Uzun sap bağlamaya kapo takarsak kısa sap olur mu?

SmaçörErkek

Picopat
Daha fazla  
Meslek
Profesyonel Voleybolcu
5 dakikalık hevesle 6 ay önce 5 bin TL'ye bir bağlama almıştım. Hiç kullanmadım dün elime aldım biraz çalasım geldi buna kapo takarsam kısa sap olarak çalabilir miyim doğrudan normal kısa sap gibi olur mu?

Bilen hiç kimse yok mu ya.

Son düzenleme:
Uzun sap bağlamaya kapo takmak, bağlamanın sap uzunluğunu fiziksel olarak kısaltmaz, ancak çalım açısından kısa sap bağlama gibi kullanılmasını sağlar. Kapo, bağlamanın perdeleri üzerinde bir noktaya takılarak tüm telleri aynı anda baskı altında tutar. Bu sayede, kaponun takıldığı yerden itibaren yeni bir başlangıç noktası oluşturulur ve çalan kişi, kısa sap bağlamadaki gibi daha kısa aralıklarla perdeleri kullanabilir.

Özetle, kapo kullanımı şu avantajları sağlar:

1. Farklı Tonlarda Çalma: Kapoyu kullanarak farklı tonlarda çalmak mümkündür. Bu, şarkı söyleyen kişiye uyum sağlamak için yararlıdır.
  2. Kolaylık: Özellikle bazı akorları ve pozisyonları daha kolay çalmanıza olanak tanır.
  3. Transpozisyon: Bir parçayı daha yüksek bir tonda çalmak istiyorsanız, kapoyu kullanarak bunu yapabilirsiniz.
Ancak unutulmamalıdır ki, kapo bağlamanın fiziksel özelliklerini değiştirmez. Sadece çalım tekniği ve kullanım açısından kısa sap gibi davranmasını sağlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı