PHP Web site taslak ana iskelet denemesi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Sağ üstte select yerine ikonlar kullanırsanız dil seçeneklerinin yanına da yuvarlak bayrak eklerseniz daha iyi olur. UX açısından başarsız.

Laravel kullanırsanız o kadar güvenlik açığı söz konusu olmuyor. Güzel bir framework.
Yine de yavaş. PHP artık gerçekten ölü gibi bir dil. Yeni güncellemelerle hayata döndürmeye çalışıyorlar ama nafile. Çoğu firma artık hizmetlerinin ufak bir kısmı için kullanıyor. Çoğunlukla forum sitelerinde ya da devlet sitelerinde falan kullanılıyor.

İlk bakışta sanki Desktop App gibi duruyor. Basit UI ve güzel. Diğer konunda da benzerini söylemiştim. Example link koyabilirsin.

Yine de yavaş. PHP artık gerçekten ölü gibi bir dil. Yeni güncellemelerle hayata döndürmeye çalışıyorlar ama nafile. Çoğu firma artık hizmetlerinin ufak bir kısmı için kullanıyor. Çoğunlukla forum sitelerinde ya da devlet sitelerinde falan kullanılıyor.
Hız her şey değil. Dil de hayatta sanılanın aksine. Bağışlar ve bağımsız insanların gelistirmesiyle hayatta olan bir dil, gerçekten neredeyse ölü konumda olsa, geliştirilmesi çoktan bırakılırdı. Para kazandirmayacak şeye kimse vakit harcamak istemiyor.

PHP Foundation, Zend Tech. bu dilin para akış kaynağı. Zend büyük firmalara hizmet eden, PHP odaklı bir firmayken, PHP Foundation bağışlarla ve bağımsız geliştiricelilerle gelistirmesine katkı sağlıyor. Bu kadar zahmet ölü bir dil için?

Hız her şey değil.
Maalesef hız her şey. Günümüzde ki teknolojiler sağolsun, sayfaya tıklıyorsun çeyrek saniye bile sürmüyor yüklemenmesi hatta anında yüklenenler bile var. Şirketler için oldukça önemli bu hız. Sen bir websiteye girdiğinde 2 saniye boyunca yüklenmesini beklemek istemezsin.

En örneğini vereceğim mesela. YouTube reklam engelleyicileri engellediği için uBlock Origin YouTube reklamlarını engellerken, bir video açtığında yaklaşık 2 ila 5 saniye arasında seni siyah ekranla baş başa bırakıyor. O sırada YouTube reklam engelleyicisi ile uğraşıyor aslında. Bir video için 2-5 saniye beklemek problem olmasa bile sık sık bu yaşandığında artık insanı deli ediyor.

Şimdi diyorsun neden Premium almıyorsun da reklam engelleyici kullanıyorsun.. aslında kullanmıyorum? Premium'um zaten var fakat YouTube algoritmamı temiz tutmaya özen gösterdiğimden (kısaca saçma video önerileri almamak için) çoğu videoyu gizli sekmede açarak izliyorum. Örneğin futbol videolarını, şarkı videolarını. Çünkü bir tane açınca anasayfan tamamen onlarla doluyor ve gerçekten can sıkıcı. Asıl istediklerimi göremiyor oluyorum. Bu yüzden gizli sekmeden açıyorum, fakat bu seferde dediğim gibi 2-5 saniye beklemek can sıkıyor.

Bu durumumun tek bir çözümü var sanırım. O da videoları gizli sekmeden değilde farklı bir Chrome profilinde açıp izlemek, o profildeki YouTube hesabına da Premium satın alarak farklı bir YouTube hesabıyla problemi çözmek. Ama bu seferde her ay 2 Premium parası vermem gerekecek.. bu da can sıkan başka bir şey oluyor. Bir sorunu çözüyorsun, başka bir soru doğuyor.

Tabii ki bu durum PHP ile alakalı değil. Ben sadece yavaş bir websitenin kullanıcı deneyiminde ne kadar kötü bir izlenim bırakabileceğini yazdım.

Tasarım oldukça güzel. İşlevsel mi, veya link var mı? Yayında mı yani?

@BlackRazorX evet, responsive.

@TeamOFMind şu an geliştirme aşamasında.

Grafik tasarımları yaptım, WEBP olarak ekledim ve bu şekilde gözüküyor.

1713509590859.png

Maalesef hız her şey. Günümüzde ki teknolojiler sağolsun, sayfaya tıklıyorsun çeyrek saniye bile sürmüyor yüklemenmesi hatta anında yüklenenler bile var.
Laravel'de bunun daha uzun süreceğini düşünmüyorsun değil mi? Laravel Node'a kıyasla yavaş. Fakat gündelik çoğu kullandığın sayfa da bu yavaşlığı hissedemezsin.
Bir video için 2-5 saniye beklemek problem olmasa bile sık sık bu yaşandığında artık insanı deli ediyor.
Hiç yaşamadım. Merak ediyorum bu dediğini, test edeceğim.

Test ettim. Premium + uBlock Origin - 2.3 saniye, Premium - 2.1 saniye, uBlock Origin tek başına 3.1 saniye. Arada bir saniye fark ediyor. Ama hala bunun PHP'nin yada laravel'in hızıyla alakası yok.

Laravel'de bunun daha uzun süreceğini düşünmüyorsun değil mi? Laravel Node'a kıyasla yavaş. Fakat gündelik çoğu kullandığın sayfa da bu yavaşlığı hissedemezsin.
Ön yüzünde büyük ölçüde Laravel kullanan bir site biliyor musunuz?

Hiç yaşamadım. Merak ediyorum bu dediğini, test edeceğim.

Test ettim. Premium + uBlock Origin - 2.3 saniye, Premium - 2.1 saniye, uBlock Origin tek başına 3.1 saniye. Arada bir saniye fark ediyor.
İşte, can sıkıyor.

Ama hala bunun PHP'nin yada laravel'in hızıyla alakası yok.
Zaten.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı