TurkNet neden ve nasıl hızlı?

onurryazgann

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. Bildiğim kadarıyla TurkNet, Türk Telekom altyapısını kullanarak bizlere hizmet veriyor. Tabii kendi altyapısı da var ancak çoğunluk Türk Telekom altyapısını kullanıyor. Türk Telekom'un internet hızlarını konuşmaya gerek bile yok, hepimiz pahalı ve yavaş olduğunu biliyoruz. Peki TurkNet'te ne farklı ki aynı kablolar ile daha fazla hız verebiliyor? Yani kablo somut bir şey. Elimizdeki kabloyu nasıl farklı kullanıyor da Türk Telekom'un yapamadığını yapıyor? Ucuzluk konusunu sormuyorum, sonuçta şubesi olmayan bir kuruluş; elektrik, su, çalışan, kira gibi masrafları yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yanlış yerde yanlış konuyu açtın, dolar burası birazdan.

Soruya gelecek olursak interneti iyi güzel ama evde 3 kişi bağlanınca yetmiyor.

Ucuzluk konusunu sormuyorum, sonuçta şubesi olmayan bir kuruluş; elektrik, su, çalışan, kira gibi masrafları yok.
Çalışan nasıl olmaz müşteri hizmetleri ne oluyor acaba?Ve bu müşteri hizmetlerinde çalışan insanlar sokakta mı?Çalışıyor acaba?

TürkNet'in TT altyapısından verdiği tüm hızı TT de rahatlıkla verir. Olay sadece fiyat. (TürkNet'in kendi altyapısında durumlar değişir, bazı yerlerde Gigabit hızlara erişebileceğiniz TürkNet altyapıları var.)

O kadar saçma ve boş bir yorum olmuş ki gerçekten anlam veremedim moderatörler nasıl izin verdi bu konuya. Aynı fiyata daha düşük hız veriyor derseniz anlarım da TT'nin hızının diğer firmalardan düşük olduğunu kim uydurdu acaba? Yani TT'de 50Mbps internet başka firmalardaki 30Mbps'e mi eşit sanıyorsunuz siz?

1. TurkNet ucuz değil, bir espirisi kalmadı. (AKN, 100Mbps, taahhüt, artık herkes veriyor)
2. ISS'ler arasında rekabet olması için devlet destekli ucuz internet paketleri sunuyor ve satıyorlar.
3. TurkNet, Millenicom, GIBIRNet, neetspeed vb. firmaların hepsi aynı hızı veriyor.
4. bulunduğun konumdaki VDSL kabloları 240Mbps'lere kadar çıkıyor, senin kabloların 150 destekliyorsa, maximum olan 100Mbps'yi alabiliyorsun.
Benim önceki evimdeki altyapı 185Mbps destekliyordu. Ama maksimum 100Mbps veriyorlar. (eskiden 88Mbps verebiliyorlardı)

Ben 2-3 hafta oldu turknet bağlatalı. Bulunduğum lokasyonda ttnet 35 mbps en fazla verebiliriz derken, turknet 50 mbps verebiliriz dedi ve verdi. Şu an evde değilim 48 mbps deger alıyorum.

Nasıl oluyor konusuna gelirsek bence, ttnetin müşteri memnuniyeti tarafında ya kimse çalışmıyor, ya da firma ekonomik anlamda o kadar rahat ki, yeni müşteriyi umursamıyor. Ben adamlara abonelik bağlatmadan önce diyorum ki "turknet sizin 35 dediğiniz yere 50 mbps verebiliyor". Bekliyorum ki "tamam bizde verelim aynı fiyata" desin, adam "VEREMEZ" diyip kestirip atıyor. Dikkate alınacağını bilsem hız değerimin ekran görüntüsünü alıp atarım da, uğraşmaya bile değmez.

Ben 2-3 hafta oldu turknet bağlatalı. Bulunduğum lokasyonda ttnet 35 mbps en fazla verebiliriz derken, turknet 50 mbps verebiliriz dedi ve verdi. Şu an evde değilim 48 mbps deger alıyorum.

Nasıl oluyor konusuna gelirsek bence, ttnetin müşteri memnuniyeti tarafında ya kimse çalışmıyor, ya da firma ekonomik anlamda o kadar rahat ki, yeni müşteriyi umursamıyor. Ben adamlara abonelik bağlatmadan önce diyorum ki "turknet sizin 35 dediğiniz yere 50 mbps verebiliyor". Bekliyorum ki "tamam bizde verelim aynı fiyata" desin, adam "VEREMEZ" diyip kestirip atıyor. Dikkate alınacağını bilsem hız değerimin ekran görüntüsünü alıp atarım da, uğraşmaya bile değmez.
Dediğiniz gibi. Hem bir bilgi karmaşası var, hem de çok büyük bir firma olduklarından mıdır nedir bir umursamamazlık durumu var. Bu da sanki Türknet şu kadar hızı verebilirken, neden Türk Telekom bu hızı veremiyor gibi bir algı yaratıyor.

T.Telekom'un hızı düşük değil diyenler var da bizim buradaki T.Telekom Müşteri Hizmetleri Yetkilisi maksimum hızın 29 mbps olduğunu söylemişti. T.Telekom'un bölge müdürüydü sanırım tam hatırlamıyorum yetkisini fakat bir müdürdü. 8mbps maksimum demişti. Eve gelen teknik destek 4 mbps maksimum dedi. Komşum milleni.com ile 35 mbps alıyor. Ve milleni.com 35 alacağını söylemişti. T.Telekom yavaş değilse bile dediğiniz gibi pahalıdır. Ama dikkat çekmek istediğim nokta bu tip sorgularda alabileceğim maksimum hızın çok düşük seviyelerde söylenmesine rağmen TurkNet ve benzeri kuruluşların bundan gayet yüksek hızları verebilmesi. A bu arada altyapı sorgulama sitesinde (T.Telekom'un sitesi) maksimum hızım 16 mbps olabilir yazıyordu. Yavaştan kastımı umarım anlatabilmişimdir.

Geri
Yukarı