Ubuntu'da Huawei Matebook D16 sesi çalışmıyor

aler0s

Hectopat
Selam arkadaşlar, uzun zamandır Linux kullanmak istiyordum fakat bilgisayarımın ses kartı yüzünden hoparlör ve mikrofon asla çalışmıyordu sanırım Linux'ta ses kartımın driveri yokmuş. Şöyle bir çözüm bulmuş bir arkadaş linki ektedir, fakat arkadaşın yaptıklarını denedim işe yaramadı, belki de ben karıştırdım çok yeniyim Linux'ta hiçbir şey bilmiyorum diyebilirim. Attığım linkteki çözümü bana sırasıyla ne yapmam gerekeceğini anlatabilir misiniz acaba? Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.

Bilgisayarım Huawei Matebook D16 AMD Ryzen 4600H modeli.

Son düzenleyen: Moderatör:
Linux 5.19 kerneli derlemeyi deneyebilirsiniz, ya da Fedora dağıtımını kullanmayı deneyebilirsiniz.

Linux'ta sürücüler çekirdeğe gömülüdür. Yani (Nvidia ve bazı wifi/bluetooth sürücüleri hariç) sürücü kurmanız gerekmez. Ancak Ubuntu 5.15 çekirdeği ile geliyor. Bu çekirdek Fedora'da kullanılan a göre biraz daha eski ve sürücülerin bu versiyonda bulunmuyor olabilir. Ya biraz uğraşıp Ubuntu çekirdeğini yükselteceksin (önermem) yada Fedora gibi daha güncel bir dağıtım kuracaksın.

Teşekkür ederim Fedora'yı deneyeceğim.

Hocam merhaba bende Huawei Matebook D15 kullanıyorum, daha önce birçok kez Linux Mint kurdum fakat ne denediysem bende ses sorununu çözemedim, siz Fedora'dan olumlu bir sonuç aldınız mı veya farklı bir Linux dağıtımından?

Hocam merhaba bende Huawei Matebook D15 kullanıyorum, daha önce birçok kez Linux Mint kurdum fakat ne denediysem bende ses sorununu çözemedim, siz Fedora'dan olumlu bir sonuç aldınız mı veya farklı bir Linux dağıtımından?

Linux Mint default olarak Pulse ile geliyor, Pulse'den ben de ses alamıyordum.
Pipewire ile alabiliyorum, Fedora default olarak pipewire ile geliyor o yüzden Fedora denemenizi öneririm.
Ayrıca Linux Mint de Ubuntu gibi eski çekirdek sürümlerini kullanıyor, o yüzden olmuş da olabilir.

Linux Mint default olarak Pulse ile geliyor, Pulse'den ben de ses alamıyordum.
Pipewire ile alabiliyorum, Fedora default olarak pipewire ile geliyor o yüzden Fedora denemenizi öneririm.
Ayrıca Linux Mint de Ubuntu gibi eski çekirdek sürümlerini kullanıyor, o yüzden olmuş da olabilir.

Teşekkürler, hocam ben Linux Mint veya Ubuntu kullanmayı düşünüyorum, bu ikisinde Pipewire'da bir sıkıntı yaşar mıyım? Bir öneriniz var mı?

Teşekkürler, hocam ben Linux Mint veya Ubuntu kullanmayı düşünüyorum, bu ikisinde Pipewire'da bir sıkıntı yaşar mıyım? Bir öneriniz var mı?

1- Ubuntu kullanmanızı önermem, Ubuntu zorla snap dayatıyor (yavaş bir paket yöneticisi, yani uygulamaların yavaşlar), onun yerine Mint kullanabilirsiniz ille de Ubuntu tabanlı bir şey istiyorsanız.
2- Mint sanırsam en son pipewire geçti ama emin değilim.
Ayrıca sanırsam sorun sadece pipewire değil, Linux çekirdek sürümü.
Arkadaşın da yukarıda dediği gibi, son sürüm çekirdek derleyeceksin ya da işte son sürüm çekirdek kullanan bir dağıtım kullanmanız lazım.
O yüzden Fedora önerimdir, workstation defaultta GNOME masaüstüyle geliyor (Google'da fotoları var) eğer farklı masaüstü iserseniz Google'da Fedora spins diye aratın, domaini fedoraproject olan siteye girin ve bunlar official isolardır oradan masaüstü seçip de indirebilirsinz.

Geri
Yukarı