İnceleme Tuning'li MSI Raider GE78HX 13VH Cinebench R23 Sonucu ve Sistem Dizaynı

Merhabalar, MSI Raider GE78HX 13VH cihazımı bugün buraya bırakmaya karar verdim. Bizzat uzun süre deneyip öyle paylaşmak istedim.
Öncelikle cihazın linkini bırakayım.
Technopat'ın da tıpatıp kendi cihazımla videosu var, bakabilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Lafı daha da uzatmadan test sonuçlarını paylaşayım.
1703206681554.png

İnanılmaz bir test sonucu olduğunu elbette ilgililer anlayacaktır. Şimdi modifikasyonlardan bahsetme sırası.
  • Cihazda işlemci tarafında ek yük olmaması adına Ayrık Grafik Modu etkindir.
  • Cihaz BIOS üzerinden Performans Modu'nda.
  • Sanallaştırma ve benzeri modüller Undervoltage için kapalı.
  • Hyper-Threading ve C-State açık. (C-State normalde kapatsam daha performanslı bir sonuç olabilirdi. Fazla da abartmak istemedim. Abartılı hali 33611 Puan aldı yanlış hatırlamıyorsam.)
  • EC Low Power Mode Disable
  • Energy Efficient Turbo Disable

• CPU Voltaj Regülatöründe;
  • AC/DC Loadline değeri hafif genişletilmiş durumdadır. Bu ayarı voltaj sıkıştırma diye de düşünebilirsiniz. Varsayılan 110 değerini 125'e alıp Undervoltage'i -190'a çıkardım. Stres testinde tehlikeli olsa da normal kullanımda ve oyunda verimlilik sağlamaktadır. Normalde Undervoltage -185'ti cihazım için en yüksek değer.
  • VR Voltage Limit gibi değerlerimizi maksimize ettim. TDC kapattım.

• Power Limit 4 değeri 330 yeterliydi ama garanti olsun diye 1023 değerine yükselttim.
  • PROCHOT Offset değerini 97 dereceye yükselttim. BD PROCHOT kapattım.
  • BCLK Aware Adaptive Voltage kapalı.
  • RAM'ler 5600 MHz CL46 olsa da MSI niye olduğunu bilmesem de 5200 MHz CL42 ayarlıyor BIOS'tan. En azından benim elime gelen cihazda böyleydi. 5600 MHz CL42 olarak yükseltildi mevcut RAM'ler.
  • CEP Disable
  • IccMax Unlimited
  • Undervoltage:
  • CPU Core -190
  • CPU P Cache -60
  • CPU E Cache -60
  • CPU System Agent -25
  • V-Max Stress Disable
  • Turbo Limitleri Throttle'a sebep vermeyecek vaziyettedir.
Testteki Ortalama Sıcaklık: 94 (En yüksek: 98) (Ayarlı Sıcaklık Limiti: 97)
Çekilen Ortalama Güç: 167W (Akımsal Daralma yaşandı.) (Yaşanmasa daha yüksek skorlar alabilirdim ama işte yapacak bir şey yok.)
Maksimum Çekilen Güç: 185.3W

Son düzenleyen: Moderatör:
36k civarı almıştım ben de laptoplar için güzel işlemci serisi 13. Nesil. Timespy testi yaparsan kıyaslayalım bende de aynı donanım var.
İ9 13950HX ile 36K alan en son görmemiştim.
Sizde de Lenovo vardı sanırsam. Hiçbir Throttle olmuyor değil mi? Bende üst GHz değerlerinde akımda kısma yapıyor tam potansiyeline bir türlü çıkamadım CPU'nun.

Cihaza erişimim şu an için yok ancak olduğunda yaparım.

i9 13950HX ile 36K alan en son görmemiştim.
Sizde de Lenovo vardı sanırsam. Hiçbir Throttle olmuyor değil mi? Bende üst GHz değerlerinde akımda kısma yapıyor tam potansiyeline bir türlü çıkamadım CPU'nun.

Cihaza erişimim şu an için yok ancak olduğunda yaparım.

Kısa test skorunu bile geçmişti senin uzun test sonucun. Arkadaş SS atsın merak ettim ya.

Kısa test rekoru 33K, 300 puanla geride kalmışsın, Discord'da yayın açıkken yapmana rağmen bir de. Kısa test yap bir de onun sonucuna bakalım coşar skor tahminimce.

Akımsal daralma olmasına rağmen çok iyi skor gene de.

Kısa test rekoru 33K, 300 puanla geride kalmışsın, Discord'da yayın açıkken yapmana rağmen bir de. Kısa test yap bir de onun sonucuna bakalım coşar skor tahminimce.

Akımsal daralma olmasına rağmen çok iyi skor gene de.
300 puan ileride olan da benim. Rekor puanı atmadım ben.

Akımsal daralma olmasa çok iyi olur. Biraz bakınırım BIOS üzerinde ama EC üzerinde olabilir sorun korkarım ki.

300 puan ileride olan da benim. Rekor puanı atmadım ben.

Akımsal daralma olmasa çok iyi olur. Biraz bakınırım BIOS üzerinde ama EC üzerinde olabilir sorun korkarım ki.
Kısa test yapsan zaten rekor falan kalmaz ortada, akımsal daralma bios ile ilgili sanirsam ya güncelleme bekle bakalim.

Kısa test yapsan zaten rekor falan kalmaz ortada, akımsal daralma bios ile ilgili sanirsam ya güncelleme bekle bakalim.
Ortada limit yok. Bi' kontrol ederim. Aslında daralma kalksa bu sefer de Thermal yiyeceğim orası ayrı konu ama.

Yeni konular

Geri
Yukarı