Türkiye'de reverse engineering / decompiling yasal olarak suç mu?

Gelip bilgisayarına bakacak halleri yok ya 😃

Ama şöyle bir şey olur sana açıklayayım:

Eğer kodlarını izinsiz kendi uygulamalarında kullanırsan başka birisinin yaptığı müziği kendi müziğinde sample olarak kullanmak gibi bir şey yapmış olursun, bu konuda da bu şey vicdanına kalmış, eğer telif hakkı koruması varsa müzikte gireceği gibi bunda da girer. Aynı bu örnekte yaptın müziği paylaşmazsan bir şey olmayacağı gibi eğer açığa çıkan kodları paylaşmazsan bir şey olmaz.

Decompling gerekiyorsa da açık kaynaklı değildir büyük ihtimal, bu dediklerim açık kaynak kodlu uygulamalar için geçerli değil (çoğunu biliyorsunuz, VLC, kodi, handbrake, OBS, GIMP, Blender, qBittorrent tam hatırlamasam da paint.net gibi) zaten açık kaynak kodluysa mutlaka bahsedilir.

Telif yasaları var ancak hiçbir şey olmaz, onlarca Türk uygulaması crack'leyip dağıttım, içlerinden sadece bir tanesi ihtarda bulundu, onun da uygulamasının kaynak kodunu yayınlayarak cevap verdim 😙

İşin içinde büyük paralar dönüyorsa, donunuza kadar soyarlar. Microsaft'a açılan davaları araştırın. Milyar Dolarlık tazminatlar söz konusu. Benim programımı kırsanız, hiç gücenmem.

Tersine mühendislikle zaten genelde programları kırar cracklar vs gibi işlemler yaparsın yasallıktan kastın nedir?
Yasal olsa kaç yazar olmasa kaç yazar ;)
Bu kadar detaylara takılıp saçmalamayın gözünüzü seveyim.
Mesela binlerce TL verip Office uygulamasını paralı mı kullanıyorsunuz yoksa Office olur başkası olur craklı (WinRAR bile olsa) program kullanıyor musunuz?
Eee tamam işte cracklı yazılım kullanıyorsun zaten.

İnternet evreni burası takılmayın bu kadar yasalmış yok değilmiş mevzularına. Gerek yok hani :) gerçekçi değil hani.
O zaman YouTube'dan vs dahil müzik dahi indirmemeniz gerekiyor o da yasal değil.
Arkadaş bak eğer programın zayıfsa hacklerlerse kırarlarsa adamlara sen programımı kırdın diye bir şey yapamazsın.
Daha iyi önlemler alıp yazılımını korumayı denersin. Milyar dolarlık şirketler dahi bunu yapıyor.
Ne yapsın razor grubuna gidip benim oyunumu kırdılar bedava dağıtıyorlar diye dava mı açacaklar. Zor açarlar ;)

Gerçi bir beyaz şapkalı bile olsa bir hackera sorulacak soru değil bu. Haa sorarsan bende derim ki.
Yasal veya değil umurumda bile değil :) benim işim zaten programları yazılımları vs kırmak ve onu o kuruma raporlamak ki kırılmayacak şekilde önlemini alsın. Yani yanış anlaşılmasın demek istediğim hiçbir kara şapkalı hacker cracker vs grubunun umurunda bile olmaz yasalmış değilmiş.
Ahahaha komik yani.

Yeni konular

Geri
Yukarı