Türkiye neden üretemiyor?

Ülkedeki çoğunluğun derdi iş yapmak değil, zengin olmak. İş yapanların derdi bile zengin olmak. Blu Tv vs Netflix örneğini veririm her zaman. Sadece ilk çıktığın zaman milleti çekmek için daya içeriği Blu Tv'ye, sonra bütün içeriği D-Smart Go'ya aktar, D-Smart Go almak için de D-Smart zorunlu olsun. Yetmedi, Blu Tv'nin deneme süresini de kaldır, anında para alman gerek ya, batacaksın çünkü. Ülkeye bir faydam olsun değil de, cebim dolsun dediğimiz sürece burnumuz çöpten çıkmaz bizim. Evet, yanlış politikaları eleştirelim ama kendimize de sütten çıkmış ak kaşık muamelesi yapmayalım.

Sebepleri çok fazla; Yerli Tohum üretilmemesi artık, İsrail'den hibrit tohum alınması, Üretici olan çiftci'nin zor şartlarda üretim yapması ( mazot pahalı , sulama sistemleri pahalı, yetersiz devlet ödenekleri, en önemlisi'de Tv'ler'de İstanbul'un Özendirilmesi...)

Ek olarak söylenecek çok şey var. Beyin göçü sorunu, yapılan yanlış tarım politikaları, fırsatçıların denetlenmemesi...

2016'ya kadar zaten yeterince bize çelme takıldı.
Artık bir yerden başlamaya çalışıyoruz ama gene de içimizdeki "ultra deluxe profesörler" beğenmiyor.

Aslında üreticilerden domates, salata hala ucuza alınıyor(Hatta çiftçi bir arkadaşımın dediğine göre artık kar yapmayı geçtik zararımızı karşılasak yetecek diyor) fakat benzin dışarıdan dolarla ithal edildiği için ve dolarda arttığı için fiyat birden şişmeye başlıyor. E birde işin içine aracılar girince haliyle 15-20 TL'lere ulaşması kaçınılmaz oluyor.

Devletin yanlış politikalarında herkes hemfikir ama vatandaşta üretmiyor bunu da görmek lazım. Köydeki çiftçi olmak istemiyor, şehre taşınıp güzel bir konforlu hayat sürüp güzel kızlar görmenin derdinde. Hepsi İstanbul'a gelince ebesinin a... görüp geri dönüyor orası ayrı bir konu. Üretim yok artık işçilik her şey pahalı olduğu için kimse ekmiyor. Devletin tarım politikası diye bir şeyi yok o yüzden sıkıntı oluyor. Devlet çiftçiyi, tellalı, komisyoncuyu, mağazayı kontrol edemiyor, düzeni kuramıyor bu yüzden de olması gerekenden kat kat fazla fahiş fiyat sıkıntıları oluyor.

aslında ekonomimiz arjantin gibi ülkeye sıcak para girişinden kaynaklanıyor zaten görüyorsunuz arjantini bunun yerine üretim yapılabilir

Geri
Yukarı