Tıp okumak mantıklı mı?

1.tıp için üniversite çok fark etmiyor. Devlet hastanesinde çalışacaksan eğer. Üniversiteler arasındaki tek fark bölüm için laboratuvar, derslik sayısı, malzeme çokluğu vb. diğer etken olarak üniversitenin olduğu şehrin gelişmişlik etkisi.
2. tıp zordur. Bayağı fazla terim fazla dersler var. Teoriki yapan uygulamasında yapar. Biyoloji kimya derslerini seviyorsan yapılabilir.
3. kimi tıp okuyan aman keşke yazmasaydım der parası için yazmıştır. Kimisi de sevdiği için iyi ki okuyorum der. Bu yüzden kendini dinlemelisin sonuçta 6 sene okuyacaksın. Belkide daha fazla 7 senede bitiren arkadaşım var.
4. benim gözümde değer sonuçta saygınlığı olan meslek maaşları yüksek çabalayarak yükselme şansın var. Yükseldiğin ve kendini geliştirdiğin zaman özel sektörde daha yüksek maaşlara çıkabilirsin. Dezavantajları çoğu meslekte olduğu gibi gece çalışma durumuda söz konusu(aile hekimliği hariç) sırası gelmeden içeriye giren onlarca hasta. Belkide günde 100 hastadan fazla kişiye bakacaksın. İnsanları seviyorsan okunabilir.

Aile hekimliği. Ciddiyim. Şansına böyle kolay ve kazançlı bir servis denk geldi. Doktor açığı var herhalde o yüzden maaşı yüksek. Yani bu bir istisna. Genel olarak ise uzmanlar 130k civarı alıyor fazlasıyla yeter bence.
Hocam beyin cerrahı, genel cerrah gibi branşlar ne kadar alıyorlar ? Bende istiyorum. Aile hekimliği olarak çok fazla alıyor.

Ben bu mesleği istiyor muyum diye kendine sor cevapta en ufak tereddüt yaşıyorsan tip çekilecek bir şey değil bence.
İstiyorsan da tip konusunda iyi üniversitenin farkı çok belirgin değil.

Tereddütüm yok okumak için.
O zamanckendi şehrimdeki üniyi okurum istediğim sonuç gelmezse.
Cevabın için teşekkürler.

Yaşadığı bölgeye göre değişir buralarda durumlar üzücü.

Yaşadığım yer çok saygıllı insanlarla dolu bence okunur.

1.si tıp okuyanlar iş aramıyor devlet atama yapıyor.
2.si tıp okumak evet zor ama çok abartılı zor değil sınava 10 gün kala çalışsan geçiyorsun (zorlayan ünilerde bile)
3.sü tıp seçebilirsin ama ciddi sorumluluk isteyen yönleri var bunları alabileceksen yaz.
4.sü kesinlikle değer çok az çalışıp ayda 160k alan doktor abimden örnek verebilirim ayda 8 gün çalışıyor ona da çalışmak denirse. (aile hekimliği uzmanı)
Abim dışında evde 3 kişi daha doktor ve çok rahat bitirip çok rahat bir çalışmayla bayağı para alıyorlar bence değer bana sorarsan ben tıp istemiyorum o sorumluluğu alamam ve ilgi alanım farklı ama dediğim gibi değer.

Ciddi sorumluluktan kastınız maddi açıdan mı acaba?

Hayır büyük ihtimalle insan hayatının ellerinizde olması.

Üniversitede çok çalışırsın ama gerek parası bakımından gerek yurt içi ve yurt dışında iş bulma bakımından gerek de saygınlık bakımından göze alman lazım. Zaten tıp okuyan adam okulu bitirir bitirmez iş bulur. Bence çok mantıklı.
Okuduğun okulun kampüsü güzel olsun yeterli.

Kampüsün güzel olması ne demek yani tam anlamadımda?

1- tıp, hukuk ve öğretmenlik bölümleri en zor okunan ve bitirilen bölümlerdir. Çok bu bölümler okunmadan mesleği yapılamaz. Elbette amatör olarak her şeyi yapabilirsiniz ama formasyon ve belgeler işin içine girdiği için bu mesleklerin profesyonel seviyede yapılabilmesi adına üniversite tamamen şart. Ne kadar iyi bir üniversiteye girersen o kadar iyi eğitim alacağın için de tabii ki, üniversite önemli.
2- evet, tıp yatarak bitirebileceğiniz bir bölğm değildir. Teorik çalışmalara (derslere) ek olarak çevrenizi de geniş tutup kenzinizi geliştirmelisiniz. Özellikle farklı alanlara ve ülkelere yatılmak için dil öğrenmeniz de şart. Buna harcayacağınız vakti verimli bir üniversite hayatıyla çarpıp hayatta zaman ayırdığınız normal aktivitelere ekleyerek hesplayabilirainiz.
3- bu tür konularda, özellikle de kafanız karışık ve kararsızsanız, sorular sormanızı anlıyorum fakat bu tamamen sizin, kişinin kendi verebileceği bir karardır. Önemli not: Hiçbir üniversite veya bölüm sizi iş sahibi yapmaz, meslek sahibi yapar. Yani bir konuda sizi uzmanlık seviyesine ulaştırır fakat para kazandırmaz. Orası tamamen size kalmış.
4- bu soru da kişisel bir cevaba sahip olmalı. Kimse size neyin değip değmediğini söyleyemez çünkü kimse sizin hayatınızı yaşamıyor. Hayat sizin, vakit sizin. Neye tutku duyuyorsanız ve istiyorsanız onu yapmanızı öneririm. Annenizin ve babanızın yönlendirmesi çok değerlidir fakat beklentileri bu kadar önemli olmayabilir. Kendinizi düşünerek, biraz da kendinize vakit vererek bu soruyu aşabilirsiniz. Sonuçta YKS'ye gireceksiniz, kararsız olasanız bile elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışın.

Kolay gelsin :)

Bütün cevaplarınızı okudum gerçekten çok güzel anlattmışsınız.
Yazdığım soruların cevaplarını aldım çok teşekkürler.

1.tıp için üniversite çok fark etmiyor. Devlet hastanesinde çalışacaksan eğer. Üniversiteler arasındaki tek fark bölüm için laboratuvar, derslik sayısı, malzeme çokluğu vb. diğer etken olarak üniversitenin olduğu şehrin gelişmişlik etkisi.
2. tıp zordur. Bayağı fazla terim fazla dersler var. Teoriki yapan uygulamasında yapar. Biyoloji kimya derslerini seviyorsan yapılabilir.
3. kimi tıp okuyan aman keşke yazmasaydım der parası için yazmıştır. Kimisi de sevdiği için iyi ki okuyorum der. Bu yüzden kendini dinlemelisin sonuçta 6 sene okuyacaksın. Belkide daha fazla 7 senede bitiren arkadaşım var.
4. benim gözümde değer sonuçta saygınlığı olan meslek maaşları yüksek çabalayarak yükselme şansın var. Yükseldiğin ve kendini geliştirdiğin zaman özel sektörde daha yüksek maaşlara çıkabilirsin. Dezavantajları çoğu meslekte olduğu gibi gece çalışma durumuda söz konusu(aile hekimliği hariç) sırası gelmeden içeriye giren onlarca hasta. Belkide günde 100 hastadan fazla kişiye bakacaksın. İnsanları seviyorsan okunabilir.

Öncellikle cevabın için teşekkürler.
Biyoloji kimya derslerini severim bu beni tıp alanına daha ilgili yaptı.
3. sorudaki cevabınıza karşı ben sadece parası için değil de ilerdeki çocuklarımı gururlandırmakda istiyorum, ya da toplumda saygı olarak da.
Tüm cevablarınız beni sakinleştirdi teşekkürler.

Son düzenleme:
Arkadaşlar aklımda onlarca soru var. Bunlardan birkaçına sizinle paylaşmadan önce birkaç şey anlattacağım.
Öncellikle annem babam öğretmen ve benden Türkiye'de iyi imkanları olan meslek yapmamı istiyorlar. Yanı tıp alanında bende karşı değillim tıp okumaya ama çevremde hiç tıp okuyan yok. Çok merak ediyorum nasıl bir çalısma düzenindeler falan diye.
Şu an elimden gelen tek şey YKS'ye çalışmak onu zaten yapıyorum. Her neyse çok uzattım sorularımı sizinle paylaşmak istiyorum.

1: Tıp okumak için illaki iyi bir üniversiteye girmek zorunlu mu? Hacettepe mesela iyi ünilere gitmeden de iş bulunur mu?
2: Tıp okumak çok zor mu YKS çalışmaktan?
3: Tıp okuyan kişiler benim yerimde olsa YKS'ye daha 1 yılı var tıp seçerler miydi? Seçme/seçmeme nedenleri neler?
4: Son sorum da değer mi?

Biliyorum çok soru sordum rica etsem herkes görüşlerini paylaşabilir mi? Çünkü çevremde bu tarz şeyleri konuşucak kimsem yok.
Eğer cevap verdiyseniz çok teşekkür ederim şimdiden😊

Tıp okuyan birisi değilim. O yüzden meslek hakkında bir yorum yapmak bana düşmez fakat ilk sorduğun soru tıp okumayan birine bile saçma gelebilecek bir soru. Tıpı nerede okursan oku her türlü iş bulursun zaten fakat akademik olarak elbette iyi ve kötü üniversiteler arasında farklar vardır. Mesela Hacettepe tıp ile kars tıp arasında akademik olarak epey fark vardır fakat elinde sonunda ikisi de iş bulup doktor ünvanına sahip oluyor. Ha belki özel hastanelerde patronlar CV'ye göre işe alıyordur. Orasına hakim değilim.

Tıp okuyan birisi değilim. O yüzden meslek hakkında bir yorum yapmak bana düşmez fakat ilk sorduğun soru tıp okumayan birine bile saçma gelebilecek bir soru. Tıpı nerede okursan oku her türlü iş bulursun zaten fakat akademik olarak elbette iyi ve kötü üniversiteler arasında farklar vardır. Mesela Hacettepe tıp ile kars tıp arasında akademik olarak epey fark vardır fakat elinde sonunda ikisi de iş bulup doktor ünvanına sahip oluyor. Ha belki özel hastanelerde patronlar CV'ye göre işe alıyordur. Orasına hakim değilim.

Tıp alanında okuyan yakınım olmadığı için sormuştum.
Sadece merak ettim saçma olup olmadığını sormadım xd.

Geri
Yukarı