TUF Gaming 23.6 VG24vq sistem açıldıktan 3-4 saniye kapanıyor

barıscelikkol

Kilopat
Daha fazla  
Monitör
ASUS TUF GAMING 23.6 VG24VQ Curved 144hz
ASUS TUF Gaming 23.6 VG24vq Curved monitör sahibiyim. Son 2 gündür bilgisayarı başlattığımda açılmıyor bazen siyah bir ışık veriyor bazen ise mavi çizgiler çıkıyor. Windows ekranı 3-4 saniye gözüküyor sonra yeniden ekran komple gidiyor. Sorun kablodadır diye düşünüp DisplayPort yerine HDMI ile bağlamaya çalıştım fakat yine aynı sorunu yaşadım ama sorun ekran kartında mı yoksa monitörde mi bilemedim. Bilenler varsa yardımcı olursa çok sevinirim.

Dosya Ekleri

• IMG_9361.jpeg
    IMG_9361.jpeg
    73,9 KB · Görüntüleme: 23
  • IMG_9363.jpeg
    IMG_9363.jpeg
    40,8 KB · Görüntüleme: 20
  • IMG_9365.jpeg
    IMG_9365.jpeg
    59,5 KB · Görüntüleme: 18
  • IMG_9367.jpeg
    IMG_9367.jpeg
    95,9 KB · Görüntüleme: 23
ASUS TUF Gaming 23.6 VG24vq Curved monitör sahibiyim. Son 2 gündür bilgisayarı başlattığımda açılmıyor bazen siyah bir ışık veriyor bazen ise mavi çizgiler çıkıyor. Windows ekranı 3-4 saniye gözüküyor sonra yeniden ekran komple gidiyor. Sorun kablodadır diye düşünüp DisplayPort yerine HDMI ile bağlamaya çalıştım fakat yine aynı sorunu yaşadım ama sorun ekran kartında mı yoksa monitörde mi bilemedim. Bilenler varsa yardımcı olursa çok sevinirim.

Sizinkine yakın sorunları ben de yaşıyordum hocam. Benimki ekran kartından çıktı. Belki sizinkide oyledir.

Bu monitör arızası gibi duruyor, yatay dikey çizgiler mönitör tarayarak görüntü oluşturduğundan olur , muhtemelen bir parça kısa devre akımdan dolayı gücü kesiyor. Masaüstü gelirken de ekran kartı driver devreye girdiğinden görüntü de git gel oluyor ve monitör tekrar açılıyor ama problemden dolayı yine kendini kapatıyor. Ekran kartında sorun daha çok artifact denilen karesel bozulmalara olur , tabi kasayı bir tv ye bağlayarak bunu doğrulamak gerekli.

Az önce hem monitörü hem ekran kartını test etmek için farklı cihazlara bağladım. Monitöre laptopu HDMI ile bağladığımda sorunsuz açıldı ne mavi çizgi ne başka bir şey yaptı. Aynı şekilde kasayı da HDMI ile televizyona bağladım o da sorunsuz çalıştı. Sorun kabloda desem o da çok zor çünkü bu testleri aynı kabloyla yaptım ama monitörü kasaya 2 farklı kabloyla bağlamayı denememe rağmen ilginç bir şekilde açılmıyor ve aynı sorunları veriyor 😅 işin içinden çıkamadım vallahi.

O zaman görüntü ayarlarında bir overclock var mı veya kablonun data pininde bir iletişimsizlik olabilir bu da monitörü tanımama ve Max Hz üstüne veri gönderme engelinini kırabilir, görüntüyü kablonun kaldıramayacağı bir hızda gönderiyor olabilir, örneğin 144Hz yerine 165 filan , ayarları düşürüp arttırmayı deneyin ve bulunabilirse başka bir kablo ile deneyin nedeni uçları oksitlenme olabilir veya kablo içi kopupluk olabilir, yoksa sizin durumda aile içi küslük gibi duruyor :)

İlginç bir yolla sorunumu çözdüm. Önce bilgisayar kapalıyken DisplayPort'u kasadan söküyorum sonra Power tuşundan bilgisayarı çalıştırıyorum Windows ekranı geldiğinden emin olmak için 2 dk bekleyip sonra DisplayPort'u kasaya geri takıyorum ve hiçbir sorun yokmuş gibi görüntüyü veriyor 2 gündür bu şekilde yapıyorum ve yaşadığım sorunların hiçbiri tekrar etmedi. Cidden çok enteresan bir durum ama sorunumu çözdüm diyebilirim en azından şimdilik😅

Geri
Yukarı