Veri tabanında varlıklar ilişkisi nedir?

mrVOIDexclux

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
RTX3060 Laptop GPU Ryzen 7 6800H 512GB 16GB Ddr5 Ram
Meslek
Öğrenci
Bir veritabanında varlıklar arasındaki ilişkiler kısmını tam anlayamadım. 1 ve N ifadeleri falan kullanmam gerek. Nasıl kullanacağım? Mantığı nedir?

• Ürünler (ürün ID, ürün adı, ürün açıklaması, fiyatı, stok miktarı)
• Kategoriler (kategori ID, kategori adı)
• Tedarikçiler (tedarikçi ID, tedarikçi adı, tedarikçi telefon numarası)
• Müşteriler (müşteri ID, müşteri adı, adres, telefon numarası)
• Satışlar (satışı ID, satış tarihi, müşteri bilgisi, satılan ürün)
• Stok hareketleri (ID, hareket türü, ürün bilgileri, miktar)

Son düzenleyen: Moderatör:
Az önce veri tabanı projesini yollamış biri olarak lanet olsun diyorum veri tabanına :) Beni bitirdi mahvetti. Ama şöyle düşün müşteri birden çok ürün alabilir ki bu m oluyor ve bir ürünün birden çok müşteri tarafından alınabilir bu da n oluyor. Yani çoktan çoğa bir ilişki var.

Az önce veri tabanı projesini yollamış biri olarak lanet olsun diyorum veri tabanına :) Beni bitirdi mahvetti. Ama şöyle düşün müşteri birden çok ürün alabilir ki bu m oluyor ve bir ürünün birden çok müşteri tarafından alınabilir bu da n oluyor. Yani çoktan çoğa bir ilişki var.

Sadece burasını anlayamıyorum:(

Anlaması o kadar da zor bir şey değil aslında, biraz daha üzerine düşünürsen şıp diye anlayacaksın gibi.

Migrosa gittin, Sütaş marka süt ve 1 kg elma aldın. Ben de Komili zeytinyağı ve Ace çamaşır suyu aldım. Başkası gitti o da Sütaş marka süt ve Ace çamaşır suyu aldı. Yani aynı ürünün Idsini birden fazla satış Idsinde görmek mümkün. Bir satış Idsine bağlı birden fazla ürün de olabiliyor.
-Ürün ile satış arasında n:m ilişkisi var.

Diyelim ki aldığın Sütaş marka süt, "Süt Ürünleri" kategorisinde. Elma ise "Sebzeler ve Meyveler" kategorisinde. Ace çamaşır suyu da "Temizlik Malzemeleri" kategorisinde. (bir ürünün birden fazla kategoride olabileceği bir senaryo da olabilir tabi, bu örnekte tek kategori) Ace çamaşır suyu aynı zamanda "Kırtasiye" kategorisindedir diye bir şey yok.
-Bir ürün sadece bir kategoride yer alabiliyor, ama bir kategori altında bir sürü ürün yer alabiliyorsa (Süt ürünleri altında Sütaş süt, Torku süt, Pınar beyaz peynir, Migros marka kaşar...) bu 1:n ilişkisi oluyor.

Senin örnek tablolarında yok ama 1:1 ilişkiyi de şöyle düşünebilirsin, ben bu Migros şubesinin müdürüyüm. Ben bu pozisyondayken aynı anda başka bir Migrosun ya da Şok marketin vb. müdürlüğünü yapamam. Migros da bu şubesinde birden fazla müdür çalıştırmıyor, yani bir şubenin bir tane müdürü var. Benim çalışanId ile migrosun şubeId arasında 1e 1 ilişki var gördüğün üzere.

Geri
Yukarı