Tüketici hakem heyetine nasıl başvuru yapılır?

MuratLider

Kilopat
Daha fazla  
Tüketici hakem heyetine basvurmak istiyorum. Gerekli evraklar nelerdir? Bilginiz var mı ve kaç gün sürer mal iade paranın hesaba yatması?

Kaymkamlık ta tüketici hakem heyetinin istedigi gerekli belgeler nelerdir bilgin var mı? Söylemis oldun harici.
GEREKLİ BELGELER

• Ayıplı mallarda, satın alınan ürünün hangi tarihte, ne kadara alındığının anlaşılması ve satan firmanın görülmesi açısından fatura, fiş, satış sözleşmesi vb. belgelerin bulundurulması gerekmektedir.
  • Ürün servise gönderildiyse ve bu şekilde şikayet edilecekse, servis fişleri ve mahkemeye delil olabilecek her türlü belge de, tüketicinin haklılığını ispatlaması için önem teşkil etmektedir.
  • Getirilecek delil oluşturacak bütün belgeler ve başvuru dilekçeniz; Şikayet konusu banka ise 2’şer nüsha, mal ise 3 nüsha halinde getirilmelidir. Başvurusu yapılacak tüketicinin kimlik fotokopisi bulunmalıdır.
Kaynak: Tüketici Hakem Heyeti Sıkça Sorulan Sorular

E-devlet üzerinden başvuru yapıyorsun. Elinde fatura olmalı (eğer varsa başka evrakları da ekleyebilirsin). Firmanın ticari ünvanını ve fatura numarasını girersen işleri hızlandırırsın. Tüketici hakem heyeti 15 günde bir toplanıyor. İlk başta karşı tarafın savunmasını istersler. Daha sonra 1 ay sürede karşı taraf savunmasını iletir. Karşı tarafın savunmasından sonra heyet karar verir ve posta yoluyla sonucu sana iletirler. İşlemler deneyimlerime göre ortalama 4-6 ay arası sürüyor. Haklı olsan dahi firma sıkıntı çıkarabiliyor. MediaMarkt davayı kazanmama rağmen para iadesi yapmayacaklarını belirtmişlerdi. Avukatım aracılığı ile icra takibi başlattım. Paramı, avukat masrafları ve diğer tüm masraflarla beraber geri aldım.

gerekli belgeler

• Ayıplı mallarda, satın alınan ürünün hangi tarihte, ne kadara alındığının anlaşılması ve satan firmanın görülmesi açısından fatura, fiş, satış sözleşmesi vb. belgelerin bulundurulması gerekmektedir.
  • Ürün servise gönderildiyse ve bu şekilde şikayet edilecekse, servis fişleri ve mahkemeye delil olabilecek her türlü belge de, tüketicinin haklılığını ispatlaması için önem teşkil etmektedir.
  • Getirilecek delil oluşturacak bütün belgeler ve başvuru dilekçeniz; şikayet konusu banka ise 2'şer nüsha, mal ise 3 nüsha halinde getirilmelidir. Başvurusu yapılacak tüketicinin kimlik fotokopisi bulunmalıdır.
Kaynak: Tüketici Hakem Heyeti Sıkça Sorulan Sorular

Burada biraz kaynak buldum Tüketici Hakem Heyeti Başvuru İşlemleri gerisi akla takılan sorular yanıtlamanın devamı bu telefon numarası arayip sormak gerekir paylastın bilgilerden dolayı teşekkür ederim iyi günler OSMANGAZİ İLÇE TÜKETİCİ HAKEM HEYETİ 1- 2 bursada oturanlar için gerekir bursada oturmayanlar diğer ilcelerde oturanlar kaymakamlık sitesinden ulasabilirler tüketici hakem heyeti telefonla arayip ögrenebilirler

Geri
Yukarı