Toplanan Ryzen 7 7800XD - 4070 Super sistem nasıldır?

darknessdestan

Kilopat
Daha fazla  
Ekran kartı: Galax GeForce RTX 4070 Super ex 3 fanlı 24.700 TL

İşlemci: Ryzen 7 7800x3D 12.600 TL

Anakart: Gigabyte B650M DS3H AMD B650 6400 MHz (OC) DDR5 soket AM5 mATX anakart 6.100 TL

RAM: Corsair Vengeance RGB 32 GB (2x16 GB) 6000MHz CL30 AMD EXPO DDR5 5.500 TL

Power: NZXT 750W C750 80+ Bronze güç kaynağı 2.800 TL

Sıvı soğutma: DeepCool LS720 RGB 360mm 4.200 TL

Monitör: ASUS TUF Gaming VG27AQ1A 27 inç 170Hz 1ms QHD G-Sync IPS Gaming monitör 8.900 TL

Toplam: 64.800 TL

Elimde olanlar: Cooler Master Masterbox TD500 V2
Kioxia Exceria Plus G2 1TB M.2 NVMe
1TB HDD
120 GB SSD

Sistemde bir sorun var mı arkadaşlar? sistem bütçesi zar zor denkleştirdim şunun yerine şunu alsan daha iyi ve ucuz olur derseniz iyi olabilir.
Onun haricinde topladığım sistem yeni aldığım Cooler Master Masterbox TD500 V2 marka kasaya takılacak.
Ekran kartı markadan kaynaklı sorun olur mu ve Power iş yapar mı?

https://www.hepsiburada.com/kioxia-exceria-plus-g2-1tb-m-2-nvme-lrd20z001tg8-pm-HBC00000SV7G6

İşlemciyi 7600X dönüp ekran kartını 4070 Ti Super mi yapsan AM5 soket işlemciye uzun süre destek verecek. İleride değiştirme şansın var.

Böyle üçü toplam 32.988₺ yapıyor. Senin ekran kartı, PSU ve RAM üçlün 33.000₺ yapıyor. Senin seçtiğin PSU C tier iken benim attığım model A tier.

Ekran kartı markadan kaynaklı sorun olur mu
Ekran kartının markası kötü değil, sorun yaşamazsın.

RAM illa RGB olsun diyorsan:

Gigabyte B650M DS3H AMD B650 6400 MHz (OC) DDR5 soket AM5 mATX anakart 6.100 TL
Orta segmentte eni konu düzgün bir anakart, alınabilir.

İşlemci ve soğutucu konusunda diyecek yok, en optimal seçimleri yapmışsın gibi duruyor.

Monitör konusunda çok bir bilgim yok ama ileride en az 1440p monitöre geçmelisin. Şu an darboğaz yaşamazsın ama hakkını da vermek lazım ;)

İşlemciyi 7600X dönüp ekran kartını 4070 Ti Super mi yapsan AM5 soket işlemciye uzun süre destek verecek. İleride değiştirme şansın var.
Full oyun odaklı sistem olsun istedim oyun odaklı en iyi işlemci olarak bu gözüküyor o yüzden seçtim 7800X3D ile işlemci değişemez miyim o kısmı anlamadım?

Full oyun odaklı sistem olsun istedim oyun odaklı en iyi işlemci olarak bu gözüküyor o yüzden seçtim 7800x3D ile işlemci değişemez miyim o kısmı anlamadım?

Yok yok değişirsin ben AMD AM5 sokete uzun süre destek verecek ileride çıkacak işlemciyi alıp takabilirsin anakartın destekleyecek evet 7800x3D bende de var tescilli bir işlemci ama mesela işlemci 12,500 TL benim söylediğim işlemci 7,000 TL civarında aradaki 5-6 bini ekran kartında kullanabilirsin.

Böyle üçü toplam 32.988₺ yapıyor. Senin ekran kartı, PSU ve RAM üçlün 33.000₺ yapıyor. Senin seçtiğin PSU C tier iken benim attığım model a tier.

Ekran kartının markası kötü değil, sorun yaşamazsın.

RAM illa RGB olsun diyorsan:

Orta segmentte eni konu düzgün bir anakart, alınabilir.

İşlemci ve soğutucu konusunda diyecek yok, en optimal seçimleri yapmışsın gibi duruyor.

Monitör konusunda çok bir bilgim yok ama ileride en az 1440p monitöre geçmelisin. Şu an darboğaz yaşamazsın ama hakkını da vermek lazım ;)

Ekran kartı 3 fanlı olsun ısınmasın diye onu seçmiştim ama bir sorun yaşamazsın dersen 2 fanlı da seçtiğini alabilirim ve RGB tutkum yok zaten ne kadar renksiz o kadar iyi benim için performans odaklıyım renk e gerek yok RAM'ler benim seçtiğim RAM'den iyi mi?
Ve seçtiğim monitör 2K zaten <3

Yok yok değişirsin ben AMD AM5 sokete uzun süre destek verecek ileride çıkacak işlemciyi alıp takabilirsin anakartın destekleyecek evet 7800x3D bende de var tescilli bir işlemci ama mesela işlemci 12,500 TL benim söylediğim işlemci 7,000 TL civarında aradaki 5-6 bini ekran kartında kullanabilirsin.

