse çalışkansan ticarete atıl, okul okumak boş vb. yorumlar yapmayın. Konunun dağılmasını istemiyorum. İçimden gelenleri ve istediklerimi olabildiğince samimi ve anlaşılır anlatmaya çalıştım. Yine de anlaşılır olmayan bir yer var ise beni düzeltin.

Okumanın yaşı yoktur. Galatasaray üniversitesinde mesela bir emekli astsubay vardı. Adam 60 yaşında üniversite okuyordu.
İstikrarlı biriyseniz açıkçası sizin icin YKS zor bir süreç olmayacaktır bence.
2 yıllık üniversite mi düşünüyorsunuz 4 yıllık mı? 4 yıllıksa hangi bölümü istiyorsunuz veya alandan gireceksiniz. Ona göre yardımcı olayım.

Temeli olmayan çok kişi gördüm, yardım ettim ve kendi lise yıllarımı hatırlıyorum matematik ve fen temelim sıfırdı, çarpım tablosunu da 7’lere kadar biliyordum ve diploma notum 60 falan idi. Zor zar mezun oldum hatta. 1 yılda ben de mühendislik kazanmıştım, temeli sıfır olup istediği bölümü kazanan çok kişi gördüm. Öncelikle belirtmeme gerek yok zaten çok çalışman gerekiyor ve gününü planlaman lazım, her gün aynı saatte uyanıp aynı saatte uyuman gerekiyor. Öncelikle YKS konu dağılımlarını aç bir bak bakalım, sınav yapısına da bir bak. Günlük rutin oluşturman çok önemli, ben her sabah derse başlamadan 20 problem ve 20 paragraf çözüp önceki günü de tekrar edip bugün çalışacağım konulara öyle başlıyordum. Her gün matematik çalışman şart ve günde 3 ders çalışmanı öneriyorum, her gün matematik olacak kalan 2 dersi de değiştirebilirsin bir gün Türkçe/fen bir gün geometri/sosyal şeklinde. Matematik içinse zaten piyasada sıfırdan başlayacaklar için tonla kitap var yazarsan bulursun bir kaynak tavsiyesi yapmayayım. Nasıl çalışacağın konusuna gelirsek, konuyu bir Youtube kanalından dinle, önemli yerleri not al, daha sonra 2 farklı hocadan soru çözüm dinle ki farklı bakış açıları öğren, daha sonra da kendin soru çöz o konu testi kitabından bitene kadar.

Temeli olmayan çok kişi gördüm, yardım ettim ve kendi lise yıllarımı hatırlıyorum matematik ve fen temelim sıfırdı, çarpım tablosunu da 7'lere kadar biliyordum ve diploma notum 60 falan idi. Zor zar mezun oldum hatta. 1 yılda ben de mühendislik kazanmıştım, temeli sıfır olup istediği bölümü kazanan çok kişi gördüm. Öncelikle belirtmeme gerek yok zaten çok çalışman gerekiyor ve gününü planlaman lazım, her gün aynı saatte uyanıp aynı saatte uyuman gerekiyor. Öncelikle YKS konu dağılımlarını aç bir bak bakalım, sınav yapısına da bir bak. Günlük rutin oluşturman çok önemli, ben her sabah derse başlamadan 20 problem ve 20 paragraf çözüp önceki günü de tekrar edip bugün çalışacağım konulara öyle başlıyordum. Her gün matematik çalışman şart ve günde 3 ders çalışmanı öneriyorum, her gün matematik olacak kalan 2 dersi de değiştirebilirsin bir gün Türkçe/fen bir gün geometri/sosyal şeklinde. Matematik içinse zaten piyasada sıfırdan başlayacaklar için tonla kitap var yazarsan bulursun bir kaynak tavsiyesi yapmayayım. Nasıl çalışacağın konusuna gelirsek, konuyu bir YouTube kanalından dinle, önemli yerleri not al, daha sonra 2 farklı hocadan soru çözüm dinle ki farklı bakış açıları öğren, daha sonra da kendin soru çöz o konu testi kitabından bitene kadar.

Kesinlikle katılıyorum. Geçtiğimiz hazirana kadar meslek lisesi cıkıslı, en yüksek matematik notu 20 olan birisi olarak şu anda 35 üstü AYT matematik yapıyorum. Her şey planlı çalışmayla gerçekleşiyor. Ve en temelden almakla.

Tabii nasıl çalışman gerektiği bununla bitmiyor fakat ben yazarsam dağ olur, Youtube’da da bununla alakalı milyonlarca kanal var, onlara bir bakmanı tavsiye ederim. Şimdi sana da realist konuşmam gerekiyor, kaç yılda kazanırım konusu insandan insana değişiyor, 1 yılda kazanan da gördüm temeli olduğu halde 4 yıl mezuna kalıp anca kazananı da. O yüzden kaç yılda kazanacaksın onu zaman gösterecek.

Okumanın yaşı yoktur. Galatasaray üniversitesinde mesela bir emekli astsubay vardı. Adam 60 yaşında üniversite okuyordu.
İstikrarlı biriyseniz açıkçası sizin icin YKS zor bir süreç olmayacaktır bence.
2 yıllık üniversite mi düşünüyorsunuz 4 yıllık mı? 4 yıllıksa hangi bölümü istiyorsunuz veya alandan gireceksiniz. Ona göre yardımcı olayım.
Konuda belirttiğim gibi tek hedef hukuk ve avukatlık. Amaç o zaten. 2 yıllık hukuk yok diye biliyorum. Önerilerini bekliyorum.

Temeli olmayan çok kişi gördüm, yardım ettim ve kendi lise yıllarımı hatırlıyorum matematik ve fen temelim sıfırdı, çarpım tablosunu da 7’lere kadar biliyordum ve diploma notum 60 falan idi. Zor zar mezun oldum hatta. 1 yılda ben de mühendislik kazanmıştım, temeli sıfır olup istediği bölümü kazanan çok kişi gördüm. Öncelikle belirtmeme gerek yok zaten çok çalışman gerekiyor ve gününü planlaman lazım, her gün aynı saatte uyanıp aynı saatte uyuman gerekiyor. Öncelikle YKS konu dağılımlarını aç bir bak bakalım, sınav yapısına da bir bak. Günlük rutin oluşturman çok önemli, ben her sabah derse başlamadan 20 problem ve 20 paragraf çözüp önceki günü de tekrar edip bugün çalışacağım konulara öyle başlıyordum. Her gün matematik çalışman şart ve günde 3 ders çalışmanı öneriyorum, her gün matematik olacak kalan 2 dersi de değiştirebilirsin bir gün Türkçe/fen bir gün geometri/sosyal şeklinde. Matematik içinse zaten piyasada sıfırdan başlayacaklar için tonla kitap var yazarsan bulursun bir kaynak tavsiyesi yapmayayım. Nasıl çalışacağın konusuna gelirsek, konuyu bir Youtube kanalından dinle, önemli yerleri not al, daha sonra 2 farklı hocadan soru çözüm dinle ki farklı bakış açıları öğren, daha sonra da kendin soru çöz o konu testi kitabından bitene kadar.
Her ders konusunda temelim 0 sayılabilir. Açıkçası bu mesajın biraz gözümü korkuttu. Fen-Kimya-Biyolojiye girme şansım yok bile. Sadece Türkçe Matematik ve muhtemelen Tarih, Edebiyat vs. eklenebilir diye düşündüm. Hiçbir fikrim yok. Sizin tavsiye vermeniz lazım. Mesela daha matematiğe dair hiçbir şey bilmiyorken Geometri nasıl öğrenebilirim ki? Yaşım 26, 4 yıl çalışma gibi diye bir şey imkansız. Sadece 1 yıl boyunca 24 saatimi verebilirim. Ama gerçekten 24 saatimi verebilirim. Öyle yalandan değil, sadece uykuya zaman ayırıp geri kalan saatlerin hepsinde çalışabilirim. Tavsiyelerini bekliyorum, napmalıyım? Örneğin Antremanlarla Matematik falan mı çözmeliyim? Bu yolda kesinlikle yol gösterici birine ihtiyacım var, en azından yolun başı için.

Konuda belirttiğim gibi tek hedef hukuk ve avukatlık. Amaç o zaten. 2 yıllık hukuk yok diye biliyorum. Önerilerini bekliyorum.

Her ders konusunda temelim 0 sayılabilir. Açıkçası bu mesajın biraz gözümü korkuttu. Fen-kimya-biyolojiye girme şansım yok bile. Sadece Türkçe matematik ve muhtemelen tarih, edebiyat vs. eklenebilir diye düşündüm. Hiçbir fikrim yok. Sizin tavsiye vermeniz lazım. Mesela daha matematiğe dair hiçbir şey bilmiyorken geometri nasıl öğrenebilirim ki? Yaşım 26, 4 yıl çalışma gibi diye bir şey imkansız. Sadece 1 yıl boyunca 24 saatimi verebilirim. Ama gerçekten 24 saatimi verebilirim. Öyle yalandan değil, sadece uykuya zaman ayırıp geri kalan saatlerin hepsinde çalışabilirim. Tavsiyelerini bekliyorum, ne yapmalıyım? Örneğin antrenmanlarla matematik falan mı çözmeliyim? Bu yolda kesinlikle yol gösterici birine ihtiyacım var, en azından yolun başı için.

Tamamdır o zaman eşit ağırlıktan gireceksiniz anladığım kadarıyla. İnanın ki sözel kısım 1 ayda bile hallolur. Tek yapmanız gereken şey matematik çalışmak TYT ve AYT olarak iki kısımda.
Şenol hoca YouTube kanalının alıştırmalarla matematik 1 ve 2 kamplarını bitirin hiç temeliniz yoksa.
Sonrasında bıyıklı matematik kanalının TYT matematik kampına başlayın. Ve o kampla birlikte kenan kara YouTube kanalının geometri playlistine başlayın.
Onlar bitince istediğiniz bir kanaldan AYT matematik kampına başlarsınız. Eğer sınava 1 yılınız varsa 9 ayını matematiğe verin lütfen. Kalan kısmın hiçbir önemi yok. TYT AYT matematikte iki alanda da 20'şer net yapsanız size yeterli olacaktır.

Bu yaz TYT'yi bitirip dönem içinde AYT odaklı gidilirse 1 senede olurlu bir sıralama elde edersiniz, iş sizde bitiyor. 26 yaşında olsanız da 30-40 sene yapacağınız iş için 4-5 senenizin gitmesi hiçbir şeydir.

Aynen öyle.

Yeni konular

Geri
Yukarı