Huawei D15 Matebook ses sorunu

yildoo

Kilopat
Daha fazla  
Huawei D15 11th gen Intel Core i3-1115G4 @ 3.00GHz × 4 notebook modeli için Ubuntu kurdum. Amacım sizlerin yönlendirmesiyle denemeler yaparak ses sorununu çözmek. Eski çözümleri denedim uğraştım olmuyor. Reddit'te verilen yöntemleri denedim olumlu sonuç alamadım. Forumda bilgili değerli hocalarımın yönlendirmesini bekliyorum.
Lspci -knn | grep Audio -A3

Kod:
00:1f.3 Multimedia audio controller [0401]: Intel Corporation Tiger Lake-LP Smart Sound Technology Audio Controller [8086:a0c8] (rev 20)
Subsystem: QUANTA Computer INc Tiger Lake-LP Smart Sound Technology Audio Controller [152d:127d]
Kernel driver in use: Sof-Audio-PCI-intel-tgl
Kernel modules: snd_hda_intel, snd_sof_pci_intel_tgl
00:1F. 4 SMBus [0c05]: Intel Corporation Tiger Lake-LP SMBus Controller [8086: A0A3] (rev 20)

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü - 2023-08-22 11-05-19.png
    Ekran Görüntüsü - 2023-08-22 11-05-19.png
    48 KB · Görüntüleme: 36
Son düzenleyen: Moderatör:
O cihaza yakın olarak Ryzen'u modelini kullanıyorum ama böyle bir sorun yaşamadım.

Genel bir çıktı olması açısından hw-probe alıp link paylaşabilir misiniz?

Kod:
sudo -E hw-probe -all -upload

Hocam sanırım bu kod fakat çalıştırınca; sudo: Hw-probe: Komut bulunamadı sonucu geliyor.

Ayrıca Reddit Ubuntu sayfasında denemelerim Reddit

Kernel modules: snd_hda_intel, snd_sof_pci_intel_tgl

Şu komutları çalıştırıp, sistemi yeniden başlatmayı denersin.

Kod:
sudo touch /etc/modprobe.d/inteldsp.conf

echo 'options snd_intel_dspcfg dsp_driver=1' | sudo tee /etc/modprobe.d/inteldsp.conf

Bu şekilde SOF sürücüsü yerine snd_hda_intel sürücüsü etkinleşecek. Not: Bu sürücü ile dijital mikrofon desteği olmayacak.

Kod:

echo 'options snd_intel_dspcfg dsp_driver=1' | sudo tee /etc/modprobe.d/inteldsp.conf

Bu şekilde sof sürücüsü yerine snd_hda_intel sürücüsü etkinleşecek. Not: Bu sürücü ile dijital mikrofon desteği olmayacak.

Hocam ümidimi kesmiştim. Tekrar yükleyip Ubuntu'yu deneyeceğim.

Kod:

Bu şekilde sof sürücüsü yerine snd_hda_intel sürücüsü etkinleşecek. Not: Bu sürücü ile dijital mikrofon desteği olmayacak.

Hocam olmadı maalesef.

@Nizel G @OzgunP @fatihkurt @ViolinTR uzun aradan sonra selam :) Huawei D15 (2022 model) no sound (solved) - MX Linux Forum MX Linux formunda çözüm buldum ama anlamadım. Bunu anlatacak varsa denemek isterim. Belki çözüm olabilir.

Hocam olmadı maalesef.

@Nizel G @OzgunP @fatihkurt @ViolinTR uzun aradan sonra selam :) Huawei D15 (2022 model) no sound (solved) - MX Linux Forum MX Linux formunda çözüm buldum ama anlamadım. Bunu anlatacak varsa denemek isterim. Belki çözüm olabilir. Fix pipewire support with ES8336 (#2154) · Issues · PipeWire / pipewire · GitLab

Hocam olmadı maalesef.

@Nizel G @OzgunP @fatihkurt @ViolinTR uzun aradan sonra selam :) Huawei D15 (2022 model) no sound (solved) - MX Linux Forum MX Linux formunda çözüm buldum ama anlamadım. Bunu anlatacak varsa denemek isterim. Belki çözüm olabilir.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı