Tevrat Yaratılış Bölümündeki Çelişki

Ateistler hep başka dinlere çamur atmaya çalışırken asla kendi dinleri doğru mu gerçek mi sorgulamıyorlar. Bunu bir kenara koyalım. Kutsal dinlerde şu hatalı bu hatalı demeden önce iyice araştırmak lazım. Tevrat zebur incil Kuran'da öyle kafana bir ayet takıldı mı hatalı demek yerine araştırman lazım.
Ateistlik bir din veya inanç değil ki doğrusu yanlışı olsun, Tanrı'yı reddedenlere ve olmadığını söyleyenlere ateist denir.

İslam dininin kaynakları Kuran, hadis ve sünnetlerdir. Bu 3 kaynağın haricinde kaynak yoktur. Sizin aklınızı kullanarak ben bu dine şunu ekleyeceğim. Ben böyle anladım tarzında bir lüksünüz yoktur.
Kimsenin bir şey eklediği yok. Sadece, "Bunlara bakarak, bu kanıya vardım." sonucu ortaya çıkmıştır. Eklenen ise, ülkemiz içinde bulunan Mürcie İslam anlayışıdır.

Açık uçlu da değildir. Çünkü sınırlar bellidir. Kabul eden Müslüman, etmeyen değildir. Bu kadar basit ve nettir.
Açık uçludur. Bizzat Muhammed'in dostu olan Ali bile Muaviye ile arasındaki savaşta bile arafta kalmıştır. Muhammed'i görmüş adamlar bile gruplardan ayrılıp farklı anlayışlar benimsemişken, 1400 yıl sonra bunu söylüyor olman absürttür.

İslam'ın üstün yanı araştırmaya, sorgulamaya teşvik ettirmesidir. İşinizi hakkıyla yapmanızı tavsiye etmesidir. Bu sebeple Müslümanlar hakkıyla iman ettiğinde iman etmeyene karşı tam bir üstünlük içerisindedir. Kendi inandığı din, onu bilime sevk ettirmektedir. Bu sebeple bilim onun inancının bir parçası haline gelmektedir.
Bilimin ya da felsefenin, alimlerin tekfir edilerek İslam'ın alanına girmediğini görmüş olduk. Şu anki anlayışı da sürdükleri için Ortadoğu'nun halini zaten görüyoruz.

İslam'ın yasakladığı, sınırlarını yeniden çizmeye çalışmanızdır
Kusura bakmayın da, kendi kendinize çelişiyorsunuz. Hem bilimden bahsediyorsun hem de sınırdan bahsediyorsun. Bilim de sınır varmış da haberimiz mi yok?

İslam'a göre ateizm de bir dindir.
Hala kavram karmaşası. Din tanımını yapalım önce;
Screenshot_20240502-160106_Firefox~2.png

Deizm tanrı/yaratıcı inancıdır. Ateizm bunun yoklugudur. Dolayısıyla din değildir.

Kimsenin bir şey eklediği yok. Sadece, "Bunlara bakarak, bu kanıya vardım." sonucu ortaya çıkmıştır. Eklenen ise, ülkemiz içinde bulunan Mürcie İslam anlayışıdır.
Açık uçludur. Bizzat Muhammed'in dostu olan Ali bile Muaviye ile arasındaki savaşta bile arafta kalmıştır. Muhammed'i görmüş adamlar bile gruplardan ayrılıp farklı anlayışlar benimsemişken, 1400 yıl sonra bunu söylüyor olman absürttür.
Dilediğiniz kadar açık uçlu deyin. İslam'ın kaynakları ve Peygamberi tektir. Sözleri ve kitabı nettir. Başka yol yoktur. Hadisle buna nokta koymak istiyorum.
“Yahudiler yetmiş bir (71) fırkaya ayrıldılar, biri hariç diğerlerin hepsi cehenneme girer. Hristiyanlar yetmiş iki (72) fırkaya ayrıldılar, biri hariç diğerlerin hepsi cehenneme girer. Bu ümmet de yetmiş üç (73) fırkaya ayrılacak, biri hariç hepsi cehennem girer.” (Ebu Davud, Sünnet, 1; Tirmizî, İman,18; İbn Mace,Fiten, 17; İbn Hanbel, 2/332).
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bilimin ya da felsefenin, alimlerin tekfir edilerek İslam'ın alanına girmediğini görmüş olduk. Şu anki anlayışı da sürdükleri için Ortadoğu'nun halini zaten görüyoruz.
Bu cümle, Ortadoğu'nun tarihini ve ülkelerin üzerindeki amaçlarını bilen birinin kuracağı bir cümle değildir. Sizin sorununuz güneşi yansımalardan anlamaya çalışmanızdır. Direkt güneşe baktığınız gün sizin için daha net olacaktır.
Kusura bakmayın da, kendi kendinize çelişiyorsunuz. Hem bilimden bahsediyorsun hem de sınırdan bahsediyorsun. Bilim de sınır varmış da haberimiz mi yok?
Lütfen tekrar okuyun. Bilim'in sınırlarından değil İslam'ın sınırlarından bahsettim.

İslam'ın üstün yanı araştırmaya, sorgulamaya teşvik ettirmesidir. İşinizi hakkıyla yapmanızı tavsiye etmesidir. Bu sebeple Müslümanlar hakkıyla iman ettiğinde iman etmeyene karşı tam bir üstünlük içerisindedir. Kendi inandığı din, onu bilime sevk ettirmektedir. Bu sebeple bilim onun inancının bir parçası haline gelmektedir.

Özet geçiyorum. İslam mantığınızı kullanmanızı engellemez. Aksine teşvik eder. İslam'ın yasakladığı, sınırlarını yeniden çizmeye çalışmanızdır. İslam bir bütündür. Parçalanamaz. Aklınızın yettiği ölçüde araştırmak ve anlamak konusunda özgürsünüz. Bütünlüğü bozmak konusunda özgür değilsiniz.

Hala kavram karmaşası. Din tanımını yapalım önce;
Eki Görüntüle 2184590
Deizm tanrı/yaratıcı inancıdır. Ateizm bunun yoklugudur. Dolayısıyla din değildir.
İslam'a göre ateizm bir dindir. Google'a göre değil. Atestin Rabbi kendi nefsidir.

Kendi nefsinin arzusunu kendisine ilâh edineni gördün mü? Ona sen mi vekil olacaksın? (Furkan suresi 43. ayet)

Ben böyle anladım tarzında bir lüksünüz yoktur.
Kıyasın tam olarak işlevi bu. En basit abdest örneği. Olay;
Peygamberin eli kanar, Ayşe pansuman yapar. Pansuman sonrası peygamber abdest tazeler.
Hanefî'nin sonucu;
Eli kanadigi için abdest almıştır. Dolayısıyla kanama durumunda abdest tazelenir.
Şafiî'nin sonucu;
Kadın eli değdiği için abdest almıştır. Dolayısıyla kadın eli degdiginde abdest tazelenir.

Sonuç;
İki farklı kişi, iki farklı şey anlamışlardır ve farklı kural getirmişlerdir. Belirsizlik söz konusudur.

Kıyasın tam olarak işlevi bu. En basit abdest örneği. Olay;
Peygamberin eli kanar, Ayşe pansuman yapar. Pansuman sonrası peygamber abdest tazeler.
Hanefî'nin sonucu;
Eli kanadigi için abdest almıştır. Dolayısıyla kanama durumunda abdest tazelenir.
Şafiî'nin sonucu;
Kadın eli değdiği için abdest almıştır. Dolayısıyla kadın eli degdiginde abdest tazelenir.

Sonuç;
İki farklı kişi, iki farklı şey anlamışlardır ve farklı kural getirmişlerdir. Belirsizlik söz konusudur.
Mezhepler din değildir, kolaylıktır. İkisi de haktır. Peygamber'in her hareketi bizlere derstir. Peygamber bir hareketi iki zıt şekilde uyguladıysa iki hareket de doğrudur. İkisini de uygulamak haktır.

41, 42- Onlar seni görünce ancak eğlenceye alırlar. “Allah’ın peygamber olarak gönderdiği adam bu mu? Biz, ilâhlarımıza sımsıkı sarılmasaydık neredeyse bizi ilâhlarımızdan uzaklaştıracaktı” (derler.) Onlar yakında azabı gördükleri zaman, yolca kimin daha sapık olduğunu görecekler.
43- Kendi nefsinin arzusunu kendisine ilâh edineni gördün mü? Ona sen mi vekil olacaksın?
44- Yoksa sen onların çoğunun (söz) dinleyeceklerini yahut akıllarını kullanacaklarını mı sanıyorsun? Onlar hayvanlar gibidirler, belki yolca onlardan daha da şaşkındırlar.

Mezhepler din değildir, kolaylıktır. İkisi de haktır. Peygamber'in her hareketi bizlere derstir. Peygamber bir hareketi iki zıt şekilde uyguladıysa iki hareket de doğrudur. İkisini de uygulamak haktır.
Mezhepler dinin belirsizliğinin kanıtıdır. Dinin evrensel bir anlaşılırlık içinde değil, belirsiz bir şekilde ortaya çıktığının kanıtıdır. Çelişkinin kanıtıdır. Çelişkilere rağmen inanmak senin tercihin. Buna karşı çıkamayız. Ancak hayır dinde belirsizlik yoktur, hayır çelişki yoktur gibi abuk cümleler absürt kaçıyor.

Mezhepler dinin belirsizliğinin kanıtıdır. Dinin evrensel bir anlaşılırlık içinde değil, belirsiz bir şekilde ortaya çıktığının kanıtıdır. Çelişkinin kanıtıdır. Çelişkilere rağmen inanmak senin tercihin. Buna karşı çıkamayız. Ancak hayır dinde belirsizlik yoktur, hayır çelişki yoktur gibi abuk cümleler absürt kaçıyor.
Tuvaletini tutamayan birinin abdesti geçerli midir? Bu soruya cevap verebildiğiniz zaman mezhep nedir anlarsınız. Sizin imzanızda bulunan sözle size cevap vermek istiyorum.

Sorun halkta değil de, sorun sizin halka nasıl yaklaştığınızdadır.
Sorun İslam'da değil de sorun sizin İslam'a nasıl yaklaştıdığınızdadır.

Bütün dinlerde bütün kutsal denilen kitaplarda bu ve benzeri birçok sıkıntılar var. Nedeni hepsi mitoloji temelli olması. Bütün semavi dinler mitolojilerden türemişlerdir. Absürt olaylarla doludur. Canavarlar, ejderhalar, melekler, Şeytanlar, insanlara türlü şekillerde zarar verme ihtimalleri bulunan türlü yaratıklar... Bunların hepsini İlk Çağ'dan beri insanları korkutma, etkileme, heyecanlandırmaya yönelik ortaya konmuş, merak eden insanın yeryüzündeki açıklayamadığı olayları hikayeler ile açıklamaya çalışması ile ortaya çıkmıştır. Bugün semavi dinler de bu mitolojilerden yola çıkarak bu korkuları, heyecanları ve yaratıldım çünkü... Boşluğunu doldurup insanları daha kolay yönetebileceği durumu meydana getirerek bir güç oluşturdu. Kilise gücü ve papa, Tevrat ve seçilmiş bir ırk, son din, son peygamber ve İslam. Hepsi insanları yönetmek için ortaya konulmuş şeyler. Mitolojilerden yola çıkılarak evrimleşerek gelinen noktalar bunlar.

Yani demem o ki hata bulmanız, yanlışlara rastlamanız oldukça yüksek ihtimal çünkü dinler insan ürünleridir.

Yeni konular

Geri
Yukarı