Rehber Turbox H61C BIOS güncellemesi ve yükleme işlemi

Eki Görüntüle 1518842

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda sizlere Turbox H61C için en son çıkan BIOS güncellemesini ve nasıl yükleneceğini anlatacağım 🙂

Turbox H61C için resmi olarak atom bilişim'den 07-26-2021 tarihli BIOS güncellemesi geldi ve BIOS daha stabil hale geldi 🙂

İlk olarak BIOS yükleme için gerekli dosyaları aşağıdaki linkten indiriniz ve USB bellek gereklidir;

Turbox H61C BIOS Link

Yükleme adımları

1-İndirdiğimiz dosyayı herhangi bir klasöre çıkarıyoruz.

2-Çıkardıktan sonra USB bellek cihazını bilgisayara bağlayın ve "rufus-3.20p.exe" programını açın.

3-Program açıldıktan sonra aygıt kısmında USB bellek cihazınız görünecektir.
Önyükleme seçimi kısmından FreeDOS'u seçiyoruz ve başlat'a tıklıyoruz.

Eki Görüntüle 1518797

4- Çıkan uyarıda tamam'a tıklıyoruz ve işlemin bitmesini bekliyoruz.

Eki Görüntüle 1518808

5-İşlem tamamlandıktan sonra Rufus programını kapatın ve USB bellek cihazına;
AFUDOS.exe, AUTOEXEC.BAT ve H61C. Bin dosyalarını.
Kopyalayın eğer kopyalarken uyarı çıkarsa dosyayı değiştir'e tıklayın.

Eki Görüntüle 1518812

5-Kopyaladıktan sonra USB bellek cihazını açabilmek için bilgisayarı yeniden başlatın.
Bilgisayar tekrar açılırken F11 tuşuna sürekli basın.

6- F11 tuşuna basarken açılan boot menu üzerinden UEFI: USB değil USB'yi seçiyoruz.
Eğer boot Menu'de gözükmezse BIOS ayarlarında boot sekmesinde CSM parameters>boot option filter>uefı and legacy yapın ve F10'a ardından enter'a basarak değişiklikleri kaydedin ve tekrar F11 ile boot Menu'yü kontrol edin.

Eki Görüntüle 1518821

7-Seçtikten sonra karşımıza FreeDOS ekranı gelecektir bu sırada herhangi bir tuşa basmayın ve bekleyin.
birkaç saniye sonra AMI flash Utility BIOS güncelleme işlemine başlar. Bu işlem süresince USB bellek cihazını kaldırmayın ve bilgisayarı kapatmayın!

8-"C:\>_" işareti çıktığında BIOS flaşlama işlemi başarılı bir şekilde gerçekleşti demektir.
CTRL+alt+del tuşlarına aynı anda basarak bilgisayarı yeniden başlatın ilk açılışta bilgisayar birkaç defa kapanıp açılabilir sonrasında normal olarak açılacaktır.​
dostlar link çalışmıyor, yeni linki olan var mı?

Eki Görüntüle 1518842

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda sizlere Turbox H61C için en son çıkan BIOS güncellemesini ve nasıl yükleneceğini anlatacağım 🙂

Turbox H61C için resmi olarak atom bilişim'den 07-26-2021 tarihli BIOS güncellemesi geldi ve BIOS daha stabil hale geldi 🙂

İlk olarak BIOS yükleme için gerekli dosyaları aşağıdaki linkten indiriniz ve USB bellek gereklidir;

Turbox H61C BIOS Link

Yükleme adımları

1-İndirdiğimiz dosyayı herhangi bir klasöre çıkarıyoruz.

2-Çıkardıktan sonra USB bellek cihazını bilgisayara bağlayın ve "rufus-3.20p.exe" programını açın.

3-Program açıldıktan sonra aygıt kısmında USB bellek cihazınız görünecektir.
Önyükleme seçimi kısmından FreeDOS'u seçiyoruz ve başlat'a tıklıyoruz.

Eki Görüntüle 1518797

4- Çıkan uyarıda tamam'a tıklıyoruz ve işlemin bitmesini bekliyoruz.

Eki Görüntüle 1518808

5-İşlem tamamlandıktan sonra Rufus programını kapatın ve USB bellek cihazına;
AFUDOS.exe, AUTOEXEC.BAT ve H61C. Bin dosyalarını.
Kopyalayın eğer kopyalarken uyarı çıkarsa dosyayı değiştir'e tıklayın.

Eki Görüntüle 1518812

5-Kopyaladıktan sonra USB bellek cihazını açabilmek için bilgisayarı yeniden başlatın.
Bilgisayar tekrar açılırken F11 tuşuna sürekli basın.

6- F11 tuşuna basarken açılan boot menu üzerinden UEFI: USB değil USB'yi seçiyoruz.
Eğer boot Menu'de gözükmezse BIOS ayarlarında boot sekmesinde CSM parameters>boot option filter>uefı and legacy yapın ve F10'a ardından enter'a basarak değişiklikleri kaydedin ve tekrar F11 ile boot Menu'yü kontrol edin.

Eki Görüntüle 1518821

7-Seçtikten sonra karşımıza FreeDOS ekranı gelecektir bu sırada herhangi bir tuşa basmayın ve bekleyin.
birkaç saniye sonra AMI flash Utility BIOS güncelleme işlemine başlar. Bu işlem süresince USB bellek cihazını kaldırmayın ve bilgisayarı kapatmayın!

8-"C:\>_" işareti çıktığında BIOS flaşlama işlemi başarılı bir şekilde gerçekleşti demektir.
CTRL+alt+del tuşlarına aynı anda basarak bilgisayarı yeniden başlatın ilk açılışta bilgisayar birkaç defa kapanıp açılabilir sonrasında normal olarak açılacaktır.​

İyi günler. Turbox ZX-H61c/B75 V5.01 anakarta sahibim. Anakarta Windows 11 kurmak için MLD M300 1TB SSD satın aldım. SSD'yi M.2 slotuna takıp Windows 11 kurma işlemi yapmak için depolama menüsü geldiğinde ise SSD'yi bir türlü anakart görmedi. Çıkardım taktım driverını kurdum Aygıt Yöneticisi'nden baktım ama SSD ne BIOS'ta ne de halihazırda kurulu olan Windows 11'de görünmeyi redetti. Bende anakartın BIOS'unda sorun var herhalde diyerek araştırmaya koyuldum. İlk araştırmam "Turbox H61C anakart M.2 SSD görmüyor" diyeydi. Üzerine çok bir sonuç bulamadığım için ve BIOS'ta da NVMe Configuration kısmında da "No NVMe Device was detected" yazdığı için, BIOS'la ilgili bir problem olacağını düşündüm. Kapı kapı forum forum gezerken sizin bu konunuza denk geldim. Aha adamlar Update yüklemiş ne güzel diyerek rehberinizde her adımı eksiksiz bir şekilde yapıp Bisoumu updateledim.
Çok büyük bir hata yaptığımı anca BIOS Update'i bitip BIOS'a girdikten sonra fark ettim.
Update'ten önce BIOS Project Version 5.01 yazıyordu. Sizin yüklediğiniz sürüm ise 4.0 sürümüydü. Neyse olur canım belki bunda düzelir diye Advanced menüye girip NVMe Configuration kısmına baktım ki bir de ne göreyim, NVMe Config kısmı tamamiyle ortadan kaybolmuştu. Tam 3 saattir internetin altını üstüne getirdim ama hiçbir yerde Turbox H61C V5.0 sürümünü bulamadım. BU arada SSD de hala görünmemeye devam ediyor. BU konuda yardımcı olabileceğiniz bir kısım var mıdır?
Şimdiden teşekkürler.

Soracak olanlar için sistemim:
Motherboard: Turbox ZX-H61c/B75 V5
CPU: Intel i5 3470
GPU: ASUS STRIX GTX750 Ti OC 2 GB
RAM: Kingston 8+8 1600
500 GB HDD
Ve bütün bunlara neden açan: MLD M300 1TB NVMe M.2 SSD
Driverlar güncel, sormayın.

Bu arada konudan bağımsız ama Turbox H61C Anakartın üzerindeki M.2 slotta M.2 slot yazmıyor. SSD M. 1 yazıyor. Soruna bu da neden oluyor olabilir diye düşündüm. Ama hangi sitenin incelemesine girip baksam millet M.2 SSD kurup sorunsuz bir şekilde kullandıklarını ifade ediyorlar. Çok şaşkınım. Kullanma kılavuzunda bile M.2 Slot yazıyor. Hep derlerdi Turbox alma Çöp diye.
Çöpmüş.

Bir önceki sürümün görseli:
H61c Önceki sürüm kanıt.jpg

İyi günler. Turbox ZX-H61c/B75 V5.01 anakarta sahibim. Anakarta Windows 11 kurmak için MLD M300 1TB SSD satın aldım. SSD'yi M.2 slotuna takıp Windows 11 kurma işlemi yapmak için depolama menüsü geldiğinde ise SSD'yi bir türlü anakart görmedi. Çıkardım taktım driverını kurdum Aygıt Yöneticisi'nden baktım ama SSD ne BIOS'ta ne de halihazırda kurulu olan Windows 11'de görünmeyi redetti. Bende anakartın BIOS'unda sorun var herhalde diyerek araştırmaya koyuldum. İlk araştırmam "Turbox H61C anakart M.2 SSD görmüyor" diyeydi. Üzerine çok bir sonuç bulamadığım için ve BIOS'ta da NVMe Configuration kısmında da "No NVMe Device was detected" yazdığı için, BIOS'la ilgili bir problem olacağını düşündüm. Kapı kapı forum forum gezerken sizin bu konunuza denk geldim. Aha adamlar Update yüklemiş ne güzel diyerek rehberinizde her adımı eksiksiz bir şekilde yapıp Bisoumu updateledim.
Çok büyük bir hata yaptığımı anca BIOS Update'i bitip BIOS'a girdikten sonra fark ettim.
Update'ten önce BIOS Project Version 5.01 yazıyordu. Sizin yüklediğiniz sürüm ise 4.0 sürümüydü. Neyse olur canım belki bunda düzelir diye Advanced menüye girip NVMe Configuration kısmına baktım ki bir de ne göreyim, NVMe Config kısmı tamamiyle ortadan kaybolmuştu. Tam 3 saattir internetin altını üstüne getirdim ama hiçbir yerde Turbox H61C V5.0 sürümünü bulamadım. BU arada SSD de hala görünmemeye devam ediyor. BU konuda yardımcı olabileceğiniz bir kısım var mıdır?
Şimdiden teşekkürler.

500 GB HDD

Bu arada konudan bağımsız ama Turbox H61C Anakartın üzerindeki M.2 slotta M.2 slot yazmıyor. SSD M. 1 yazıyor. Soruna bu da neden oluyor olabilir diye düşündüm. Ama hangi sitenin incelemesine girip baksam millet M.2 SSD kurup sorunsuz bir şekilde kullandıklarını ifade ediyorlar. Çok şaşkınım. Kullanma kılavuzunda bile M.2 Slot yazıyor. Hep derlerdi Turbox alma Çöp diye.
Çöpmüş.

Eki Görüntüle 2093602
Merhaba anakartınız turbox b75 v5 sürümü m2 ssd girişi olan .bu konudaki bios dosyası turbox h61c m2 ssd girişi olmayan usb 2.0 anakart için. Bios dosyası sisteminizle uyumlu değil yanlış bios yüklemesi sonucu sisteminiz ssd’yi görmüyor eğer garantisi varsa atom bilişim ile irtibata geçip onarımı için gönderebilirsiniz turbox b75 modeli için bios dosyası maalesef bulunmuyor ama atom bilişim üzerinden almaya çalışacağım geçmiş olsun.

İyi günler. Turbox ZX-H61c/B75 v5.01 anakarta sahibim. Anakarta Windows 11 kurmak için MLD M300 1TB SSD satın aldım. SSD'yi M.2 slotuna takıp Windows 11 kurma işlemi yapmak için depolama menüsü geldiğinde ise SSD'yi bir türlü anakart görmedi. Çıkardım taktım driverını kurdum Aygıt Yöneticisi'nden baktım ama SSD ne BIOS'ta ne de halihazırda kurulu olan Windows 11'de görünmeyi redetti. Bende anakartın BIOS'unda sorun var herhalde diyerek araştırmaya koyuldum. İlk araştırmam "Turbox H61C anakart M.2 SSD görmüyor" diyeydi. Üzerine çok bir sonuç bulamadığım için ve BIOS'ta da NVMe Configuration kısmında da "no NVMe device was detected" yazdığı için, BIOS'la ilgili bir problem olacağını düşündüm. Kapı kapı forum forum gezerken sizin bu konunuza denk geldim. Aha adamlar Update yüklemiş ne güzel diyerek rehberinizde her adımı eksiksiz bir şekilde yapıp bisoumu updateledim.
Update'ten önce BIOS project version 5.01 yazıyordu. Sizin yüklediğiniz sürüm ise 4.0 sürü müydü? Neyse olur canım belki bunda düzelir diye Advanced menüye girip NVMe Configuration kısmına baktım ki bir de ne göreyim, NVMe Config kısmı tamamiyle ortadan kaybolmuştu. Tam 3 saattir internetin altını üstüne getirdim ama hiçbir yerde Turbox H61C v5.0 sürümünü bulamadım. Bu arada SSD de hala görünmemeye devam ediyor. Bu konuda yardımcı olabileceğiniz bir kısım var mıdır?
Şimdiden teşekkürler.

Motherboard: Turbox ZX-H61c/B75 V5.
CPU: Intel i5 3470.
GPU: ASUS STRIX GTX750 Ti OC 2 GB.
RAM: Kingston 8+8 1600.
500 GB HDD.
Ve bütün bunlara neden açan: MLD M300 1TB NVMe M.2 SSD.

Bu arada konudan bağımsız ama Turbox H61C anakartın üzerindeki M.2 slotta M.2 slot yazmıyor. SSD m. 1 yazıyor. Soruna bu da neden oluyor olabilir diye düşündüm. Ama hangi sitenin incelemesine girip baksam millet M.2 SSD kurup sorunsuz bir şekilde kullandıklarını ifade ediyorlar. Çok şaşkınım. Kullanma kılavuzunda bile M.2 slot yazıyor. Hep derlerdi Turbox alma çöp diye.
Çöpmüş.

Eki Görüntüle 2093602

Dostum merhaba, sistemimiz neredeyse tamami ile aynı. Senden ricam aldığın SSD'yi çalışıyor mu diye bir yere götürüp test ettirmen, onun dışında diğer hard disk- SSD'leri çıkarıp sadece yeni aldığını tak. Bir de öyle dene. Eğer okursa içinde bir Windows kurulu olmadığı için error verecektir. Tam hatırlamıyorum ama siyah bir ekranda beyaz error yazıları, enter bastıkça yeniden yazıyor. Sana ricam onu bir dene.

Dostum merhaba, sistemimiz neredeyse tamami ile aynı. Senden ricam aldığın SSD'yi çalışıyor mu diye bir yere götürüp test ettirmen, onun dışında diğer hard disk- SSD'leri çıkarıp sadece yeni aldığını tak. Bir de öyle dene. Eğer okursa içinde bir Windows kurulu olmadığı için error verecektir. Tam hatırlamıyorum ama siyah bir ekranda beyaz error yazıları, enter bastıkça yeniden yazıyor. Sana ricam onu bir dene.
SSD yi bir yere götürüp test edebilecek konumda değilim. Onun haricinde dediğiniz demediğiniz aklınıza gelebilecek her şeyi denedim. Ide ye almayı, uyumlu olmasa dahi vmd kurmayı, raid moda almayı, saymama gerek yok ama bir 10 kere çıkar tak yaptım, neredeyse internette olan tüm çözümleri denedim. Ne Biosta ne de Windowsta ne de Windows Format ekranında göxüküyor SSD. Başka bir sistemde deneyip çalışıp çalışmadığını görmem en mantıklısı ama başka bir sisteme erişimim şuan yok. Yine de teşekkür ederim.

Merhaba anakartınız turbox b75 v5 sürümü m2 ssd girişi olan .bu konudaki bios dosyası turbox h61c m2 ssd girişi olmayan usb 2.0 anakart için. Bios dosyası sisteminizle uyumlu değil yanlış bios yüklemesi sonucu sisteminiz ssd’yi görmüyor eğer garantisi varsa atom bilişim ile irtibata geçip onarımı için gönderebilirsiniz turbox b75 modeli için bios dosyası maalesef bulunmuyor ama atom bilişim üzerinden almaya çalışacağım geçmiş olsun.
Şimdiden teşekkür ederim. Bende Atom Bilişim WP telefon numarasına ve Email ine aynı konu hakkında mesaj attım. Ne geri dönüş var ne de mesaja bakma var. İyi günler.

Update'ten önce BIOS Project Version 5.01 yazıyordu. Sizin yüklediğiniz sürüm ise 4.0 sürü müydü? Neyse olur canım belki bunda düzelir diye Advanced menüye girip NVMe Configuration kısmına baktım ki bir de ne göreyim, NVMe Config kısmı tamamiyle ortadan kaybolmuştu. Tam 3 saattir internetin altını üstüne getirdim ama hiçbir yerde Turbox H61C V5.0 sürümünü bulamadım. BU arada SSD de hala görünmemeye devam ediyor. BU konuda yardımcı olabileceğiniz bir kısım var mıdır?
Şimdiden teşekkürler.

500 GB HDD

Çöpmüş.

Eki Görüntüle 2093602

Ne kadar umrunuzda olur bilmiyorum ama bugün SSD'yi farklı bir sistemde denedim ve o sistemin BIOS'u anında SSD'yi tanıyıp çalışır hale getirdi.
Benim Turbox Anakartın lanet leşliğinden ötürü görünmüyormuş aygıt. Hala görünmüyor.
Ve Atom Bilişim ne mailime ne de WhatsApp'tan mesajlarıma ne de telefon çağrılarıma cevap veriyor. V5 BIOS'u hiçbir yerde bulamıyorum.
En yakında batmaları dileği ile.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı