Turbo'lu dizel aracın olduğu yerden nasıl torku boşaltılır?

Makaleler
1
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci: Intel(R) Core(TM) i5-8265U CPU @ 1.60GHz 1.80 GHz
RAM: 8 GB
Ekran Kartı: Intel UHD Graphics 620 😒(Dahili)
Marka ve Bilgisayar Türü: Lenovo/ AIO PC
Merhaba, bir tane tubrbolu dizel aracımız var ve bizim iki adet aracımız var. Babam başka bir şehirde yaşadığı için bir araç yanımda kalıyor. Dizel olduğu için torkunu boşaltmam gerekiyor. Henüz ehliyetim yok, arabayı haftada bir kez 10 - 15 dk çalıştırmam gerekir mi yoksa biraz devir çıkarmam mı lazım? (Vites boştayken.)
Arabayı yürütme şansım yok büyük ihtimal 15 dk çalıştırmam yeterli olur. Ara gaz verirsem Turbo yıpranabilir çünkü dizel patlamalı araç.

Merhaba, bir tane tubrbolu dizel aracımız var ve bizim iki adet aracımız var. Babam başka bir şehirde yaşadığı için bir araç yanımda kalıyor. Dizel olduğu için torkunu boşaltmam gerekiyor. Henüz ehliyetim yok, arabayı haftada bir kez 10 - 15 dk çalıştırmam gerekir mi yoksa biraz devir çıkarmam mı lazım? (Vites boştayken.)
Arabayı yürütme şansım yok büyük ihtimal 15 dk çalıştırmam yeterli olur. Ara gaz verirsem Turbo yıpranabilir çünkü dizel patlamalı araç.
Torku boşaltmaktan kastınız nedir? Tork, arabaların çekiş gücünü ifade eder.

Kurum birikmesini engellemek amacım.
Motor zaten çalışmayacağı için kurum birikmeyecektir. Çalıştırmanızın olumlu bir yanı olmaz. Eğer akünüzün ömrü azalmışsa, birkaç haftada bir 15-20 dk. çalıştırılıp şarj edilebilir. Üstteki arkadaşın da dediği gibi DPF temizliği için uzun ve boş bir yola çıkıp düşük viteste ve sabit 3000 devir bantlarında bir süre gidilmesi gerek. Araç zaten bir süre sonra DPF temizleme moduna alıyor kendini. En doğru bilgileri aracın kullanım kılavuzundan edinebilirsiniz. Ya da YouTube'da bununla ilgili baya video var

Üstteki arkadaşlara katılıyorum DPF temizliği konusunda terchim eğer çok şehir içi kullanıyorsanız ayda 1 yapılmalı, arada DPF için olmasa da yüksek devir kullanın. Yakıt sadece DPF de değil Emme Manifoldunda da birikebiliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı