Elektronik Vatan Bilgisayar geceye özel seçili ürünlerde %10 indirim

@NoxeGod dostum her sorunu kartta aramıyorum, birçok sebebi olabileceğini biliyorum. AMD ile çok sorun yaşadım, sen de ''tonlarca'' sorun yaşadığını ve çözdüğünü söylüyorsun. AMD'nin çok sorun çıkarttığını sen de biliyorsun yani. Her insan alıp sorunla uğraşmak zorunda değil, insanlar stabil bir deneyim istiyor. NVIDIA ekran kartı konusunda AMD'ye göre çok daha başarılı.

Zaten ''sayısal verilerin hiçbir önemi yok'' lafından sonra sana laf anlatmaya çalışıp kendimi yormayacağım. AFMF deyip durma boşuna, piyasaya hükmeden de yön veren de NVIDIA.

Siz sadece NVIDIA fanısınız.
O zaman niye AMD kullanıyorum? Burada bir çelişki yok mu? Gerçekten zırvalıyorsun ya, söylediğin şeyler öyle anlamsız ki...

Ben diyorum ki, 35K bütçede AMD almam. Sebebi de bunlar bunlar, sen diyorsun ki NVIDIA fanısın. İyi geceler dilerim, gecen güzel geçsin. Bir tavsiye, asla bir şirketin başına falan geçme, 1 saate batırırsın ''sayısal verilerin önemi yok yeağğğğğğğğğ'' diyerek.

Gümledim. Saf kas gücünden bahsetmiyoruz burada. NVIDIA'dan gerideymişmiş... AMD AFMF teknolojisi yanlış hatırlamıyorsam neredeyse çoğu oyunda açılıyor. Ayrıca 6000 serisine AFMF sağladığı gibi gelecek teknolojileri alternatif öğrenim yollarıyla (derin öğrenme vs.) İle 7000 serisinede sağlayacaktır. NVIDIA'nın AMD'yi örnek alması gerekiyor. Saç kas gücünde üstün olabilir, problem yok. Fakat AMD'nin son yaptığı atılımlımlar ile NVIDIA'nın ilerisine bile geçmiştir. Şu an NVIDIA AI sayesinde şirket değerini Apple hissesinin üzerinede çıkartmış olabilir... NVIDIA daha önceki serilerine bile destek sağlamaz iken ben niye gidip 4000 serisi bir kart tercih edeyim ki? AMD CPU alanında yaptığı geriye dönük olma politikası sayesinde benim ve benim gibi birçok kullanıcıya güvenini verdi. GPU alanındada bununla gövde gösterisi yaparak NVIDIA'nın kazıklama politikasını geride bırakıp gövde gösterisinde NVIDIA'ya üstünlük kurdu benim gözümde.
Dostum yanlış anlama da bence CPU-GPU konusunda fazla derinlemesine analiz yapma inan çok komik bir yorum olmuş.

Uzun yıllardır AMD kullanıyorum şuan ki kartım da RX6800 ama gerçekleri konuşmak gerek, Nvidia yıllardır her alanda AMD nin içinden geçen bir firma gerek saf güç olsun, gerek teknoloji olsun ciddi anlamda fersah fersah önde öncelikle bunu kabul etmek gerek.

AMD nin sunduğu bir çok teknoloji adam akıllı stabil çalışmıyor bile. RSR, gecikme önleme, radeon boost, chill, image sharpening yıllardır olan teknolojiler hangisi stabil çalışıyor? deneyip test ettin mi hiç? ben bizzat test ettim hiç birinin faydası olmadığı gibi açtığın zaman sistemi çökertip stabiliteyi bozduğu bile oluyor ama yersen bin tane özellik var.

AMD software üzerinden minik bir undervolt yapıyorum sistem %100 stabil ne oyunlarda ne benchmark da sorun yok ama ne hikmetse 1-2 gün sonra sistem açılmıyor undervolt yüzünden siyah ekrana düşüyor :D yıllardır kullandığım kart ufak bir undervolt sonucu ki bu undervolt da stabil değerler hani stabil olmasa saatlerce oyun oynatmaz ama gel gelelim sistem kafayı yiyor. Çok daha uçuk kaçık undervolt işlemlerini RTX3070 ve 3080 gibi kartlara üstelik afterburner üzerinden yaptığım halde sistem hiç bir zaman siyah ekrana düşüp açılmamazlık yapmadı en kötü yüke girdiği gibi oyundan attı bu kadar.

Velhasıl özetin özeti bütçe ve F/P çok önemli olsa de benzer fiyatlarda Nvidia her zaman öncelikli tercih sebebidir. Bugün Türkiye de 7900XTX ve RTX4080 aynı fiyata satılsın bir allahın kulu 7900XTX in yüzüne bakmaz ama arada 6-7K fiyat farkı olunca illa ki AMD de tercih edilebiliyor.

Edit: yaşım 33, burada ki 18-20 li yaşlardaki arkadaşların yaşının 2-3 katından fazla AMD-Nvidia kart geçti elime, yıllardır hepsini tecrübe ettim halen de etmeye devam ediyorum. İlk kartım FX5500 dü al-sat yapmaya da HD5850 ve GTX460 gibi kartlar piyasadayken başladım yani anlayacağınız piyasada AMD bile yoktu ATI vardı, lütfen bana kart vs. anlatmaya kalkmayın beyler :)

Son düzenleme:
@NoxeGod dostum her sorunu kartta aramıyorum, birçok sebebi olabileceğini biliyorum. AMD ile çok sorun yaşadım, sen de "tonlarca" sorun yaşadığını ve çözdüğünü söylüyorsun. AMD'nin çok sorun çıkarttığını sen de biliyorsun yani. Her insan alıp sorunla uğraşmak zorunda değil, insanlar stabil bir deneyim istiyor. NVIDIA ekran kartı konusunda AMD'ye göre çok daha başarılı.

Zaten "sayısal verilerin hiçbir önemi yok" lafından sonra sana laf anlatmaya çalışıp kendimi yormayacağım. AFMF deyip durma boşuna, piyasaya hükmeden de yön veren de NVIDIA.

O zaman niye AMD kullanıyorum? Burada bir çelişki yok mu? Gerçekten zırvalıyorsun ya, söylediğin şeyler öyle anlamsız ki...

Ben diyorum ki, 35k bütçede AMD almam. Sebebi de bunlar bunlar, sen diyorsun ki NVIDIA fanısın. İyi geceler dilerim, gecen güzel geçsin. Bir tavsiye, asla bir şirketin başına falan geçme, 1 saate batırırsın "sayısal verilerin önemi yok yeağğğğğğğğğ" diyerek.

Sayısal verilerin ekran kartı piyasasında Türkiye'de bir önemi yoktur. Global için elbetteki önemlidir. Hala daha benim dahili ekran kartı için dediğim sözleri ekran kartı ile ilişkilendiriyorsun. Tonkarca sebebi olabilicrğini biliyorzan RX 6600'ün sebeplerşne niye FPS düşmesi yazdın paşam? AFMF diyeceğim çünkü NVIDIA'nın sırf 4000 serisinin satılması için AI destekli olduğunu söylediği teknolojiyi AMD'ninden öğrenme teknolojisi ile yapıp bize sunduğu fırsatlar ve geriye dönüklülüğü sebebiile AMD'yi tercih ederim. Sayısal verikerden bahsedşyorsun fakat NVIDIA yıllardır tekellik yapıyor piyasada. Bu yüzden NVIDIA daha çok kullanılıyor.

Dostum yanlış anlama da bence CPU-GPU konusunda fazla derinlemesine analiz yapma inan çok komik bir yorum olmuş.

Uzun yıllardır AMD kullanıyorum şu anki kartım da RX6800 ama gerçekleri konuşmak gerek, NVIDIA yıllardır her alanda AMD'nin içinden geçen bir firma gerek saf güç olsun, gerek teknoloji olsun ciddi anlamda fersah fersah önde öncelikle bunu kabul etmek gerek.

AMD'nin sunduğu birçok teknoloji adamakıllı stabil çalışmıyor bile. RSR, gecikme önleme, Radeon Boost, chill, image sharpening yıllardır olan teknolojiler hangisi stabil çalışıyor? Deneyip test ettin mi hiç? Ben bizzat test ettim hiçbirinin faydası olmadığı gibi açtığın zaman sistemi çökertip stabiliteyi bozduğu bile oluyor ama yersen bin tane özellik var.

AMD Software üzerinden minik bir undervolt yapıyorum sistem %100 stabil ne oyunlarda ne benchmark da sorun yok ama ne hikmetse 1-2 gün sonra sistem açılmıyor undervolt yüzünden siyah ekrana düşüyor :D yıllardır kullandığım kart ufak bir undervolt sonucu ki bu undervolt da stabil değerler hani stabil olmasa saatlerce oyun oynatmaz ama gel gelelim sistem kafayı yiyor. Çok daha uçuk kaçık undervolt işlemlerini RTX3070 ve 3080 gibi kartlara üstelik Afterburner üzerinden yaptığım halde sistem hiçbir zaman siyah ekrana düşüp açılmamazlık yapmadı en kötü yüke girdiği gibi oyundan attı bu kadar.

Velhasıl özetin özeti bütçe ve F/P çok önemli olsa de benzer fiyatlarda NVIDIA her zaman öncelikli tercih sebebidir. Bugün Türkiye de 7900XTX ve RTX4080 aynı fiyata satılsın bir Allah'ın kulu 7900XTX'in yüzüne bakmaz ama arada 6-7k fiyat farkı olunca illaki AMD de tercih edilebiliyor.

İlk öcne bahsettiğin teknolojiler gayet de stabil çalışıyor hepsi kullandım. Saydığın teknolojileirn çoğunun işlevini bildiğinden şüpheliyim fakat altını çizmeliyim ki NVIDIA'da stabil çalışan şeyler değil. "içinden geçiyor" diyerek kendini küçük düşürüyorsun. NVIDIA Reflex konusunda elbetteki AMD'den üstün fakat diğer teknolojiler NVIDIA'da olmayan teknolojiler zaten (sharpening teknlojisinden falan bahsetmiyorum. Burada bahsettiğim şey chill ve Boost teknolojileri... Ayrıca zaten AMD programından undervolt yapanın aklını sorgularım.). Boost, sharpening ve chill teknolojilerininde hepsi görevini yerine getiriyor. RSR konusu biraz tartışılabilir. FSR 1 algoritması ile çalıştığı için çok yorum yapmayacağım çünkğ iyi bir teknoloji değil. Ayrıca ben chill modunu açıkta kulöanmıyorum o pinti işidir ve evet yeni teknolojiler bunlar, drop sorunu yaratabilirler. Boost da kullanmıyorum bununda sebebi mouse döndürürken çözünürlüğü düşürüp benim hem seyir zevkimi bozması hem de karıncalanma gibi bir his oluşturması. Fakat NVIDIA tarafına bakınxa reflex dışında bir çalıçma görmedim. NVIDIA Reflex ve DLSS dışında pek başarılı olamamış gibi, ha bir de saf kas gücü bakımından.

Son düzenleme:
İlk öcne bahsettiğin teknolojiler gayet de stabil çalışıyor hepsi kullandım. Saydığın teknolojileirn çoğunun işlevini bildiğinden şüpheliyim fakat altını çizmeliyim ki NVIDIA'da stabil çalışan şeyler değil. "içinden geçiyor" diyerek kendini küçük düşürüyorsun. NVIDIA Reflex konusunda elbetteki AMD'den üstün fakat diğer teknolojiler NVIDIA'da olmayan teknolojiler zaten (sharpening teknlojisinden falan bahsetmiyorum. Burada bahsettiğim şey chill ve Boost teknolojileri... Ayrıca zaten AMD programından undervolt yapanın aklını sorgularım.). Boost, sharpening ve chill teknolojilerininde hepsi görevini yerine getiriyor. RSR konusu biraz tartışılabilir. FSR 1 algoritması ile çalıştığı için çok yorum yapmayacağım çünkğ iyi bir teknoloji değil. Ayrıca ben chill modunu açıkta kulöanmıyorum o pinti işidir ve evet yeni teknolojiler bunlar, drop sorunu yaratabilirler. Boost da kullanmıyorum bununda sebebi mouse döndürürken çözünürlüğü düşürüp benim hem seyir zevkimi bozması hem de karıncalanma gibi bir his oluşturması. Fakat NVIDIA tarafına bakınxa reflex dışında bir çalıçma görmedim. NVIDIA Reflex ve DLSS dışında pek başarılı olamamış gibi, ha bir de saf kas gücü bakımından.
Dostum sen ne anlatıyorsun? neyin yenisi? harbi şu forumda son bir kaç yılını 1-2 donanım görerek geçirip ömrünü donanımlara adamış gibi takılanları görmekten midem bulanmaya başladı.

Chill 2017, boost 2019, gecikme önleme 2020, image sharpening 2020, RSR 2021 en ölüsü 3-4 yıllık bazıları 6-7 yıllık teknolojiler sen kime ne anlatıyorsun tam olarak? hiç biri de düzgün çalışmıyor yalana dolana gerek yok çalışıyor diyorsan da hiç bir halt bildiğin yoktur.

Ayrıca Nvidia için reflex ve DLSS dışında pek başarılı olamadı demişsin inan bir taraflarımla güldüm sakın bu tarz yorumları başka yerlerde yazma hadi burada ergen çok inanırlar, yerler ama ciddi forumlarda yazarsan harbi alay malzemesi olursun.

Git DLDSR yi araştır. Adamlar DSR gibi muazzam çalışan bir teknolojiyi bile DL ile nirvanaya taşıdı. RTX3080 kullanırken bu teknoloji sayesinde 2K monitörümü neredeyse native 4K seviyesine yakın görüntü kalitesinde kullandım.

Bilgi birikimin inanılmaz kısıtlı, sağda solda gördüklerinle ezber yorumlar yapıyorsun, yapma.

Yeni konular

Geri
Yukarı