Çözüldü Üniversite okurken tekrar YKS'ye girilebilir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

TBTURK

Hectopat
Yer
Konya
Dostlar selam, geçen yıl üniversite sınavına girdim ve tercih yaptım fakat bölümü hiç kafam sarmadığı için değiştirmek istiyorum. Birinci yılım bitti şu an üniversitede. Üniversiteyi okurken okulu dondurmadan ya da kaydımı sildirmeden tekrar YKS'ye girebilir miyim? Bazı özel sebeplerden ötürü okulu donduramam ya da kaydımı sildiremem. Okumaya devam ederken yeniden sınava girip tercih yapmam lazım.

Çözüm
@delikarga kaynak gösterin. Okul puanı nasıl alamıyor? Arkadaş 2021 sınavına girip tercih yapmış, kazanmış. 2022 sınavında OBP puanı yarıya düşecekti. Sınav da yapıldı, 2023 sınavında OBP yarıya düşmez. Bir seneliğe mahsus geçerli bu. Onun dışında parasını ödediğin sürece istediğin kadar YKS sınavına girebilirsin. Ayrıca önceki seneki TYT puanını kullanma olayı kaldırıldı, 2023 sınavından itibaren kullanılamayacak.
@delikarga tamam da okul puanının yarısını alabilir bir seneliğe mahsus. Onun sebebi de tercih yaptığı halde tekrardan sınava girmesi, sonraki sınavda tam OBP alır.

O zaman şu an tam OBP alabiliyorum 2023 sınavına girdim ve istediğim gibi olmadığı için tercih yapmadım. 2024 sınavına girdiğimde OBP yarıya düşer mi yoksa tam mı olur yine?

@TBTURK eğer tercih yapıp yerleşirsen 2024 sınavında da OBP yarıya düşer. Tercih yapıp kazanamazsan sorun oluşturmaz.

Bir şey daha soracağım, 2023 sınavında istediğim yeri kazandım diyelim şu anda okuduğum okuldan kaydımı sildirmem gerekiyor mu? Yoksa yeni tercihi yapınca otomatik yeni tercihim mi geçerli olacak?

Bir şey daha soracağım, 2023 sınavında istediğim yeri kazandım diyelim şu anda okuduğum okuldan kaydımı sildirmem gerekiyor mu? Yoksa yeni tercihi yapınca otomatik yeni tercihim mi geçerli olacak?
Bunu ben de merak ediyorum, cevabını da bulabilmiş değilim. Tek yazan, aynı anda iki tane 4 yıllık bölüm okunamayacağı.

Alıntıladığınız mesajımdaki sorunun cevabını bende hâlâ bulamadım.
Bu nasıl iştir, anlamadım gitti. Üniversite okurken sınava girip tercih yapanlar mağdur olmasa en azından.

Devlet kanalında hiçbir yazı yok bununla ilgili.

Kızlarsoruyor'da birisi, kayıtlar başlamadan önce kaydını sildirip yeni okula kayıt yaptırman yeterli, gibisinden bir şey yazmış. Umarım doğrudur.

Yeni konular

Geri
Yukarı