Temizlik sonrası i5 9400F - GTX 1660 Super sistemin ekranı gelmiyor

ozymandias11

Hectopat
RAM
Kingston 8GB HyperX Fury Black DDR4 2666MHz CL16 1.2V
SSD veya HDD modeli
Kingston 500GB A2000 Serisi NVMe M.2 SSD
Ekran kartı
MSI GEFORCE GTX 1660 SUPER VENTUS XS OC 6GB GDDR6
Anakart
MSI B365M PRO-VH Intel B365 Soket 1151 DDR4 2666
İşlemci
Intel Core i5 9400F Socket 1151 9. Nesil 2.9GHz 9M
Merhaba,

Bilgisayar bu: INTEL I5 9400F-MSI GTX1660 SUPER VENTUSXSOC-B365M PRO-VH-OCZ 500GB NVME SSD-16GB fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da

Masaüstü bilgisayarı temizledim geri kurdum fakat ekran gelmiyor, no HDMI diyor görmüyor ayrıca fare ve klavyenin ışıkları yanmıyor. İşlemci, ekran kartı, güç kaynağının fanları çalışıyor, kasanın ışıkları yanıyor.

Ekran kartının ve işlemcinin termal macununu değiştirdim, anakartı ve kasayı temizledim. Daha önce de sadece işlemcinin termal macunun değiştirmiştim o zaman sorun olmamıştı. Güç kaynağını yerinden söküp, vidalarını açıp, fanını çıkarmaya çalıştım ama yapamadım geri taktım acaba bu işlemde kablo bağlantılarına zarar mı geldi? Bilgisayarı geri kurarken bazı metal parçaları takmadım kablosuz sadece metalimsi kasa parçaları o fark eder mi? Kontrol ettim kabloları, anakarta bastırdım.

İnternette araştırma yaptım RAM'ı silgiyle sildim. Ekran kartıyla işlemcinin tekrar termal macun değişimini yaptım. SSD'nin, RAM'ın, ekran kartının, işlemcinin, iyice yerine oturduğuna emin oldum. BIOS pili çıkar tak yaptım. PC kapalıyken açma kapama düğmesine 6-7 kere aç kapa yaptım. Daha yapacak bir şey kaldı mı, bilgisayar tamircisine götürmek en son seçenek olmalı.

Korkum PC parçalarının bozulması, özellikle ekran kartı. Kasayı temizlemeden önce elimi toprağa sürdüm fakat fiş çekiliyken açma kapama düğmesine basmayı unuttum. Ekran kartını sökmesi çok yordu ama olabildiğince dikkatli olmaya çalıştım ekran kartının anakarta girdiği çıkıntıya elim çok gitti ama zorlamadım. Birde ekran kartını soğutucuyla ayırdıktan sonra, soğutucunun fanını açmak için 2 vidaya kulak çubuğunu yağa değdirip vidanın çevresine az yağ sürdüm. Yardımınıza çok ihtiyacım var, yardımcı olursanız çok mutlu olurum. PC'nin durumunu video çektim.

Edit: Görselde görülen 4 Debug ledinden en üstteki CPU olanı yanıyor bu tek sorun işlamcide demek oluyor?

Dosya Ekleri

• 403037fe-e2ee-4099-83ad-f401d462b539.jpg
    403037fe-e2ee-4099-83ad-f401d462b539.jpg
    231,6 KB · Görüntüleme: 11
Son düzenleme:
Öncelikle bir sıvı teması olmadıysa endişelenecek bir durum olduğunu düşünmüyorum. Eğer sık temizliyorsanız, fanları dönmeyecek şekilde güvene aldıktan sonra bir hava kompresörü ile açık alanda temizlemeniz ve 3-4 ayda bir termal macun değişimi yapmanız yeterlidir. Geri kalanı yapay zekaya bırakıyorum.

Anlattığınız duruma göre, bilgisayarınızın ekran göstermeme ve çevre birimlerinin çalışmamaya başlaması gibi sorunlar yaşamasının birkaç olası nedeni olabilir. İşte bu tür bir durumda kontrol edilmesi gereken adımlar:

1. Kablo ve Bağlantı Kontrolü:
    • HDMI kablosunu ve diğer tüm kablo bağlantılarını kontrol edin. Kablo hasarlı veya gevşek olabilir. Mümkünse başka bir HDMI kablosu ile test edin.
    • Ekran kartı ve diğer bileşenlerin anakart üzerinde doğru ve sıkı bir şekilde oturduğundan emin olun.
  2. Güç Kaynağı:
    • Güç kaynağını söküp takarken kabloların zarar görmüş olma ihtimali vardır. Özellikle güç kaynağı bağlantılarını ve anakarta giden güç kablosunu (24-pin ve CPU güç kablosu) kontrol edin.
  3. RAM ve Ekran Kartı:
    • RAM'leri tekrar çıkarıp takın. Mümkünse başka bir slot kullanın veya RAM'leri tek tek deneyin.
    • Ekran kartının doğru monte edildiğinden emin olun. Mümkünse ekran kartını başka bir PCI-e slotuna takarak deneyin.
  4. Anakart ve Çevre Birimleri:
    • Anakart üzerindeki tüm bağlantıları (SATA, USB, fan bağlantıları gibi) kontrol edin.
    • Klavye ve fare gibi USB cihazları başka portlara takmayı deneyin.
  5. CMOS Sıfırlama:
    • BIOS pilini çıkarttığınızı belirtmişsiniz, ancak bu işlemi tekrar yaparak CMOS'u sıfırlamayı deneyin. Pili çıkarın, 5-10 dakika bekleyin ve tekrar takın.
  6. Donanım Kontrolü:
    • Donanım parçalarının herhangi bir zarar görmüş olabileceğini göz önünde bulundurun. Eğer yukarıdaki adımlar sonuç vermezse, parçaları başka bir sistemde test etmek iyi bir fikir olabilir.
  7. Bir Uzman Yardımı:
    • Eğer bu adımlar sorunu çözmezse ve daha fazla donanım testi yapacak ekipmanınız yoksa, bir bilgisayar tamircisine danışmanız en iyi seçenek olabilir. Bazen profesyonel bir bakış açısı ve uygun teçhizat, sorunun kaynağını bulmada çok daha etkili olabilir.
Dikkatle yürütülen temizlik ve montaj işlemleri genellikle sorunsuz sonuçlar verir, ancak bazen ufak bir ayrıntı gözden kaçabilir. Bu yüzden adımları dikkatlice ve sabırla tekrar gözden geçirmek önemlidir. Bileşenleri sökerken ve takarken statik elektrikten korunmak için bileklik kullanmanızı öneririm. Umarım bu adımlar sorunu çözmenize yardımcı olur.

Öncelikle bir sıvı teması olmadıysa endişelenecek bir durum olduğunu düşünmüyorum. Eğer sık temizliyorsanız, fanları dönmeyecek şekilde güvene aldıktan sonra bir hava kompresörü ile açık alanda temizlemeniz ve 3-4 ayda bir termal macun değişimi yapmanız yeterlidir. Geri kalanı yapay zekaya bırakıyorum.

Anlattığınız duruma göre, bilgisayarınızın ekran göstermeme ve çevre birimlerinin çalışmamaya başlaması gibi sorunlar yaşamasının birkaç olası nedeni olabilir. İşte bu tür bir durumda kontrol edilmesi gereken adımlar:

1. Kablo ve Bağlantı Kontrolü:
    • HDMI kablosunu ve diğer tüm kablo bağlantılarını kontrol edin. Kablo hasarlı veya gevşek olabilir. Mümkünse başka bir HDMI kablosu ile test edin.
    • Ekran kartı ve diğer bileşenlerin anakart üzerinde doğru ve sıkı bir şekilde oturduğundan emin olun.
  2. Güç Kaynağı:
    • Güç kaynağını söküp takarken kabloların zarar görmüş olma ihtimali vardır. Özellikle güç kaynağı bağlantılarını ve anakarta giden güç kablosunu (24-pin ve CPU güç kablosu) kontrol edin.
  3. RAM ve Ekran Kartı:
    • RAM'leri tekrar çıkarıp takın. Mümkünse başka bir slot kullanın veya RAM'leri tek tek deneyin.
    • Ekran kartının doğru monte edildiğinden emin olun. Mümkünse ekran kartını başka bir PCI-e slotuna takarak deneyin.
  4. Anakart ve Çevre Birimleri:
    • Anakart üzerindeki tüm bağlantıları (SATA, USB, fan bağlantıları gibi) kontrol edin.
    • Klavye ve fare gibi USB cihazları başka portlara takmayı deneyin.
  5. CMOS Sıfırlama:
    • BIOS pilini çıkarttığınızı belirtmişsiniz, ancak bu işlemi tekrar yaparak CMOS'u sıfırlamayı deneyin. Pili çıkarın, 5-10 dakika bekleyin ve tekrar takın.
  6. Donanım Kontrolü:
    • Donanım parçalarının herhangi bir zarar görmüş olabileceğini göz önünde bulundurun. Eğer yukarıdaki adımlar sonuç vermezse, parçaları başka bir sistemde test etmek iyi bir fikir olabilir.
  7. Bir Uzman Yardımı:
    • Eğer bu adımlar sorunu çözmezse ve daha fazla donanım testi yapacak ekipmanınız yoksa, bir bilgisayar tamircisine danışmanız en iyi seçenek olabilir. Bazen profesyonel bir bakış açısı ve uygun teçhizat, sorunun kaynağını bulmada çok daha etkili olabilir.
Dikkatle yürütülen temizlik ve montaj işlemleri genellikle sorunsuz sonuçlar verir, ancak bazen ufak bir ayrıntı gözden kaçabilir. Bu yüzden adımları dikkatlice ve sabırla tekrar gözden geçirmek önemlidir. Bileşenleri sökerken ve takarken statik elektrikten korunmak için bileklik kullanmanızı öneririm. Umarım bu adımlar sorunu çözmenize yardımcı olur.
Anakartta Debug ışıkları diye bir şey varmış yeni öğrendim benimkinde CPU kısmı yanıyor sadece CPU'da mı sorun var demek?

Dosya Ekleri

• 403037fe-e2ee-4099-83ad-f401d462b539.jpg
    403037fe-e2ee-4099-83ad-f401d462b539.jpg
    231,6 KB · Görüntüleme: 10
Eğer CPU LED'i yanıyorsa, bu genellikle işlemci ile ilgili bir sorun olduğunu gösterir. Bu durumda aşağıdaki adımları kontrol ederek sorunun kaynağını belirlemeye çalışabilirsiniz:
  1. İşlemcinin Doğru Takılması: İşlemcinin anakart üzerindeki sokete doğru ve düzgün bir şekilde yerleştirildiğinden emin olun. İşlemci pinlerinin bükülmediğinden veya zarar görmediğinden emin olun.
  2. İşlemci Güç Bağlantısı: İşlemcinin güç kablosunun (genellikle 4-pin veya 8-pin) anakarta doğru şekilde bağlandığından emin olun.
  3. Anakart Üzerindeki Zarar: Anakart üzerinde fiziksel hasar olup olmadığını kontrol edin. Temizlik sırasında statik elektrikten kaynaklanan zararlar olmuş olabilir.
  4. Termal Macun ve Soğutucu: İşlemcinin üzerindeki termal macunun düzgün bir şekilde uygulandığından ve işlemci soğutucusunun sıkıca takılı olduğundan emin olun. Aşırı ısınma, işlemcinin doğru çalışmamasına sebep olabilir.
  5. BIOS Resetleme: CMOS pilini çıkararak veya anakart üzerindeki "Clear CMOS" jumper'ını kullanarak BIOS ayarlarını sıfırlamayı deneyin. Bazen BIOS güncellemeleri veya ayarları işlemci ile ilgili sorunlara neden olabilir.
  6. Diğer Bileşenlerin Kontrolü: Diğer tüm bileşenlerin (RAM, ekran kartı, güç kaynağı vs.) doğru ve sağlam bir şekilde yerleştirildiğinden emin olun. Bir bileşenin gevşemiş veya yanlış takılmış olması sistem üzerinde geniş çapta sorunlara neden olabilir.
Bu adımlar, CPU ile ilgili bir sorunu teşhis etmeye ve çözmeye yardımcı olabilir. Eğer bu adımlar sorunu çözmüyorsa ve CPU LED'i hala yanıyorsa, daha derinlemesine bir arıza tespiti için bir uzmana başvurmanız gerekebilir. Bazen işlemci veya anakartın kendisinde bir arıza olabilir ve bu durumda donanımın değiştirilmesi veya tamir edilmesi gerekebilir.

Evde kardesimin makyaj fircasiyla anakarti temizlemistim o statik elektrik uretip bozmus olabilir mi?

Dosya Ekleri

• 81D12273-9F3F-4237-AC6E-35890FFCA638.jpeg
    81D12273-9F3F-4237-AC6E-35890FFCA638.jpeg
    85,9 KB · Görüntüleme: 6
  • 72D335EA-C4BB-4F91-B28E-8D480DE80684.jpeg
    72D335EA-C4BB-4F91-B28E-8D480DE80684.jpeg
    66,9 KB · Görüntüleme: 7
Eğer statik elektrikten şüpheleniyorsan, bilgisayarın tüm güç bağlantılarını kesip güç tuşuna 5-10 saniye basılı tut ve güç bağlantılarını bağlayarak tekrar deneyebilirsin.

Sorun cozuldu anakartta RAM takilan yerin icine kagit sokarak ve kulak cubuguda kullanarak temizledim sonra RAM'i yerlestirdim. RAM takamadin mi demeyin o kadar cok bastirmaniz gerekiyor ki kuvvet uygularken kafaniz titreyecek ve kizaracaksiniz, anakarti kirma noktasina geleceksiniz diger parcalar boyle değildi RAM slotunu nasıl yaptilarsa artik.

Kusura bakma fazla detay vererek işini zorlaştırmış olabilirim, ilk denenen şeylerdendir halbuki. Mandalları açıkken kolay takılması lazım ama aşırı güç uygulamadığın sürece sorun olmaz sanırım. RAM yuvalarının tozunu herhangi bir vakumlu cihazla örneğin süpürge makinesiyle alabilirsin, RAM'in ucunuda bir silgi yardımıyla silebilirsin.

Kusura bakma fazla detay vererek işini zorlaştırmış olabilirim, ilk denenen şeylerdendir halbuki. Mandalları açıkken kolay takılması lazım ama aşırı güç uygulamadığın sürece sorun olmaz sanırım. RAM yuvalarının tozunu herhangi bir vakumlu cihazla örneğin süpürge makinesiyle alabilirsin, RAM'in ucunuda bir silgi yardımıyla silebilirsin.
Benim anakartta RAM konusunda sıkıntı var sanirim RAM'i 10 kez tak cikar yaptim olmadi. En son ne olacaksa olsun deyip tum gucumle bastirdim oyle gecti anca. RAM'i silgiyle silmistim olmamisti.

Yeni konular

Geri
Yukarı