Web tasarımda nasıl pratik yapılmalıdır?

Berat.xx56

Centipat
Arkadaşlar öncelikle merhaba, 3-4 ayı aşkın süredir HTML CSS öğreniyorum fakat çok pişman oldum. Her videodan sonra hiç ama hiç pratik yapmadım ve hemen diğer videoya geçtim. Not aldım geçtim geçtim geçtim en sonunda bitirdim JS'ye geçeceğim derken. Baktım ben web site yapamıyorum bir menüyü yapmam yarım saat 1 saatimi alıyor.
Ne yapacağımı bilemedim yani Google'daki HTML CSS testlerini fullerim o derece öğrendim, beynimde var ama koda aktaramıyorum alışmadığım için. Şu an Flex öğreniyorum ama hâlâ baka baka yapıyorum pratikleri. JavaScript'i %20-30 civarlarında bıraktım bu durumumu öğrenince.

Benim şimdi aklımdaki amacım Flex Grid responsive falan öğreneyim sonra 1 haftada 3-4 proje çıkarmaya çalışayim ve ondan sonra hemen JS'ye geçeyim diyorum.
Vallahi o kadar uğraştık aylarımız ziyan oldu. Çok stresliyim bırakmak da istemiyorum. Bana ne tavsiye edersiniz ya da önerebileceğiniz Türkçe yabancı kaynak?
Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Teşekkürler işime yaradı. siteyi bitirdim peki şuanda ne yapmalıyım 2 sorum var

1)flex öğrenip sayfalarımı flex lemi yapmalıyım gridlemi yapmalıyım?
Modern Web sitelerde hangisi kullanılıyor?
yani hangisiyle iş bulurum onu demeye çalışıyorum sanırsam ikisi de

2)Ne kadar süre pratik yaptıktan sonra js ye geçeyim?
Yani 1 haftada 3 4 proje çıkarabilsem yeter diye düşünüyorum hemen kaparım umarım

Arkadaşlar öncelikle merhaba, 3-4 ayı aşkın süredir HTML CSS öğreniyorum fakat çok pişman oldum. Her videodan sonra hiç ama hiç pratik yapmadım ve hemen diğer videoya geçtim. Not aldım geçtim geçtim geçtim en sonunda bitirdim JS'ye geçeceğim derken. Baktım ben web site yapamıyorum bir menüyü yapmam yarım saat 1 saatimi alıyor.
Ne yapacağımı bilemedim yani Google'daki HTML CSS testlerini fullerim o derece öğrendim, beynimde var ama koda aktaramıyorum alışmadığım için. Şu an Flex öğreniyorum ama hâlâ baka baka yapıyorum pratikleri. JavaScript'i %20-30 civarlarında bıraktım bu durumumu öğrenince.

Benim şimdi aklımdaki amacım Flex Grid responsive falan öğreneyim sonra 1 haftada 3-4 proje çıkarmaya çalışayim ve ondan sonra hemen JS'ye geçeyim diyorum.
Vallahi o kadar uğraştık aylarımız ziyan oldu. Çok stresliyim bırakmak da istemiyorum. Bana ne tavsiye edersiniz ya da önerebileceğiniz Türkçe yabancı kaynak?
Teşekkürler.

Ders kaynağınız çok önemli, Udemy aracılığı ile uygulamalı ders almanız yararınıza olacaktır. Bu tip programlama derslerinde uygulama çok önemlidir, ben de aynı yolun yolcusuyum ve canım sıkıldıkça yolda gördüğüm bir işletme, bir çikolata paketi, araba markası gibi nesneler veya kuruluşlara kendi müşterimmiş gibi tasarımlar yapıyorum. Hızlanacaksınız ama uygulama yaptıkça, iyi çalışmalar dilerim şimdiden :)

Sadık Turan'ın Udemy kursunu almayı düşünüyorum sizce uygun mudur? Yani şahsen hiçbir eğitimine girmedim. Bana biraz yavaş yazan, anlatan hoca lazım. Yani Prototurk gibi Speed finger eğitmenler zorluyor beni 😄

Dribbble'a girin, bir tasarım beğenin ve aynısını yapmaya çalışın. Bana göre bu işlerde gelişmenin en iyi yolu demo tasarım çıkartmaktır. Ben kendimi böyle geliştirdim şahsen.

Senin soruna gelirsek flexbox da grid de her yerde kullanılmamalı.

Ne zaman flexbox kullanmak gerekir?
  • Yaptığın tasarım basitse ve tek yönlüyse, elemanlar sadece yan yana ortalı bir şekilde dursun yeterli diyorsan flexbox kullan, çünkü flexbox'u ayarlaması Grid'e kıyasla daha kolay boşa vakit kaybetmezsin bu kadar basit bir işlem için.
  • Sadece elemanları ortalamak istediğinde, CSS'te x ekseninde ortalama yapmak çoğu zaman kolaydır ama y eksenini ortalamak o kadar kolay bir işlem değil. Flexbox ile çok rahat bir şekilde hem y, hem de x ekseninde kolayca ortalama yapabilirsin. Yine yukarıdaki örnekte olduğu gibi bu kadar basit bir işlem için grid kullanmaya hiç gerek yok.
Ne zaman Grid kullanmak gerekir?
  • Yaptığın tasarım çift yönlü bir tasarımsa (layout), elemanları hem yan yana, hem de alt alta uygun bir şema halinde tutmak gibi bir isteğin varsa Grid kullanmalısın, Grid'le bu tarz layoutlar oluşturmak daha iyi olacaktır.
  • Yaptığın tasarımda öğeler arasında eşit boşluklar bırakmak istediğinde, bu nitelik flexbox ile de yapılabilir margin kullanılarak ancak flexbox ile margin kullanmanın bazı yan etkileri var. O yan etkileri engellemek adına Grid'de gap özelliği var, bu gap özelliği ile margin'e ihtiyaç duymadan sütunlar ve satırlar arasında istediğimiz kadar boşluklar bırakabiliyoruz.

Son düzenleme:
Öneririm işime yaramıştı.
Şükürler olsun yazan çıktı hocam 😂. O zamandan itibaren 5 6 proje çıkarttım ve şuanda da bana göre en büyük ve en zor projeyi yapıyorum. Ondan sonra da go to javascript :) fakat heryere sordum soruşturdum herkes prototürk den yana olduğunu söyledi herşeyini ayrıntılı bir şekilde anlatıyor ve html css kısmına az girip çoğunlukla js ye odaklı bir eğitim olduğunu söylüyorlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı