Veri tabanı yönetim sistemlerinin benimsediği programlama dilleri nelerdir?

Marlboro Touch

Hectopat
Daha fazla  
Veri tabanı yönetim sistemlerinin benimsemiş olduğu veri tabanı programlama dilleri nelerdir?
Örneğin:
Ms SQL = t-SQL
Oracle SQL=PL/SQL
MySQL?
PostgreSQL?

Yukarıda soru işareti ile belirtilmiş olan veri tabanı yönetim Sistemleri'nin kullanmış olduğu veri tabanı programlama dillerini araştırmama rağmen anlamakta güçlük çektiğim için bir de sizlerden öğrenmek istedim. Son olarak soru işareti ile belirtilen Vtys'lerin hangisinin programlama dilini öğrenmek diğerine göre daha zordur ve tahmini olarak ne kadar süre alır?
Teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, mysql ve postgres için özel bir sql isimlendirmesi olduğunu düşünmüyorum, sql denir geçilir.

Sql diğer c++, java vb. gibi programlama dili olarak anılmaz genellikle, düz mantıkla programlama dilidir ama neticede db için özel üretilmiş bir query dilidir. Yani c++ developer diye bir şey vardır hani c++ kullanarak bir şeyler üretir ya, sql developer diye bir kavram yoktur, sql kullanarak bir şey ürettiğinizi söylemek zordur, data manipulate edersiniz.

Neyse, temel olarak hepsi aynı şey, yani sql, hangisini öğreneyim, diğerlerinden çok farklı mı diye düşünmenize gerek yok, mysql'de query yazmaya çok alışıp da sonra mssql'de "select * from x limit 10" diye yazdığınız query'nin çalışmadığını görünce neden olduğunu araştırıp çözüm ararken o ufak farkları öğrenirsiniz (orada "select top 10 from x" demek lazım mesela) ya da mssqlde full outer join yaparken mysql'de union kullanarak yapmak gerekir vb.

Önce bu relational db nedir, nasıl çalışır, sorgu nedir vb. öğrenin, zamanla daha çok fonksiyon öğrenir bildiklerinizde de gittikçe ustalaşırsınız.

Merhaba, mysql ve postgres için özel bir sql isimlendirmesi olduğunu düşünmüyorum, sql denir geçilir.

Sql diğer c++, java vb. gibi programlama dili olarak anılmaz genellikle, düz mantıkla programlama dilidir ama neticede db için özel üretilmiş bir query dilidir. Yani c++ developer diye bir şey vardır hani c++ kullanarak bir şeyler üretir ya, sql developer diye bir kavram yoktur, sql kullanarak bir şey ürettiğinizi söylemek zordur, data manipulate edersiniz.

Neyse, temel olarak hepsi aynı şey, yani sql, hangisini öğreneyim, diğerlerinden çok farklı mı diye düşünmenize gerek yok, mysql'de query yazmaya çok alışıp da sonra mssql'de "select * from x limit 10" diye yazdığınız query'nin çalışmadığını görünce neden olduğunu araştırıp çözüm ararken o ufak farkları öğrenirsiniz (orada "select top 10 from x" demek lazım mesela) ya da mssqlde full outer join yaparken mysql'de union kullanarak yapmak gerekir vb.

Önce bu relational db nedir, nasıl çalışır, sorgu nedir vb. öğrenin, zamanla daha çok fonksiyon öğrenir bildiklerinizde de gittikçe ustalaşırsınız.
Tekrardan merhabalar öncelikle bu açıklayıcı ve değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. İş kariyerini başlatmasına fazla bir zaman kalmayan, akademinin ilk günlerinden itibaren bir ekol oluşturmaya ve bu çerçevede de iş kariyerini başlatmaya hazırlanan bir gencim. Halihazırda Ms SQL VTYS'de, veritabanı sorgulama işlemlerine teoride ve pratikte ortalama olarak %75'lik bir hakimiyetim bulunmasına rağmen, veritabanı programlama işlemlerine hakimiyette bu ortalamam %25 bile değil (pratikte). Bu bahsetmiş olduğum oranların neredeyse birebir aynısı PL/SQL Oracle içinde geçerli. Halihazırda bu bahsi geçen sektörün bizzat içindeyseniz eğer ve sizin için de bir sakıncası yoksa bana rehberlik etmeniz adına ilerleyen mesajlarda tarafınıza birkaç soru daha sorabilir miyim? Teşekkür ederim.

Tekrardan merhabalar öncelikle bu açıklayıcı ve değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. İş kariyerini başlatmasına fazla bir zaman kalmayan, akademinin ilk günlerinden itibaren bir ekol oluşturmaya ve bu çerçevede de iş kariyerini başlatmaya hazırlanan bir gencim. Halihazırda Ms SQL VTYS'de, veritabanı sorgulama işlemlerine teoride ve pratikte ortalama olarak %75'lik bir hakimiyetim bulunmasına rağmen, veritabanı programlama işlemlerine hakimiyette bu ortalamam %25 bile değil (pratikte). Bu bahsetmiş olduğum oranların neredeyse birebir aynısı PL/SQL Oracle içinde geçerli. Halihazırda bu bahsi geçen sektörün bizzat içindeyseniz eğer ve sizin için de bir sakıncası yoksa bana rehberlik etmeniz adına ilerleyen mesajlarda tarafınıza birkaç soru daha sorabilir miyim? Teşekkür ederim.
Estağfurullah rehberlik etme demeyelim, siz burada fikir alışverişi yapıyorsunuz, benim de rehberlik etme gibi bir misyonum yok. Zaten teknik soruların cevaplarının çoğu internette mevcut, sorularınız rdbms ile alakalıysa bu konu altında, kariyer vb. ile alakalıysa başka ilgili topic her ne ise onun altında sorun tabi, biliyorsam ben yardımcı olmaya çalışırım ya da bilen başka birileri cevaplar, forum mantığı da budur zaten.

Estağfurullah rehberlik etme demeyelim, siz burada fikir alışverişi yapıyorsunuz, benim de rehberlik etme gibi bir misyonum yok. Zaten teknik soruların cevaplarının çoğu internette mevcut, sorularınız rdbms ile alakalıysa bu konu altında, kariyer vb. ile alakalıysa başka ilgili topic her ne ise onun altında sorun tabi, biliyorsam ben yardımcı olmaya çalışırım ya da bilen başka birileri cevaplar, forum mantığı da budur zaten.
Anlıyorum. İlgi ve alakanız için gerçekten çok teşekkür ederim. Her ne kadar bu forum da birkaç yıldır bulunuyor olsam da mesaj sayısından da anlayacağınız üzere bu tarz sanal toplulukları kurallar çerçevesinde kullanmakta güçlük çeken birisiyim. Yine de ilerleyen zamanlarda kariyer yönetimi ve tavsiyeler üzerine bir konu daha açmayı düşünüyorum. Vakit ayırdığınız için tekrardan teşekkür ederim. iyi günler.

VT/DB, programlama dili diye bir şey yoktur. MSSQL zaten başlı başına bir sorgu dilidir veya diğerleri. T-SQL ise "tescilli uzantı" ya da örnek vermem gerekirse Python bir programlama dilidir ama Django onun frameworküdür veya PHP bir programlama dilidir ama Laravel onun frameworküdür(kütüphanesi)

Ms SQL = t-SQL

Oracle SQL=PL/SQL

Bunlarda aynı mantıktır. Kısacası "veri tabanı programlama dilleri nelerdir??" diye bir şey yok.

Eğer site önerisi istersen patika.dev öneririm. Ben hala kullanıyorum eğitim için bu siteyi.

VT/DB, programlama dili diye bir şey yoktur. MSSQL zaten başlı başına bir sorgu dilidir veya diğerleri. T-SQL ise "tescilli uzantı" ya da örnek vermem gerekirse Python bir programlama dilidir ama Django onun frameworküdür veya PHP bir programlama dilidir ama Laravel onun frameworküdür(kütüphanesi)

Ms SQL = t-SQL

Oracle SQL=PL/SQL

Bunlarda aynı mantıktır. Kısacası "veri tabanı programlama dilleri nelerdir??" diye bir şey yok.

Eğer site önerisi istersen patika.dev öneririm. Ben hala kullanıyorum eğitim için bu siteyi.
Merhaba iyi geceler, öncelikle değerli yorumunuz için teşekkür ederim.
Yapmış olduğunuz yorumlamada popüler olarak kullanılan veri tabanı yönetim sistemlerine ait terminolojik bir açıklık getirmeye çalıştığınızı görmekteyim fakat küresel çapta halihazırda zaten VTYS'lerde kullanılan işlemin bir sorgu dili mi, bir programlama dili mi ya da sizlerin de tabiriyle bir uzantı mı olduğu hususunda gerek akademik alanda gerekse iş sektöründe hala bir ortak noktada buluşulabilmiş değil.

Bkz:http://bilisim.kocaeli.edu.tr/dosya..._set_select_ifelse_ifexists_whille_cursor.pdf

Bkz:https://aws.amazon.com/tr/what-is/sql/#:~:text=Yapılandırılmış%20sorgu%20dili%20(SQL)%2C,için%20kullanılan%20bir%20programlama%20dilidir.

Bkz:Transact-SQL programlamayı kullanmaya başlama - Training

Bununla birlikte genel olarak kabul edilmiş terminolojik açıklamalar:

SQL'in bir veritabanı sorgulama dili olduğu bir veritabanı programlama dili olmadığı,
T-SQL'in de MS SQL Server VTYS için özel olarak dizayn edilmiş bir programlama dili olduğu,
PL/SQL'in de Oracle SQL VTYS için özel olarak dizayn edilmiş bir programlama dili olduğu belirtilmektedir.

Bkz: https://www.oracle.com/tr/database/technologies/appdev/plsql.html

Bkz: PL/SQL Nedir? PL/SQL Programlama — 1

Bkz: What is PL/SQL

Bkz: What is Structured Query Language (SQL)?

Bkz: TSQL Tutorial - Learn Transact SQL language

Sonuç olarak yukarıda gerek paylaşmış olduğum oldukça güçlü kaynaklara dayanarak, gerekse de küresel çapta bu sektördeki disiplinde meşgul olan insanların benimsediği yorumlamalara dayanarak yapmış olduğunuz terminolojik açıklamayı reddetmekteyim fakat düşüncenize de kesinlikle saygı duyduğumu bilmenizi isterim.

Son olarak paylaşmış olduğunuz web sitesini de yaklaşık olarak 1-1,5 yıldır bilmekteyim yine de ince düşünceleriniz çerçevesinde benimle paylaştığınız için de ayrıca teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Merhaba iyi geceler, öncelikle değerli yorumunuz için teşekkür ederim.
Yapmış olduğunuz yorumlamada popüler olarak kullanılan veri tabanı yönetim sistemlerine ait terminolojik bir açıklık getirmeye çalıştığınızı görmekteyim fakat küresel çapta halihazırda zaten VTYS'lerde kullanılan işlemin bir sorgu dili mi, bir programlama dili mi ya da sizlerin de tabiriyle bir uzantı mı olduğu hususunda gerek akademik alanda gerekse iş sektöründe hala bir ortak noktada buluşulabilmiş değil.

Bkz:http://bilisim.kocaeli.edu.tr/dosya..._set_select_ifelse_ifexists_whille_cursor.pdf

Bkz:https://aws.amazon.com/tr/what-is/sql/#:~:text=Yapılandırılmış%20sorgu%20dili%20(SQL)%2C,için%20kullanılan%20bir%20programlama%20dilidir.

Bkz:Transact-SQL programlamayı kullanmaya başlama - Training

Bununla birlikte genel olarak kabul edilmiş terminolojik açıklamalar:

SQL'in bir veritabanı sorgulama dili olduğu bir veritabanı programlama dili olmadığı,
T-SQL'in de MS SQL Server VTYS için özel olarak dizayn edilmiş bir programlama dili olduğu,
PL/SQL'in de Oracle SQL VTYS için özel olarak dizayn edilmiş bir programlama dili olduğu belirtilmektedir.

Bkz: https://www.oracle.com/tr/database/technologies/appdev/plsql.html

Bkz: PL/SQL Nedir? PL/SQL Programlama — 1

Bkz: What is PL/SQL

Bkz: What is Structured Query Language (SQL)?

Bkz: TSQL Tutorial - Learn Transact SQL language

Sonuç olarak yukarıda gerek paylaşmış olduğum oldukça güçlü kaynaklara dayanarak, gerekse de küresel çapta bu sektördeki disiplinde meşgul olan insanların benimsediği yorumlamalara dayanarak yapmış olduğunuz terminolojik açıklamayı reddetmekteyim fakat düşüncenize de kesinlikle saygı duyduğumu bilmenizi isterim.

Son olarak paylaşmış olduğunuz web sitesini de yaklaşık olarak 1-1,5 yıldır bilmekteyim yine de ince düşünceleriniz çerçevesinde benimle paylaştığınız için de ayrıca teşekkür ederim.
Linkteki pdf'in köşesinde yazan yselim kimdir, bu konuda hiç bir fikrim yok. Ama SQL ilişkisel veritablarına yönelik "domain spesific" bir programlama dilidir kesinlikle. Bu konuda bir tatışma ve belirsizlik de yoktur. Hocanızın kafasında herhalde, programlama dilleri=genel programlam dilleri gibi yanlış bir kavram oluşmuş. Her zaman söyleyin titrine değil, bilginin içeriğine bakıp kontrol etmekte fayda var.

MySQL 'de stored procedure kullanabilirsin -> MySQL :: MySQL 8.0 Reference Manual :: 13.1.17 CREATE PROCEDURE and CREATE FUNCTION Statements

PostgreSQL icin de -> CREATE PROCEDURE

Yine de bu tarz manipulasyonlar yapabilmek icin uygulamanin business katmanina hakim olmak gerekir, genellikle modern uygulamalarda bu manipulasyonlari DB katmaninda yapmaktan kaciniyoruz. Daha yetenekli DB agnostik migration tool'lari var.

Ancak Turkiye'de bankalarin cogu eski mimariyle bunu yapiyorlar ( bolca patliyorlar da ).

Ben zaten Turkiye'de MySQL ya da PostgreSQL kullanan banka gormedim core business icin. Oracle ve DB2 yeterli olacaktir enterprise icin.

Linkteki pdf'in köşesinde yazan yselim kimdir, bu konuda hiç bir fikrim yok. Ama SQL ilişkisel veritablarına yönelik "domain spesific" bir programlama dilidir kesinlikle. Bu konuda bir tatışma ve belirsizlik de yoktur. Hocanızın kafasında herhalde, programlama dilleri=genel programlam dilleri gibi yanlış bir kavram oluşmuş. Her zaman söyleyin titrine değil, bilginin içeriğine bakıp kontrol etmekte fayda var.
Merhabalar yorumunuz gerçekten çok teşekkür ederim,

SQL hakkında yapmış olduğunuz "Domain Specific Language" tanımlamanıza ben kesinlikle ama kesinlikle katılmaktayım fakat benim bunu kabul ediyor olmam küresel ya da yerel sektörde neredeyse hiçbir anlam ifade etmiyor. Örnek vermem gerekirse bizim mühendislik fakültesindeki akademisyenler arasında şahit olduğum küçük çaplı sohbette hala bunca yıl geçmesine ve ciddi düzeyde bilgi birikimlerine sahip olmalarına rağmen birisi SQL'in yalnızca; VTYS'lerdeki veri tabanlarının içindeki verilerin "Soru>Analiz>Sorgu>Cevap" ekosisteminde kullanıcılara sunum yapan bir sorgulama dilinden ibaret olduğunu, bir diğeri ise "Programlama Dili" teriminin terminolojik tanımından yola çıkarak SQL'in; VTYS'ler ile iletişim kurmaya yarayan bir dil olduğunu, bu sayede de sorgulama işlemlerinin gerçekleştiğini ve bundan dolayı da bir programlama dili olduğunu belirtiyor.

Yukarıdaki basit örneklendirmeye dayanarak her iki tarafında aslında mantıksal olarak çelişmeyen açıklamalarının olduğunu görmekteyim fakat bunca zaman geçmesine rağmen hala çeşitli sektörlerde bu tarz tartışmaların yaşanıyor olması da şahsen üzücü. Dahası, bu ve bunun gibi objelerin terminolojilerine şahsen bulunduğum statü ve bilgi birikimi çerçevesinde ne açıklık getirebilirim ne de kabul ettirebilirim...

Ayrıca "SQL ilişkisel veri tabanlarına yönelik "domain spesific" bir programlama dilidir kesinlikle. Bu konuda bir tatışma ve belirsizlik de yoktur." alıntısını yapmış olduğum açıklamanızda yapmış olduğunuz tanımlamayı desteklediğimi belirttiğimi mesajımın başlarında belirtmiştim fakat "Bu konuda bir tartışma ve belirsizlikte yoktur" açıklamanıza kesinlikle katılmıyorum. Halihazırda sizin açıklamanızla çelişen pek çok karşıt açıklama bulunmaktadır.

Bkz: Sql Nedir?

Son olarak yukarıda Kocaeli Üniversitesi'nden alınan kaynakla (http://bilisim.kocaeli.edu.tr/dosya..._set_select_ifelse_ifexists_whille_cursor.pdf) ilgili yorumlamalar yaptığınızı görmekteyim. Ben o üniversitenin bir öğrencisi değilim, yalnızca mevcut konuya yorumlama yapan başka bir kişinin yaptığı açıklamalarının tezatlık barındırdığını kanıtlamak ve bu tezatlığın pek çok sektörde de yaşandığını açıklamak amacıyla yakın zamanda göz atmış olduğum bu kaynağı paylaşmayı istedim.

Sonuç olarak her ne kadar açmış olduğum bu mevcut konunun farklı bir yöne doğru ilerlediğini görüyor olsam da sizlerin de mevcut disiplinle ilgili görüş ve düşüncelerinizi öğrenmek benim için gerçekten keyifliydi.
Değerli yorumunuz için ben bir kez daha teşekkür ediyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı