Üniversite okumayıp vinç operatörü olmak

Caner_1298

Centipat
Daha fazla  
Şu an aklımda çok deli fikirler var bilgisayar mühendisliği düşünüyordum ama girersem öyle çok iyi bir üniversiteye giremeyeceğim. Acaba askere gidip sonra vinç operatörlüğümü yapsam diyorum çalışma saatleri maaşları vs nasıl maaşlarının iyi olduğunu duymuştum olmak kolay mı sizce? Uzun vadede sıkıntı olur diyorlar sonra da ticarete atılırım diyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
İyi bir üniversite okunmayacak hayata hızlı karışıp üniversite ortamına çok ihtiyacım yok deniyorsa okunabilir. Lise 5 gibi yaşamak yerine işe girmek mantıklı olabilir.

Bilgisayar mühendisliği falan gerçekten bu işi istemeden, üniversite okuyup işe gireyim şeklinde, çekilecek bir iş değil. Yani vinç operatörü olup oradan ticarete girmek mühendisliğe çok uzak bir şey. Böyle bir yol istiyorsan planını kur düşün yap bence. Ha işin maaşı, geleceği vs. hakkında bir bilgim yok.

Teknikerlik bölümlerine bakabilirsin. Bilgisayar mühendisliği ben de istiyordum. Sonra yapay zeka korkusuyla işsiz kalma korkusu oluştu. Yapay zekanın emekleme dönemleri buysa koşma zamanlarını hayal edemiyorum. Teknikerlerin hiçbir zaman kolay kolay işsiz kalacağını sanmıyorum.

Teknikerlik bölümlerine bakabilirsin. Bilgisayar mühendisliği ben de istiyordum. Sonra yapay zeka korkusuyla işsiz kalma korkusu oluştu. Yapay zekanın emekleme dönemleri buysa koşma zamanlarını hayal edemiyorum. Teknikerlerin hiçbir zaman kolay kolay işsiz kalacağını sanmıyorum.

Yapay zeka çok iyi bir şekilde bile derlese kodları, yeni bir şey üretemediği için her zaman mühendise muhtaç. Otomasyon ve algoritma nasıl çalışır öğrenince anlarsın. Bir mühendisin çok iyi bir aracı olmaktan öteye gidebilecek bir sistem değil yapay zeka.

Yapay zeka çok iyi bir şekilde bile derlese kodları, yeni bir şey üretemediği için her zaman mühendise muhtaç. Otomasyon ve algoritma nasıl çalışır öğrenince anlarsın. Bir mühendisin çok iyi bir aracı olmaktan öteye gidebilecek bir sistem değil yapay zeka.
Şu an yapay zeka hala çok ilkel ve çok hızlı gelişmeye devam ediyor. İleride 200 tane mühendisin yapacağı işi 5 tane yapay zeka destekli bilgisayar mühendisi yapacak. İleriyi öngörmek çok zor.

Şu an yapay zeka hala çok ilkel ve çok hızlı gelişmeye devam ediyor. İleride 200 tane mühendisin yapacağı işi 5 tane yapay zeka destekli bilgisayar mühendisi yapacak. İleriyi öngörmek çok zor.

Böyle bir şeyin olması çok muhtemel değil, mühendislik ve proje yönetimi bu şekilde işlemiyor. Dediğin sürekli tekrara giren, yenilik üretilmeyen meslekler için muhtemel, ancak mühendislik alanında her bir mühendis ekibi projenin bir bölümünden sorumludur, bunun projeye bütün entegrasyonu bambaşka bir süreç. Olay sadece kod yazmaktan ibaret olup bir anda kazanca dönüşse dediğin gibi olurdu ancak asıl olay projenin yönetimi, mühendislik yeni bir ürün üretimi kısmında önemli, kodu çoğu mühendis zaten internet kullanarak araştırıyordu, yapay zeka işlemi hızlandırdı sadece. Yapay zeka yeni bir ürün üretemiyor, çok iyi bir şekilde yeni bilgiler öğrenip derleyebiliyor sadece. Bu da kodu nasıl kullanacağını bilmeyen birisinin hiçbir işine yaramaz, bu kısımda her daim mühendislere ihtiyaç duyulacak. 200 kişinin yaptığı işi 5 kişinin yapması gelecekte de olabilecek bir durum değil, belki başlangıç seviyesindeki basit işleri yapanlar etkilenebilir, gerisi için yapay zeka geliştikçe mühendisin daha işlevsel, daha gelişmiş bir aracı olarak kalacak.

Yeni konular

Geri
Yukarı