Türkiye’nin iflası başladı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Yanlış Bilgilendirme
Ben tam olarak böyle düşünmüyorum.

Ben çevreme baktığımda, Türkiye'de bir ekonomik kriz olduğuna inanasım gelmiyor. Gördüklerim, "Ekonomik kriz falan yok, milletin keyfi yerinde" dedirtiyor bana…

Mesela araba satışlarına bakıyorum, son 6 yılın en yüksek seviyesinde seyrettiğini görüyorum.

Mesela, konut satışlarına bakıyorum, küçük bir krizin ardından tekrar canlandığına şahit oluyorum.

Mesela, çevremdeki insanlara bakıyorum ve onları delirmiş gibi alışveriş yaparken görüyorum.

Mesela kaç kredi kartının kara listeye girdiğini takip ediyorum, son 10 yılın en düşük seviyesinde olduğunu görüyorum.

Mesela tatil ve tur programlarına bakıyorum. İnsanların daha şimdiden akın akın tatil beldelerine akmaya başladığını görüyorum.

Buna benzer onlarca madde sayabilirim.

"Döviz yükseliyor, fakirleşiyoruz" diye isyan ediyorsun değil mi?

Çok haklısın!

Merkez Bankası dövize müdahale etti, faiz oranlarını 3 puan yükseltti ve döviz aşağı doğru indi değil mi?

O üç puanlık faiz artışı, sana ve senin geleceğine, doların yükselişinden 10 kat daha fazlaya patladı. Yani sana gelecek olan para, ülkenin kasasına girecek olan para direk faizcilerin kasasına gitti. Senin cebine ve geleceğine en büyük darbe indirildi ama senin ruhun bile duymadı.

Petrol de öyle...

Varili neredeyse 100 dolara dayanan petrol, bütün dünya ülkelerinde benzin ve motorinin abartılı zamlanmasına neden oluyor. Aklına gelen ilk ülkenin adını söyle mesela...

İngiltere mi?

Benzin fiyatları şu anda 1.60'ın üzerinde tarihi bir fiyata fırlamış görünüyor. Sterlin olarak hesaplarsan 8 bin Türk lirası civarında bir rakam ediyor bu oran. Fransa, Almanya veya başka bir ülke mi? Gir internete kendin bak fiyatlara...

Hah, şimdi gelelim senin muhalif tarafına...

Sana göre Erdoğan giderse, döviz de düşecek, petrol fiyatları inecek, ekonomik kriz de bitecek değil mi? Yani en azından, oy verdiğin partinin iktidar adayları sana bunu söylüyor ve sen de bunlara inanıyorsun.

Eyvallah!

De, nasıl düşecek, bunu soruyor, sorguluyor musun? Mesela sana nasıl bir ekonomik paketle geliyorlar, nasıl bir reçete sunuyorlar?

Var mı bir çözüm önerileri?

Meral Akşener, "Ben devlete ait uçakları ve kaçak sarayı yıkacağım ekonomiyi düzlüğe çıkaracağım" diyor.

Temel Karamollaoğlu, "Ben bütün büyük yatırımları durduracağım, böylece ülke şaha kalkacak" diyor.

Muharrem İnce, "Ben dövize hiç müdahale etmeyeceğim. döviz kendiliğinden düşecek" diyor.

Düşün ki oy vermeye hazırlandığın Muharrem İnce, "Çiftçiye mazotu 3 liradan vereceğim" diyor, ama mazot şu anda çiftçiye 2 buçuk liradan veriliyor.

"18 yaşına kadar herkesin hastanelerde ücretsiz muayene olmasını sağlayacağım" diyor ki bu sistem yıllardır zaten uygulanıyor.

Ben, "Şuna oy verme, buna ver" diyecek değilim. Paşa gönlün kimi istiyorsa git, oyunu ona ver. Sana sadece şu dostane tavsiyede bulunmak istiyorum.

Özal'ı, Erbakan'ı ve Ecevit'i ekonomik kriz başta olmak üzere çeşitli bahanelerle koltuktan indirenlerin, daha sonra memleketi ne hale getirdiğini bi araştır.

ALINTIDIR.

Ben tam olarak böyle düşünmüyorum.

Ben çevreme baktığımda, Türkiye'de bir ekonomik kriz olduğuna inanasım gelmiyor. Gördüklerim, "Ekonomik kriz falan yok, milletin keyfi yerinde" dedirtiyor bana…

Mesela araba satışlarına bakıyorum, son 6 yılın en yüksek seviyesinde seyrettiğini görüyorum.

Mesela, konut satışlarına bakıyorum, küçük bir krizin ardından tekrar canlandığına şahit oluyorum.

Mesela, çevremdeki insanlara bakıyorum ve onları delirmiş gibi alışveriş yaparken görüyorum.

Mesela kaç kredi kartının kara listeye girdiğini takip ediyorum, son 10 yılın en düşük seviyesinde olduğunu görüyorum.

Mesela tatil ve tur programlarına bakıyorum. İnsanların daha şimdiden akın akın tatil beldelerine akmaya başladığını görüyorum.

Buna benzer onlarca madde sayabilirim.

"Döviz yükseliyor, fakirleşiyoruz" diye isyan ediyorsun değil mi?

Çok haklısın!

Merkez Bankası dövize müdahale etti, faiz oranlarını 3 puan yükseltti ve döviz aşağı doğru indi değil mi?

O üç puanlık faiz artışı, sana ve senin geleceğine, doların yükselişinden 10 kat daha fazlaya patladı. Yani sana gelecek olan para, ülkenin kasasına girecek olan para direk faizcilerin kasasına gitti. Senin cebine ve geleceğine en büyük darbe indirildi ama senin ruhun bile duymadı.

Petrol de öyle...

Varili neredeyse 100 dolara dayanan petrol, bütün dünya ülkelerinde benzin ve motorinin abartılı zamlanmasına neden oluyor. Aklına gelen ilk ülkenin adını söyle mesela...

İngiltere mi?

Benzin fiyatları şu anda 1.60'ın üzerinde tarihi bir fiyata fırlamış görünüyor. Sterlin olarak hesaplarsan 8 bin Türk lirası civarında bir rakam ediyor bu oran. Fransa, Almanya veya başka bir ülke mi? Gir internete kendin bak fiyatlara...

Hah, şimdi gelelim senin muhalif tarafına...

Sana göre Erdoğan giderse, döviz de düşecek, petrol fiyatları inecek, ekonomik kriz de bitecek değil mi? Yani en azından, oy verdiğin partinin iktidar adayları sana bunu söylüyor ve sen de bunlara inanıyorsun.

Eyvallah!

De, nasıl düşecek, bunu soruyor, sorguluyor musun? Mesela sana nasıl bir ekonomik paketle geliyorlar, nasıl bir reçete sunuyorlar?

Var mı bir çözüm önerileri?

Meral Akşener, "Ben devlete ait uçakları ve kaçak sarayı yıkacağım ekonomiyi düzlüğe çıkaracağım" diyor.

Temel Karamollaoğlu, "Ben bütün büyük yatırımları durduracağım, böylece ülke şaha kalkacak" diyor.

Muharrem İnce, "Ben dövize hiç müdahale etmeyeceğim. döviz kendiliğinden düşecek" diyor.

Düşün ki oy vermeye hazırlandığın Muharrem İnce, "Çiftçiye mazotu 3 liradan vereceğim" diyor, ama mazot şu anda çiftçiye 2 buçuk liradan veriliyor.

"18 yaşına kadar herkesin hastanelerde ücretsiz muayene olmasını sağlayacağım" diyor ki bu sistem yıllardır zaten uygulanıyor.

Ben, "Şuna oy verme, buna ver" diyecek değilim. Paşa gönlün kimi istiyorsa git, oyunu ona ver. Sana sadece şu dostane tavsiyede bulunmak istiyorum.

Özal'ı, Erbakan'ı ve Ecevit'i ekonomik kriz başta olmak üzere çeşitli bahanelerle koltuktan indirenlerin, daha sonra memleketi ne hale getirdiğini bi araştır.

ALINTIDIR.
Bu üstün beyin arkadaşa bakın anlayacaksınız geleceğimiz çok parlak. :)

Son düzenleme:
Bir zamanlar Dünya'ya HÜKMEDİYORDUK. Böyle gider ise yakın bir zaman da tüm Dünya'ya boyun eğeceğiz. Gerçekten yazıklar olsun...

Yazan o kıt aklınca dalga geçmiş ama İnce'nin bu açıklaması çok yerinde bir açıklama. Yabancı yatırımcının çekilmesinin en büyük sebebi ülkedeki tek adam rejimidir. Malum ne isterse o oluyor. Kimse sesini çıkaramıyor. Böyle bir ortama kimse güvenip de para yatırmaz.

Ha yerine başkası gelince ekonomi hemen düzelecek mi? Tabii ki hayır çünkü adam 16 sene boyunca ne var ne yok sattı. Bunu düzeltmek yıllar alacak.

Bakın ben bu lafları sene başında bile etsem burada topa tutulurdum. Şimdi ise artık pek sesleri çıkmıyor, malum TL artık pula dönmeye başladı.

Bugün bir video izledim. Çok mantıklı bir şekilde malumun ikinci turda kazanıp başkan olacağını söylüyor. Bir yanım umarım olur diyor. Çünkü bu enkazı İnce'nin veya başkasının almaması lazım. Bu enkaz yine eser sahibine kalmalı.

Özetle; arkadaşlar kusura bakmayın. Bize 1$=5 TL bile az. Bize 1$=10 TL bile az... Devam edelim bu kafayla. Sakın kapatmayın A Haber'i.

Peki sence eserin sahibi bu enkazı düzeltecek mi abi?

Kafamızı kullanalım: 16 sene boyunca el attığı her şeyi mahveden bir insan, tüm yetkileri eline alınca farklı bir şey mi yapar? Tabii ki daha da beter edecek.

Bilmediğim konuda yorum yapmak istemem. Orta Doğu uzmanı değilim ama benim şahsi görüşüm şudur: Arap ülkelerinin tek tek devrilmesi, Suriye iç savaşı, Kudüs'ün başkent olması, sıranın yavaştan İran'a gelmesi derken biz tencerede kaynayan kurbağa gibiyiz ve er ya da geç sıra bize de gelecek... Komşularımız tek tek düşüyor. Orta Doğu'da güçlü bir devlet istenmiyor deniliyor.

Ha yerine başkası gelince ekonomi hemen düzelecek mi? Tabii ki hayır çünkü adam 16 sene boyunca ne var ne yok sattı. Bunu düzeltmek yıllar alacak.
Düzeltme potansiyeli olan birini de ben pek göremiyorum. Ne hükümet ne muhalefet pek iş yapacağa benzemiyor. Sanırım en iyisi ülkeyi yavaştan terk etmek.

Hayir valla Suriye, Irak veya Iran’da dogup büyümüs olsam bukadar üzülmeyecegim harcanmaktan ama Türkiye gibi güzelim ülke bu hallere nasil düstü de sürünüyoruz böyle...

@Predator Titan @Recep Baltaş Sanırım yanlış anlaşıldım. Demek istediğim bir çok insan, iktidar değişmesin, bu yaptıklarını düzeltsinler diyor. 16 yıldır ülkenin kanını emenler bu seçimden sonra değişecekler mi?

Malum partinin sloganı ''güçlü meclis, güçlü hükumet, güçlü Türkiye''. Bildiğin yol haritasını çıkartmışlar, ülke nasıl ele geçirilecek diye.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı