Tıp okumak mantıklı mı?

şekersizkola

Attopat
Daha fazla  
Arkadaşlar aklımda onlarca soru var. Bunlardan birkaçına sizinle paylaşmadan önce birkaç şey anlattacağım.
Öncellikle annem babam öğretmen ve benden Türkiye'de iyi imkanları olan meslek yapmamı istiyorlar. Yanı tıp alanında bende karşı değillim tıp okumaya ama çevremde hiç tıp okuyan yok. Çok merak ediyorum nasıl bir çalısma düzenindeler falan diye.
Şu an elimden gelen tek şey YKS'ye çalışmak onu zaten yapıyorum. Her neyse çok uzattım sorularımı sizinle paylaşmak istiyorum.

1: Tıp okumak için illaki iyi bir üniversiteye girmek zorunlu mu? Hacettepe mesela iyi ünilere gitmeden de iş bulunur mu?
2: Tıp okumak çok zor mu YKS çalışmaktan?
3: Tıp okuyan kişiler benim yerimde olsa YKS'ye daha 1 yılı var tıp seçerler miydi? Seçme/seçmeme nedenleri neler?
4: Son sorum da değer mi?

Biliyorum çok soru sordum rica etsem herkes görüşlerini paylaşabilir mi? Çünkü çevremde bu tarz şeyleri konuşucak kimsem yok.
Eğer cevap verdiyseniz çok teşekkür ederim şimdiden😊

Çok çok çalışman lazım ve devlet hastanesine falan düşersen doktor saygınlığı kazanamazsın ülkemizde doktor ve öğretmenlik gibi özel mesleklere saygı bitti.

Ben bu mesleği istiyor muyum diye kendine sor cevapta en ufak tereddüt yaşıyorsan tip çekilecek bir şey değil bence.
İstiyorsan da tip konusunda iyi üniversitenin farkı çok belirgin değil.

Çok çok çalışman lazım ve devlet hastanesine falan düşersen doktor saygınlığı kazanamazsın ülkemizde doktor ve öğretmenlik gibi özel mesleklere saygı bitti.
Özelde başlamıyorsun ki zaten, doktora saygının da bittiğini düşünmüyorum. Doktor arkadaşım açıkçası hala çok saygı görüyor.

Özelde başlamıyorsun ki zaten, doktora saygının da bittiğini düşünmüyorum. Doktor arkadaşım açıkçası hala çok saygı görüyor.

Yaşadığı bölgeye göre değişir buralarda durumlar üzücü.

1.si tıp okuyanlar iş aramıyor devlet atama yapıyor
2.si tıp okumak evet zor ama çok abartılı zor değil sınava 10 gün kala çalışsan geçiyorsun (zorlayan ünilerde bile)
3.sü tıp seçebilirsin ama ciddi sorumluluk isteyen yönleri var bunları alabileceksen yaz
4.sü kesinlikle değer çok az çalışıp ayda 160k alan doktor abimden örnek verebilirim ayda 8 gün çalışıyor ona da çalışmak denirse. (aile hekimliği uzmanı)
Abim dışında evde 3 kişi daha doktor ve çok rahat bitirip çok rahat bir çalışmayla bayağı para alıyorlar bence değer bana sorarsan ben tıp istemiyorum o sorumluluğu alamam ve ilgi alanım farklı ama dediğim gibi değer

Üniversitede çok çalışırsın ama gerek parası bakımından gerek yurt içi ve yurt dışında iş bulma bakımından gerek de saygınlık bakımından göze alman lazım. Zaten tıp okuyan adam okulu bitirir bitirmez iş bulur. Bence çok mantıklı.
Okuduğun okulun kampüsü güzel olsun yeterli.

1.si tıp okuyanlar iş aramıyor devlet atama yapıyor
2.si tıp okumak evet zor ama çok abartılı zor değil sınava 10 gün kala çalışsan geçiyorsun (zorlayan ünilerde bile)
3.sü tıp seçebilirsin ama ciddi sorumluluk isteyen yönleri var bunları alabileceksen yaz
4.sü kesinlikle değer çok az çalışıp ayda 160k alan doktor abimden örnek verebilirim ayda 8 gün çalışıyor ona da çalışmak denirse. (aile hekimliği uzmanı)
Abim dışında evde 3 kişi daha doktor ve çok rahat bitirip çok rahat bir çalışmayla bayağı para alıyorlar bence değer bana sorarsan ben tıp istemiyorum o sorumluluğu alamam ve ilgi alanım farklı ama dediğim gibi değer
Hocam maaş konusunda ciddi misiniz ? Örneğin beyin cerrahı, genel cerrah maaş kaçtır? Çalışıp ayda 160K abin alıyor ve ayda 8 gün çalışıyor. İyiymiş branşı ne ?

1- Tıp, hukuk ve öğretmenlik bölümleri en zor okunan ve bitirilen bölümlerdir. Çok bu bölümler okunmadan mesleği yapılamaz. Elbette amatör olarak her şeyi yapabilirsiniz ama formasyon ve belgeler işin içine girdiği için bu mesleklerin profesyonel seviyede yapılabilmesi adına üniversite tamamen şart. Ne kadar iyi bir üniversiteye girersen o kadar iyi eğitim alacağın için de tabiki, üniversite önemli.
2- Evet, tıp yatarak bitirebileceğiniz bir bölğm değildir. Teorik çalışmalara (derslere) ek olarak çevrenizi de geniş tutup kenzinizi geliştirmelisiniz. Özellikle farklı alanlara ve ülkelere yatılmak için dil öğrenmeniz de şart. Buna harcayacağınız vakti verimli bir üniversite hayatıyla çarpıp hayatta zaman ayırdığınız normal aktivitelere ekleyerek hesplayabilirainiz.
3- Bu tür konularda, özellikle de kafanız karışık ve kararsızsanız, sorular sormanızı anlıyorum fakat bu tamamen sizin, kişinin kendi verebileceği bir karardır. ÖNEMLİ NOT: Hiçbir üniversite veya bölüm sizi iş sahibi yapmaz, meslek sahibi yapar. Yani bir konuda sizi uzmanlık seviyesine ulaştırır fakat para kazandırmaz. Orası tamamen size kalmış.
4- Bu soru da kişisel bir cevaba sahip olmalı. Kimse size neyin değip değmediğini söyleyemez çünkü kimse sizin hayatınızı yaşamıyor. Hayat sizin, vakit sizin. Neye tutku duyuyorsanız ve istiyorsanız onu yapmanızı öneririm. Annenizin ve babanızın yönlendirmesi çok değerlidir fakat beklentileri bu kadar önemli olmayabilir. Kendinizi düşünerek, biraz da kendinize vakit vererek bu soruyu aşabilirsiniz. Sonuçta YKS ye gireceksiniz, kararsız olasanız bile elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışın.

Kolay gelsin :)

Hocam maaş konusunda ciddi misiniz? Örneğin beyin cerrahı, genel cerrah maaş kaçtır? Çalışıp ayda 160K abin alıyor ve ayda 8 gün çalışıyor. İyiymiş branşı ne?

Aile hekimliği. Ciddiyim. Şansına böyle kolay ve kazançlı bir servis denk geldi. Doktor açığı var herhalde o yüzden maaşı yüksek. Yani bu bir istisna. Genel olarak ise uzmanlar 130k civarı alıyor fazlasıyla yeter bence.

Geri
Yukarı