Dediğin sistem bileşenleri ile benim seçtiklerimden daha iyi performans verir mi?

Full oyun odaklı sistem olsun istedim oyun odaklı en iyi işlemci olarak bu gözüküyor o yüzden seçtim
Hangi tür oyun oynamak istediğine göre önceliğin değişir. Hikayeli ve grafik odaklı oyunlar oynamak istiyorsan işlemciyi orta seviye tutup bütçeyi ekran kartına yöneltmek gerekir. Düşük çözünürlükte yüksek FPS rekabetçi oyun oynamak istiyorsan işlemciye öncelik vermelisin.
7800X3D ile işlemci değişemez miyim o kısmı anlamadım?
"Şimdilik işlemciyi düşük tutup artan bütçeyle daha iyi ekran kartı al, işlemci ileride yetersiz gelse bile soketin önü açık, yeni nesil işlemcilerden takabilirsin." demek istiyor. Bu da mantıklı bir düşünce. Dediğim gibi, senin oyun tercihine bakıyor biraz.

Ekran kartı 3 fanlı olsun ısınmasın diye onu seçmiştim ama bir sorun yaşamazsın dersen 2 fanlı da seçtiğini alabilirim
4000 serisi ısınma konusunda eski nesillere göre çok çok az ısınıyor. Zaten bunun sayesinde 4070 Super gücünde bir kart için çift fanlı soğutma çıkarabiliyorlar yoksa mecbur 3 fanlı çıkarırlardı. Çift fanlıda sorun yaşamazsın ama ine de sen bilirsin, için rahat edecekse 3 fanlıyı da alabilirsin.

Hangi tür oyun oynamak istediğine göre önceliğin değişir. Hikayeli ve grafik odaklı oyunlar oynamak istiyorsan işlemciyi orta seviye tutup bütçeyi ekran kartına yöneltmek gerekir. Düşük çözünürlükte yüksek FPS rekabetçi oyun oynamak istiyorsan işlemciye öncelik vermelisin.

"Şimdilik işlemciyi düşük tutup artan bütçeyle daha iyi ekran kartı al, işlemci ileride yetersiz gelse bile soketin önü açık, yeni nesil işlemcilerden takabilirsin." demek istiyor. Bu da mantıklı bir düşünce. Dediğim gibi, senin oyun tercihine bakıyor biraz.

FPS hikaye genel olarak hepsini oynarım bana ikisi de lazım ileride değiştirmemde sorun olmaz şu an alma şansım varken almaya çalışıyorum sadece.

4000 serisi ısınma konusunda eski nesillere göre çok çok az ısınıyor. Zaten bunun sayesinde 4070 Super gücünde bir kart için çift fanlı soğutma çıkarabiliyorlar yoksa mecbur 3 fanlı çıkarırlardı. Çift fanlıda sorun yaşamazsın ama ine de sen bilirsin, için rahat edecekse 3 fanlıyı da alabilirsin.

2 fanlı olsa da sorun olmaz değişim yaptım zaten üst de arkadaş öneride bulunmuş değiştirdim alacaklarım ile Power biraz daha kaliteli oldu.

Ekran kartı 3 fanlı olsun ısınmasın diye onu seçmiştim ama bir sorun yaşamazsın dersen 2 fanlı da seçtiğini alabilirim ve RGB tutkum yok zaten ne kadar renksiz o kadar iyi benim için performans odaklıyım renk e gerek yok RAM'ler benim seçtiğim RAM'den iyi mi?
Ve seçtiğim monitör 2K zaten <3

Dediğin sistem bileşenleri ile benim seçtiklerimden daha iyi performans verir mi?

Tabii bütçelerini bilmiyorum ama aradaki farka ekran kartı bunu alman işlemciyi biraz düşermen daha mantıklı olabilir. Sıvı soğutucu 240mm yetecektir oradaki farkıda anakartta kulanbilirsin.

4070 Super + 7800X3D = 36.601₺
4070 Ti Super + 7600X = 40.167₺ yapıyor.

4070 Ti (Super olmayan) de alınmaz bence çünkü 4070 Super ile aralarındaki fiyat farkına değecek bir performans artışı yok açıkçası.
7800X3D alırsan çok çok uzun bir süre işlemci değiştirmezsin muhtemelen ama bilmiyorum yani karar senin.

Geri
Yukarı