ViewSonic VX2428 180Hz 0.5ms aldığıma pişmanım!

SnowLoad

Femtopat
Daha fazla  
Monitör
ViewSonic VX2428
ViewSonic VX2428 180Hz 0.5ms HDMI DP HDR10 FreeSync Premium Fast IPS FHD Gaming Monitör

ViewSonic VX2428 monitörünü fiyat/performans olarak güzel bir ürün olduğunu düşünmem ve güvendiğim bir YouTube kanalı tarafından (ModArt) incelemesi yapılmış olması sebebiyle itopya.com üzerinden edindim.

Henüz dün elime geçti ve gelir gelmez elimden geldiğince bazı testler yaptım ve maalesef aldığıma biraz pişman oldum.
Öncelikle burada kimseyi zan altında bırakmak istemem bunlar sadece benim elime geçen üründe çıkmış da olabilir ama sonuç olarak bir ürün aldım ve memnun değilim bu yüzden biraz içimi dökeceğim ayrıca almayı düşünen arkadaşlara da yol göstereceğini düşünüyorum. Monitörlerden öyle çok anladığım söylenemez sadece sıradan bir kullanıcı olarak gözlemlediklerim olacak. Testlerden çektiğim görüntüleri ekledim.

Testleri farklı farklı monitör ayarlarında yaptım fakat görsel olarak sonuçları aktaracağım ayarlar şu şekilde: (Tam olarak hangi ayarlar bu testlerle alakalı bilmiyorum ama az çok alakası olabileceğini düşündüğüm tüm ayarları yazdım.)
Giriş: DisplayPort
Görünüm Modu: Standart
Renk Ayarları:
Kontrast:
%35, Parlaklık: %0, Renk Sıcaklığı: Doğal, Renk Düzlemi: Otomatik, Renk Aralığı: Otomatik
Manuel Görüntü Ayarları:
Netlik:
%50, Mavi Işık Filtresi: %0, En/Boy Oranı: 16:9, Siyah Dengeleme: %50, Gelişmiş DCR: %0, Yanıt Verme Zamanı: Ultra Hızlı
Adaptive-Sync: Açık: FreeSync Premium, HDR: Kapalı, OverClocking: Açık.

Ölü piksel ve ışık sızması testleri için: Ölü Piksel ve Bulutlanma Testi sitesinden, Ghosting testi için ise TestUFO: Ghosting sitesinden faydalandım.
1. Ölü Piksel Testi: Kaldı. Maalesef üründe 1 Adet ölü piksel çıktı. Diğer arka plan renklerinde bu ölü piksel görünmüyor yalnızca siyah arka planda görünüyor.
2. Işık Sızması Testi: Kaldı ama insani bir kalmak değil bu, öyle böyle bir kalmak değil deli gibi ışık sızması var monitörde her taraftan ışık sızıyor.
3. Ghosting Testi: Testin nasıl yapıldığına pek hakim değilim internetten biraz araştırdım telefonumdan video çekerek sağa doğru giden ufoları telefonumla takip ederken aldığım bir görüntü üzerinden yorum yapabileceğim sonucuna ulaştım sizlerle paylaşacağım ben kaldı mı geçti mi pek anlayamadım.

Elimdeki 75Hz TN panel LG monitör yerine almıştım ve renk canlılığı olarak olsun 180Hz'in vermiş olduğu akıcılık olsun gerçekten hissedebildiğim güzel şeyler oldu fakat ölü piksel ve ışık sızması gerçekten çok moralimi bozdu, ölü pikseli de hadi boş vereyim de ışık sızması hem de %0 parlaklık ayarında nasıl bu kadar fazla olabiliyor yani anlam veremedim.

Biraz garanti koşullarını araştırdığımda Viewsonicin ürünü onarmak yerine birebir değişim yapma politikası olduğunu gördüm ki bu benim isteyeceğim bir şey sorunsuz bir monitör gelecekse bu yolu izlemek istiyorum fakat OMNI modelleri için (VX2428 OMNI serisine ait bir monitör) 0 ölü piksel garantisi vermiyormuş tam bir değere ulaşamadım fakat VP serisi hariç diğer tüm seriler için 3 ila 5 ölü piksel için garanti veriyormuş sonuç olarak benim ürünüm ölü piksel kaynaklı garantiye giremeyecek. Işık sızması için ne olur bilemiyorum bununla alakalı olarak Viewsonic ile iletişime geçtim dönüş bekliyorum. Eğer garanti kapsamına girerse önümüzdeki süreçte birebir değişim yapmak istiyorum. Bir gelişme olursa yorum ekleyeceğim.

Dosya Ekleri

• Olu pixel.jpg
    Olu pixel.jpg
    78,8 KB · Görüntüleme: 176
  • Isik sizmasi.jpg
    Isik sizmasi.jpg
    41,9 KB · Görüntüleme: 172
  • Ghosting.PNG
    Ghosting.PNG
    639,1 KB · Görüntüleme: 177
Son düzenleyen: Moderatör:
130 dolarlık monitör: S ederi bu zaten
Bozuk monitörü sağlammış gibi değerlendirmen şaka mı? İsterse on dolarlık monitör olsun, ölü piksel doğal değil. Size bozuk monitör yollamışlar. IPS panelde ghosting olması normal fakat bu derece ışık sızması normal değil. Viewsonic modeliyle alakası yok, ürün bozuk. Değişim değil de iade talep edin derim.

Bozuk monitörü sağlammış gibi değerlendirmen şaka mı? İsterse on dolarlık monitör olsun, ölü piksel doğal değil. Size bozuk monitör yollamışlar. IPS panelde ghosting olması normal fakat bu derece ışık sızması normal değil. Viewsonic modeliyle alakası yok, ürün bozuk. Değişim değil de iade talep edin derim.
İtopya kutusu açılmış ürünün iadesini kabul eder mi?

Ölü pikselden dolayı iade kabul etmeseler bile tüketici hakem heyetinden %100 kazanırsın. Tabi umarım işi o noktaya getirmezler. İtopya'nın iade politikası ve müşteri memnuniyeti hakkında fikrim yok.

Ölü pikselden dolayı iade kabul etmeseler bile tüketici hakem heyetinden %100 kazanırsın. Tabii umarım işi o noktaya getirmezler. İtopya'nın iade politikası ve müşteri memnuniyeti hakkında fikrim yok.

Ölü piksel olduğu için iadeyi kabul etmek zorundalar. Kabul ederler elbette. İtopya zaten güvenilir bir firma.

Teşekkürler iade edeceğim zaten ViewSonic tarafından bir dönüş alamadım 2 gündür.

Teşekkürler iade edeceğim zaten ViewSonic tarafından bir dönüş alamadım 2 gündür.

İtopya sitesinde müşteri hizmetleri telefon numarası var. İletişime geçip durumu anlat ve iade etmek istediğini söyle. Tabii burada ürünün bütün aparatlarını aynı şekilde ve hatta daha güzel paketleyip göndermen, iadenin kabul olması açısından önemli.

Yeni konular

Geri
Yukarı