Türkiye'nin İlk Anakart Veri Tabanı - MBZDatabase

Bilgisayar donanımları için Türkçe kaynakların, kullanma kılavuzlarının, kitapçıkların vb. yardımcı bilgi dökümanların gitgide azalması ile birlikte Türkçe bir kaynak ve veri tabanı oluşturmaya karar verdiğimiz bu süreçte anakart veritabanı ile başlamak istedik.

MBZ Nedir?

MBZ, Türkiye'de ilk ve tek anakart veri tabanı sistemidir. MBZ, anakartlar hakkında ileri düzeyde detaylı bilgi sağlayan bir veri sistemidir. Kullanıcılar birkaç harf yazarak kolay bir şekilde anakartlar hakkında bilgi alabilirler.

Veri tabanımızda yer alan anakart sayısı her geçen gün artmaktadır. Amacımız, herhangi bir kullanıcın kendi veya başkasının anakartı hakkında rahatça bilgiye ulaşabilmesini ve bu bilgileri karşlılaştırabilmesini sağlamaktır.

MBZ'nin anlamı nedir?

MBZ tahmin edebileceğiniz üzere benim adımın baş harflerinden gelen ilginç bir kısaltma, ama anakartları MB olarak İngilizce kısaltırsanız tıpkı CPU-Z gibi MB-Z gibi de kodlayabilirsiniz. :)

MBZ'de Hangi Özellikler Var?

Çoklu Dil ve Tema Desteği

Türkçe dilinin yanı sıra İngilizce dili de desteklenmekte, bununla birlikte yine göz yormaması için açık ve koyu tema desteği de yer almakta.
1699469441119.png

Ek olarak burada yapacağınız tercihlerin isteğe bağlı çerezlerde tutulduğunu belirtmek isterim. İsteğe bağlı çerezler sizin sitede yaptığınız tercihleri hatırlar.

Popüler Anakartlar

Dönem dönem Türkiye genelinde popüler olan anakartları ana sayfada görüntüleyebilirsiniz.

1700023096085.png

Anakart Arama

Hızlı bir şekilde veri tabanı içerisinde yer alan anakartları arayarak bulabilirsiniz, üstelik sadece birkaç karakter yazmanız yeterli. :)

1700022837927.png

Anakart Karşılaştırma

Bu kısımda farklılıklarını görmek istediğiniz anakartlar arasında VS attırabilirsiniz. :)

1699469015919.png

Burada ilk önce anakartlar için arama kriteri girmeniz sonra da bir alt satırda yer alan menüden anakartınızı seçmeniz gerekiyor.

Hata Bildirme

İlgili anakart hakkında yer alan bilgilerde veyahut görsellerinde bir problem olduğunu mu düşüyorsunuz? Anakart görselinin altında yer alan hata bildirimi üzerinden bize bildirebilirsiniz.

1699469102708.png

İletişim

Sitede yer alan bilet sistemi ile bize ulaşabilirsiniz. Ek olarak hata bildirimlerini de buradan yapabilirsiniz.

1700023166224.png

Tüm geliştirme sürecini @Eray T (Eray Türkay)'ın devralması ile birlikte hızlıca böyle bir proje ortaya koyabildik. Veri doğruluğunu sağlamak amacıyla tüm verileri tek tek girdiğim bu süreçte güçlerimizi birleştirdik.

Sitede yer alan anakartların sayısı her geçen gün daha da artmakta, şu anlık sayı düşük gibi görünse de yakında çok daha büyük rakamlara ulaşabilme kapasitesine sahip. Not olarak siteye istisnai modeller dışında DDR3 ve daha eski RAM teknololijilerini kullanan modelleri eklemeyi düşünmüyoruz.

Bilgisayar donanımları için Türkçe kaynakların, kullanma kılavuzlarının, kitapçıkların vb. yardımcı bilgi dokümanların gitgide azalması ile birlikte Türkçe bir kaynak ve veri tabanı oluşturmaya karar verdiğimiz bu süreçte anakart veri tabanı ile başlamak istedik.

mbz nedir?

Mbz, Türkiye'de ilk ve tek anakart veri tabanı sistemidir. Mbz, anakartlar hakkında ileri düzeyde detaylı bilgi sağlayan bir veri sistemidir. Kullanıcılar birkaç harf yazarak kolay bir şekilde anakartlar hakkında bilgi alabilirler.

Veri tabanımızda yer alan anakart sayısı her geçen gün artmaktadır. Amacımız, herhangi bir kullanıcın kendi veya başkasının anakartı hakkında rahatça bilgiye ulaşabilmesini ve bu bilgileri karşlılaştırabilmesini sağlamaktır.

mbz'nin anlamı nedir?

Mbz tahmin edebileceğiniz üzere benim adımın baş harflerinden gelen ilginç bir kısaltma, ama anakartları MB olarak İngilizce kısaltırsanız tıpkı CPU-Z gibi MB-Z gibi de kodlayabilirsiniz. :)

mbz'de hangi özellikler var?

Çoklu dil ve tema desteği

Türkçe dilinin yanı sıra İngilizce dili de desteklenmekte, bununla birlikte yine göz yormaması için açık ve koyu tema desteği de yer almakta.
Eki Görüntüle 2007758

Ek olarak burada yapacağınız tercihlerin isteğe bağlı çerezlerde tutulduğunu belirtmek isterim. İsteğe bağlı çerezler sizin sitede yaptığınız tercihleri hatırlar.

popüler anakartlar

Dönem dönem Türkiye genelinde popüler olan anakartları ana sayfada görüntüleyebilirsiniz.

Eki Görüntüle 2007743

anakart arama

Hızlı bir şekilde veri tabanı içerisinde yer alan anakartları arayarak bulabilirsiniz, üstelik sadece birkaç karakter yazmanız yeterli. :)

Eki Görüntüle 2007745

anakart karşılaştırma

Bu kısımda farklılıklarını görmek istediğiniz anakartlar arasında vs attırabilirsiniz. :)

Eki Görüntüle 2007747

Burada ilk önce anakartlar için arama kriteri girmeniz sonra da bir alt satırda yer alan menüden anakartınızı seçmeniz gerekiyor.

hata bildirme

İlgili anakart hakkında yer alan bilgilerde veyahut görsellerinde bir problem olduğunu mu düşüyorsunuz? Anakart görselinin altında yer alan hata bildirimi üzerinden bize bildirebilirsiniz.

Eki Görüntüle 2007752

iletişim

Sitede yer alan bilet sistemi ile bize ulaşabilirsiniz. Ek olarak hata bildirimlerini de buradan yapabilirsiniz.
Eki Görüntüle 2007756

Tüm geliştirme sürecini @Eray T (eray türkay)'ın devralması ile birlikte hızlıca böyle bir proje ortaya koyabildik. Veri doğruluğunu sağlamak amacıyla tüm verileri tek tek girdiğim bu süreçte güçlerimizi birleştirdik.

Sitede yer alan anakartların sayısı her geçen gün daha da artmakta, şu anlık sayı düşük gibi görünse de yakında çok daha büyük rakamlara ulaşabilme kapasitesine sahip. Not olarak siteye istisnai modeller dışında DDR3 ve daha eski RAM teknololijilerini kullanan modelleri eklemeyi düşünmüyoruz.

DDR4 ve DDR5 anakartları yok sitede, yeni bir site mi bu site?

@Nizel G o açıdan diyorsanız hayır, sistem son kullanıcı için en optimum şekilde tasarlandı. Olası bir durumda geliştirilebilir ve değiştirilebilir. Tabii bunu sadece kendi geliştiricisi yapıyor. O yüzden açık kaynak değil.

Çünkü sitenin sistemi güvenlik üzerine kurulu.

uBlock Origin gibi eklentiler ile tarayıcı üzerinde kendinize göre değişiklikler yapabilirsiniz. Onun dışında kaynak kodu kapalı. Güvenik için gerekli.

Elinize sağlık.

Hemen eleştireyim.
Site yavaş yükleniyor. Bootstrap yüzünden diye düşünüyorum. FontAwesome'ın yavaş yüklenmesini o sağlıyordur diye düşünüyorum. Sitenin kullanıcının gözü önünde yüklenmesi hiç hoş değil. Ana sayfada tonla kaliteli resim var, o kabul edilebilir. Zaten lazy onlar.
Navbar'ın sticky olduğunu düşündüğümüzde footer'daki kısım biraz işlevsiz kalmıyor mu?
Boyut için Türkçe dilinde ondalıklı kısım virgül ile ayrılmalı.
İletişim kısmındaki iki nokta ne iş?
Main ve section tag'leri olsa fena olmazdı ama en azından nav ve footer var deyip şükredelim.
Footer'da border yerine hr daha iyi olurdu sanki.
Pages ve other pages?
Border-box ile border yapınca dil seçen arkadaş biraz çarpılmış. Muhtemelen çoğu laptop kullanıcısı gibi ölçeklendirme kullandığım için. Yüksekliği değiştirilse fena olmaz.
:first-child ve :last-child diye psuedo-class var.
Copyright için bir FontAwesome yapıştırılır.
Sağda solda onclick'ler var. Niye?
MZB logo çok yer kaplayan bir şey değil. Ben olsam lazy yapmazdım onu.
Padding olmasının daha mantıklı olduğunu düşündüğüm bayağı bir yerde margin kullanılmış.
Fotoğraflardaki boş kısımlar kabaca aynı tutulabilir. Bazısında çok bazısında az. Değişik duruyor.
Carousel'de görünmeyenler görünene kadar indirilmiyor mu yoksa sunucu mu çok yavaş kalıyor?
Bunları zaten düşünmüşsünüzdür ama yine de söyleyeyim. Alışveriş sitelerindeki gibi kartların tümünü görme eklenebilir. Filtreleme falan. Karşılaştırma adedi değişken olabilir. Epey sitesindeki gibi.

Bugünlük bu kadar yeter.

@Vavien. Eleştiriler için teşekkürler.

Sitenin geç yüklenmesi Bootstrap yüzünden, öncelikle onu belirteyim.
Yükleme işlemleri için optimizasyonlar yapacağım ilerleyen süreçte.

Türkçe dili için ondalıklı kısmı dediğiniz yeri anlamadım.

Footer için border yerine hr kullanacağım sonraki yama ile.

İletişim kısmındaki placeholder iki nokta diyorsanız oralar değişecek.
Dil ve tema seçme kutusu için değişiklik yapılacak zaten.

Copyright için nasıl bir Fontawesome kullanılır pek anlayamadım.
Onclick'lerden kastınız tam olarak nedir? Ona göre cevap vereceğim.

MBZ Logosu lazy olarak girildi, lakin gerek duyulacak bir şey değil.
Fotoğraflar el ile ortalandığı için biraz boyut farkı olabilir. Lakin tuval aynı boyutta.

Carousel'deki görüntüler görüntülenmeden serverdan çekilmiyor. Yani lazy o da. Server yükü rahat bir şekilde kaldırabilir.

Diğer önerileriniz için teşekkürler. Geliştirmeler sürecektir.

Türkçe dili için ondalıklı kısmı dediğiniz yeri anlamadım.
1699476660491.png

Copyright için nasıl bir Fontawesome kullanılır pek anlayamadım.

Onclick'lerden kastınız tam olarak nedir? Ona göre cevap vereceğim.
Şuydu ama sanırım Cloudflare yapıyor. Diğerleriyle birebir aynımış, çok dikkat etmemiştim.

1699476722623.png

MBZ Logosu lazy olarak girildi, lakin gerek duyulacak bir şey değil.
Siz bilirsiniz. Ana sayfaya gelip aşağı bakınca geç geliyor, o yüzden dedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı