Çözüldü TV'ye bağlanan kasada ses gelmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

NEO CMDNDR

Picopat
Selamlar üstatlar.
Kasamı uzun uğraşlar sonucu topladım ve kurduk.
Kuzen geldi hızlıca kurup gitti.
İnternet olmadığı için bazı driverları indirmemiş olabilir.
Mesela ses driverı var mı yok mu bilemiyorum.
Kendisine de ulaşamıyorum günlerdi cevap vermiyor. :/

Şimdi TV ekranında sağ alttaki ses simgesine sağ tıklayıp sorunları gider yazıyorum. Şu yazı çıkıyor:
Bu aygıtlardan hangisinin sorunlarını gidermek istiyorsunuz?

Aygıtlar şunlar:

Realtek Dijital Output - Realtek (R) Audio (Geçerli Varsayılan Cihaz)
-Digital Audio (HDMI) - 2 High Definition DeviceBu Aygıtın Konnektörü HDMI Konnektöründe
-Digital Audio (HDMI) - 2 High Definition DeviceBu Aygıtın Konnektörü HDMI Konnektöründe
-Hoparlör - Realtek(R) AudioBu Aygıtın Konnektörü bilgisayarın arka tarafında.

Yazanlar bunlar arkadaşlar.
Ben de doğal olarak HDMI yazan cümlelere tıklayıp alttaki "ilerle" sekmesine basıyorum.
Fakat şu çıkıyor:
"hoparlör, kulaklık veya kulaklık aygıtı bağla."

İlk cümleye, yani "Realtek Dijital Output - Realtek (R) Audio (Geçerli Varsayılan Cihaz)" a tıklayıp ilerle diyorum. Yine ses yok.

Acaba sorunun çözümü nedir?
Yoksa TV den zaten ses gelmez mi?

- Hoparlör mü almam lazım?

- Yoksa bir ayarı var da ben mi bilmiyorum?

İnternetten aaştırdığımda,
"Kişiselleştirme Ayarlarına" girip "Temalar" kısmından ayarları var deniyor.
Ama bende "Windows 10"nun 1 aylık deneme sürümü olduğu için açılmıyor.
Anahtar satın almaya yönlendiriyor. :/

Yani acaba çözüm;
Önce Windows 10 Anahtarı satın alacam şu 20 - 30 TL'liklerden.
Anahtar sorununu çözecem.
Ondan sonra kişiselleştirme ayarları ve temalardan ses ayarlarını düzeltip
ondan sonra mı kasa ve tv den ses gelmeme problmini çözecem?

Yoksa tek çözüm direk hoparlör ya da kablosuz bir kulaklık alıp takmak mı?

Son düzenleme:
Çözüm
Televizyona bağladığın zaman(sistemin Windows 10 ise) sağ altta hoparlör simgesi var ona bas yukarı doğru ok işareti çıkar ona da bas sonra Realtek High Definition Audio'yu seç.
HDMI ile ses iletiminde Realtek ses kartının hiçbir ilgisi yok, bu şekilde ses iletilemez. Hoparlör/kulaklık bağlanması gerekir.

Bu sürücüyü kurup ses seçeneklerinden NVIDIA olanı seçin.
HDMI ile ses iletirken Realtek ile işiniz yok. Ekran kartınızın sürücüsünü eksiksiz kurun ve tekrar deneyin.
Peki bu resimdekilerden hangisi? En üstteki mi? En alttaki mi? Benim sistem 64bit olması lazım.

Dosya Ekleri

• TECNOPAT SORU GİGABYTE SES DRİVE.jpg
    TECNOPAT SORU GİGABYTE SES DRİVE.jpg
    100,8 KB · Görüntüleme: 70
En üsttekini kuracaksın. Ekran kartı modelin nedir? Bilgisayarın tüm sürücülerini kurman daha iyi olur aynı zamanda. En son ekran kartı sürücünü kur ve sistemi yeniden başlat. Diğerlerinde istiyor mu bilmiyorum ama ekran kartı sürücünü kurduktan sonra yeniden başlatman gerekecek.
Al sana sürücü linklerini atayım. Ekran kartı modelini söylediğinde onu da atarım.

Peki bu resimdekilerden hangisi? En üstteki mi? En alttaki mi? Benim sistem 64bit olması lazım.
Anakart üreticisinin sitesinde sadece dahili grafik birimi sürücüsü bulunur. Harici bir ekran kartı kullanıyorsanız, kendi sitesinden işletim sisteminize uyumlu olanı indirmelisiniz.

Konuyla alakasız olan sürücülerden de chipset, ağ ve SATA sürücülerini kurmanız yeterli.

En üsttekini kuracaksın. Ekran kartı modelin nedir? Bilgisayarın tüm sürücülerini kurman daha iyi olur aynı zamanda. En son ekran kartı sürücünü kur ve sistemi yeniden başlat. Diğerlerinde istiyor mu bilmiyorum ama ekran kartı sürücünü kurduktan sonra yeniden başlatman gerekecek.
Al sana sürücü linklerini atayım. Ekran kartı modelini söylediğinde onu da atarım.

Ekran Kartım: GIGABYTE 4GB GTX1650 SUPER GV-N165SOC-4GD GDDR6 128bit HDMI DP PCIe 16X v3.0

Ekran kartı sürücüsü ne için? Sahi videolar, filmler, diziler nomalden daha kötü kalitede kare kare oynatıyor. kasaya bağlayıp açtığımda. Onun için mi gerekli?

Son düzenleme:
http://Çok teşekkürler Berk kardeşi...lerde site açarsam sana yaptıracam sitemi. :D

Hocam şimdi bunların üçünü de indirip kurmam mı gerekiyor ses için? Yoksa sadece en üstekini mi?

Son düzenleme:
http://Çok teşekkürler Berk kardeşi...lerde site açarsam sana yaptıracam sitemi. :D

Hocam şimdi bunların üçünü de indirip kurmam mı gerekiyor ses için? Yoksa sadece en üstekini mi?
Ses için ekran kartı sürücünü kurman yetecektir. Diğerleri kurmanı tavsiye ettiğim sürücüler.

Yanlış bilgi
Televizyona bağladığın zaman(sistemin Windows 10 ise) sağ altta hoparlör simgesi var ona bas yukarı doğru ok işareti çıkar ona da bas sonra Realtek High Definition Audio'yu seç.

HDMI ile ses iletiminde Realtek ses kartının hiçbir ilgisi yok, bu şekilde ses iletilemez. Hoparlör/kulaklık bağlanması gerekir.

Bu sürücüyü kurup ses seçeneklerinden NVIDIA olanı seçin.

Çözüm

Geri
Yukarı